Reklama

Z życia diecezji

Na rozpisany przez parafialny oddział Akcji Katolickiej w Krośnie Odrz. konkurs papieski „25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II” wpłynęło 300 prac plastycznych, listów do Papieża, wierszy, esejów i rozprawek. Ich autorzy to uczniowie trzech miejskich podstawówek, Szkoły Podstawowej w Radnicy, krośnieńskiego Gimnazjum oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krosno Odrz.

Konkurs Papieski

Dzieci z klas I-III wykonywały prace plastyczne o tematyce „Papież i dzieci”, uczniowie klas IV-VII pisali listy do Ojca Świętego, a młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna tworzyła wiersze, eseje i rozprawki „Czy i za co Jan Paweł II powinien dostać Pokojową Nagrodę Nobla”.
Za prace plastyczne jury w składzie: Danuta Jasińska, Danuta Korba, Alicja Zawiasa i Tomasz Kucharski przyznało cztery równorzędne nagrody: Alicji Stefańczyk z SP 1 w Krośnie, Kindze Antolak i Marcie Prałat z SP 2 w Krośnie i Małgorzacie Gilewskiej z SP w Radnicy. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymali: Estera Cychowska (SP 1, Krosno), Magdalena Szczecińska, Maciej Ejsmont, Maja Pelec, Angelika Mikuta, Kamil Adamów, Patryk Legun, Klaudia Ogiejsko, Mariusz Tokarski, Angelika Schoułton, Marcin Mackojć, Nikola i Kamil Kwiatkowscy, Arleta Łukasiewicz i Klaudia Olszewski (wszyscy SP 2, Krosno), Magda Jasińska, Michał Dominikowski, Anita Pietrenko, Kamil Sadowski i Marta Kościk (SP 3, Krosno) oraz Paula Machorowska (SP, Radnica). Prace plastyczne nadesłało 231 uczniów.
Za najładniejsze listy pisane do Papieża komisja konkursowa przyznała trzy równorzędne nagrody, które otrzymali: Maciej Szaciłło i Natalia Serwich z SP 1 w Krośnie oraz Paulina Mazur z SP 2. Przyznano też sześć wyróżnień, dla Katarzyny Gilewskiej, Angeliki Lewandowskiej, Izabeli Mróz i Marty Piotrowskiej z SP w Radnicy, Dominiki Mazur z SP 1 w Krośnie oraz dla Szymona Pietrenko z SP 3 w Krośnie.
Nagrody w kategorii esej, wiersz i rozprawka otrzymali w komplecie uczniowie krośnieńskiego Gimnazjum: Adriana Szajnocha, Magdalena Nowak, Malwina Matuszak i Małgorzata Szkućko. Pięciu uczniów otrzymało wyróżnienia i byli to: Łukasz Łuszczek i Agnieszka Piróg z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Dariusz Jóźwiak, Aurelia Wawrowska i Wahili Chiari Arcia z Gimnazjum.
Uroczyste wręczenie nagród, dyplomów i wyróżnień miało miejsce w sobotę, 11 października, w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi po Mszy św. odprawionej w intencji Ojca Świętego. W kościele odbyła się też wystawa pokonkursowych prac.
Organizatorzy serdecznie dziękują dzieciom i młodzieży za wiele pięknych prac, a dyrektorom szkół i katechetom za rozpropagowanie i zorganizowanie konkursów w szkołach.

Reklama

Piotr Miechowicz

Żary

Rajd do św. Franciszka

Nasz rajd rowerowy rozpoczęliśmy przy kościele parafialnym z błogosławieństwem ks. prob. Stanisława Pojnara i pod nadzorem katechetek i rodziców. Ponad 70 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 dotarło do celu po 14 km i spotkaliśmy się z grupą ponad 60 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lipinkach Łużyckich, którzy wędrowali pieszo z katechetkami i opiekunami oraz ks. prob. Andrzejem Tomkowskim. Wspólna Msza św., z homilią goszczącego nas ks. prob. Witolda Kosickiego, pokrzepiła nasze siły duchowe. Ks. Andrzej służył w konfesjonale, by każdy uczestnik mógł czerpać ze źródła miłości - Komunii świętej. Tak pokrzepieni na duchu udaliśmy się na pobliskie boisko, gdzie pokrzepiliśmy też siły fizyczne. Pełni sił i energii stoczyliśmy dwa mecze piłki nożnej drużyn: chłopięcej i dziewczęcej, i chociaż liczebność drużyn przekraczała normy, to miejsca nie zabrakło, a nawet sił do minifestiwalu piosenki, zakończonego wręczeniem nagród. Wspólny Różaniec i błogosławieństwo dodały nam sił i radości na drogę powrotną. Jeszcze przez kilka dni echo o rajdzie roznosiło się po szkole, kiedy słyszeliśmy pytanie: „A kiedy znowu będzie następny rajd?” i narzekania na zakwasy w nogach.
Dziękując za modlitwę, życzliwość i współpracę - w imieniu wdzięcznych katechetek z parafii św. Józefa -

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Honorata Świacka

Ojcze Święty!

Z okazji jubileuszu 25-lecia Pontyfikatu Biskupi diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wraz z kapłanami, rodzinami zakonnymi, liderami grup i stowarzyszeń oraz wiernymi świeckimi przekazali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wyrazy pamięci w modlitwie oraz najlepsze życzenia i podziękowania. W skierowanym na ręce Ojca Świętego liście napisali m. in.: „Dziękujemy Tobie, Ojcze Święty, za nauczanie, jakie nam przekazałaś w czasie dziewięciu podróży do umiłowanej Ojczyzny. Świadomy zagrożeń, jakie stają przed nami po zmianach politycznych, ciągle napominasz nas, byśmy stawali się coraz bardziej dojrzałymi w wierze. Byśmy umieli odróżniać dobro od zła i czerpać moc z Boga, kroczyli drogą prawdy i miłości Chrystusowej. Wdzięczni za tak wielkie dobra, jakie spływają na nas i na naszą Ojczyznę oraz na świat cały przez posługę Twoją, Ojcze Święty, łączymy się duchowo z przedstawicielami Kościoła świętego i delegacjami z Polski, zgromadzonymi w Rzymie w modlitwie i dziękczynieniu Bogu za błogosławiony Pontyfikat ukochanego Jana Pawła II. Modlimy się dla Dostojnego Jubilata o siły i zdrowie, byś mógł być przedłużeniem zbawczej mocy Boga we współczesnym świecie tak bardzo spragnionym Bożej prawdy oraz Bożej miłości i pokoju”.

Reklama

Forum Kobiet

Na konferencji prasowej, która odbyła się 3 października w siedzibie zielonogórskiego oddziału Civitas Christiana, Forum Kobiet Polskich zaprotestowało przeciwko przyjętemu przez rząd „Krajowemu programowi działań na rzecz kobiet”. Forum Kobiet Polskich zrzesza 56 organizacji kobiecych i w ich imieniu wyraziło „poważne zaniepokojenie sytuacją kobiet w Polsce z powodu narastającego bezrobocia, dramatycznego kryzysu w służbie zdrowia oraz wycofania przez rząd pomocy dla kobiet spełniających ważne społecznie funkcje macierzyńskie i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. W czasie zielonogórskiej konferencji prasowej Barbara Adamczak, wiceprezes Forum Kobiet Polskich, przedstawiła szkodliwe dla kobiet rozwiązania o ideologicznym, skrajnie feministycznym charakterze, które zawiera rządowy program działań na rzecz kobiet. Dokument ten m.in. postuluje zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w 2004 r., co nie jest akceptowane przez większość kobiet; narusza wolność wypowiedzi, narzucając mediom „feministyczną poprawność”, związaną ze specyficznie rozumianą równością kobiet, zobowiązując Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do nakładania sankcji poprzez pozbawianie koncesji; za zasadniczą przyczynę problemów kobiet bezzasadnie uznaje przywiązanie do tradycyjnej roli matki i żony.

Głogów

W ramach świętowanie 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II KIK w Głogowie wraz z instytucjami kulturalnymi i naukowymi miasta przygotował cykl imprez pt. „Głogowianie - Ojcu Świętemu”. Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem objął bp diecezjalny Adam Dyczkowski. Zapraszamy jeszcze do obejrzenia 21 października (wtorek) widowiska „Opowieść o Karolu Wojtyle” przygotowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głogowie oraz 26 października (niedziela) do wysłuchania Tryptyku rzymskiego w interpretacji głogowskich artystów i koncertu Chóru „Beati Cantores”, które odbędą się w kolegiacie Najświętszej Maryi Panny, początek o godz. 18.00 (wstęp wolny).

Jednym zdaniem

4 października w sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbył się Dzień Skupienia animatorów Kościoła Domowego. Podczas Mszy św. bp Paweł Socha wręczył misje kanoniczne doradcom życia rodzinnego.

4 października bp Adam Dyczkowski uczestniczył w 70-leciu Liceum Ogólnokształcącego w Kętach, do którego uczęszczał. W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ojcu Biskupa, który był w tej szkole dyrektorem i nauczycielem.

6 października Mszą św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze rozpoczęły się obchody V Lubuskiego Tygodnia Seniora.

7 października bp Adam Dyczkowski przewodniczył uroczystej Mszy św. na zakończenie Roku Różańca Świętego w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Łagowie.

7 października w zielonogórskim KIK-u Dorota Tułasiewicz mówiła na temat: „Dla Boga wychowuję i kształcę - opowieść o bł. Natalii Tułasiewicz”.

8 października bp Adam Dyczkowski uczestniczył w inauguracji roku akademickiego w Collegium Polonicum w Słubicach.

8 października w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. kończącej XX Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej i wygłosił konferencję na temat: „Klimat i blask prawdy”.

9 października w ramach spotkań zielonogórskiego duszpasterstwa nauczycieli po Mszy św. dla pedagogów i wychowawców w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w kawiarni „Pod Aniołami” odbył się wykład dr Bożeny Olszak-Krzyżanowskiej pt. „Tożamość nauczyciela”.

Zaproszenia

W Domu Rekolekcyjno-Powołaniowym w Paradyżu odbędą się spotkania dla młodzieży męskiej: w dniach 24-26 października „Przy Otwartej Bramie” i w dniach 28-30 listopada „Dekalog - V”. Początek w piątek o godz. 17.00, zakończenie w niedzielę we wczesnych godzinach popołudniowych. Koszt uczestnictwa 20 zł. Spotkania adresowane są do chłopców ze szkoły średniej lub z ostatnich klas gimnazjum. Zgłoszenia przyjazdu, nie później niż tydzień przed datą spotkania, należy przekazywać telefonicznie (0-68) 381-10-21 wew. 29 lub kom. 0-601 39-02-10.

Akcja Katolicka zaprasza swoich członków i wszystkich zainteresowanych na Dzień Skupiania, który odbędzie się 25 października w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie.

Wspólnota „Pustynia w Mieście” zaprasza na dni skupienia i rekolekcje do domu wspólnoty w Lesznie Dolnym koło Szprotawy. Podczas pobytu w domu istnieje możliwość rozmowy z ojcem duchowym oraz skorzystania z konferencji tematycznych na kasetach. Rekolekcje można przeżywać indywidualnie lub grupowo, po wcześniejszym ustaleniu terminu i szczegółów pobytu. Najbliższy termin rekolekcji grupowych: 21-23 listopada. Zgłoszenia należy kierować telefonicznie na nr tel. (0-68) 376-60-71 lub pisemnie na adres: Wspólnota „Pustynia w Mieście”, Leszno Dolne 38, 67-321 Leszno Górne.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej. W jego skład weszli: ks. dr Andrzej Scąber – delegat arcybiskupa, ks. mgr lic. Paweł Ochocki – promotor sprawiedliwości, ks. mgr lic. Michał Mroszczak – notariusz, ks. mgr lic. Krzysztof Korba – notariusz pomocniczy, ks. mgr Adam Ziółkowski SDS – notariusz pomocniczy.

Następnie postulator sprawy, ks. dr Paweł Wróbel SDS zwrócił się do arcybiskupa i członków trybunału o rozpoczęcie i przeprowadzenie procesu oraz przedstawił zgromadzonym postać Sługi Bożej. – Wychowanie w głęboko wierzącej rodzinie skutkowało życiem w atmosferze stałego kontaktu z Bogiem – mówił postulator przywołując zaangażowanie Heleny w życie wspólnot religijnych od wczesnego dzieciństwa. Zwrócił uwagę na zdolności intelektualne i różnorodne talenty kandydatki na ołtarze. Studiowała inżynierię chemiczną na Politechnice Śląskiej w języku angielskim oraz uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Polskie dzwony i ...muezzini

2024-05-11 17:46

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Rozmowa z księdzem proboszczem jednej z poznańskich parafii. Sympatyczny zakonnik, twardo chodzący po ziemi, zatroskany o swoją duszpasterską trzodę. Przykro mu było, gdy na obchodach stulecia parafii i wykładów historycznych z tym związanych zjawiła się tylko pięćdziesiątka parafian.

Jednak mówi jeszcze o innej rzeczy, o której słyszę od coraz większej liczby księży. Gdy uruchomił, jak to jest w staropolskim zwyczaju, dzwon na rezurekcje (odbywają się one, na miłość Boską, raz w roku!) – natychmiast ktoś z osiedla, na którym znajduje się kościół zawiadomił... policję, która zgodnie z wolą anonimowego obywatela przyjechała z interwencją. Omal nie skończyło się na mandacie, bo policja twierdziła, że są ku temu podstawy formalno-prawne. Ów ksiądz ze stolicy Wielkopolski nie jest wyjątkiem, bo tego typu nieprzyjemne incydenty spotykały wielu kapłanów w tej aglomeracji, ale też naprawdę sporo w każdym dużym mieście – o czym wie każdy z nas, jeśli tylko chce to wiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Zanieczyszczenie wód głównym problemem po pożarze w Siemianowicach Śląskich

2024-05-11 14:10

PAP/Katarzyna Zaremba

Zanieczyszczenie cieków wodnych chemikaliami to obecnie główny problem po gaszeniu pożaru nielegalnego składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Jakość powietrza nie budzi żadnych zastrzeżeń i przebywanie na otwartej przestrzeni nie stanowi zagrożenia – poinformował wojewoda śląski Marek Wójcik.

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska zapowiedziała zmiany w prawie, które ułatwią ściganie przestępców i zapobieganie powstawaniu nowych składowisk, szczególnie substancji niebezpiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję