Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: zmarł wybitny malarz i grafik z Kielecczyzny - prof. Marian Czapla

Nazwany przez ks. prof. Janusza Pasierba „malarzem tajemnicy Wcielenia”, w wieku 69 lat zmarł dzisiaj w Warszawie prof. Marian Czapla, urodzony 28 lipca 1946 r. w Gackach koło Szydłowa. Związany z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, miał także pracownię w Szydłowie i chętnie podejmował rodzime wątki w twórczości.

[ TEMATY ]

malarstwo

Jowita Kostrzewska

Był najmłodszym z sześciorga rodzeństwa, absolwentem Liceum Plastycznego w pracowni drewna (obecny Zespół Państwowych Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współzałożyciel grupy Sympleks S4, był profesorem malarstwa w macierzystej uczelni.

W epoce postmodernizmu Czapla wypracował własny styl nowoczesnego malarstwa sztalugowego w oparciu o żywy, fakturalny kolor i specyficzną (nazywaną „zmysłową”) figurację. Wykreowany przez niego indywidualny wariant malarstwa – moralitetu, jest porównywalny ze sztuką światowej sławy twórców, najczęściej z dokonaniami artystycznymi zaangażowanego religijnie paryżanina George’a Rouaulta, syna stolarza, autora – podobnie jak Czapla - licznych nieortodoksyjnych przedstawień Chrystusa i Madonny.

Reklama

Marian Czapla chętnie malował cykle religijne, to m.in. oryginalne „Ukrzyżowania”, „Piety”, „Biczowania”, „Cyrenejczycy”, „Cierpiący”, „Stojący pod krzyżem”. Realizował także tematy społeczne, np. ”Epitafia” Solidarności, portrety górników, cykle „Ludzie z żelaza”.

Zawsze podkreślał, że interesuje go przede wszystkim człowiek. W jednym z wywiadów zaznaczył, że „to człowiek jest wcieleniem i uosobieniem spraw egzystencjalnych (…), a specyficzna geografia ciała ludzkiego, w ogóle cała biologia człowieka, stanowi niezwykle umiejętnie zakodowane sacrum”.

Jego prace prezentowane były na wielu wystawach krajowych (m.in. Warszawa, Lublin, Kielce, Toruń, Gdańsk, Szydłów) i zagranicznych, m.in. w USA (Nowy Jork, Syracuse), Szwecji (Sztokholm), Luksemburgu, Finlandii.

Od 1979 r. był Honorowym Obywatelem Gminy Szydłów. W 2004 r. otrzymał przyznawaną przez wojewodę świętokrzyskiego nagrodę "Duma Regionu”. Od lat czas dzielił pomiędzy Szydłowem, gdzie ma dom i pracownię, a macierzystą uczelnią - warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Zmarł w Warszawie.

2016-01-13 18:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Talent to złoto dane od Boga

Niedziela sandomierska 13/2021, str. IV

[ TEMATY ]

malarstwo

talent

Archiwum muzeum

Halina Krępianka, rysunek L. Łączyńskiej

Halina Krępianka, rysunek L. Łączyńskiej

Dzięki wielkiej miłości i pasji do malarstwa oraz kolekcjonerstwa ks. Jana Wiśniewskiego w Muzeum Diecezjalnym zachowały się pamiątki po dwóch artystkach – Elli Brochwicz-Potkańskiej oraz Leontynie Łączyńskiej związanych z ziemią sandomierską.

Ella Brochwicz-Potkańska mówiła o swoim talencie, że „ten talent to złoto dane mi od Boga”. Urodziła się w Potworowie ok. 1885 r. w rodzinie szlacheckiej. Jej ojciec Juliusz, hrabia Potkański, był dziedzicem Potworowa i Grabowej oraz radcą przy Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Natomiast matka Eda z Woydów, malarka, to córka prezydenta Warszawy Kazimierza Woydy.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".

Prezydent w był w piątek w Polsat News pytany o opinię na temat ewentualnego wprowadzania przez rząd jakichś form obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, lub rozwiązania francuskiego, przewidującego ograniczenia dla niezaszczepionych w życiu społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję