Reklama

OHP na Jasnej Górze

Jak uczyć, pracować, formować?

W dniach 6 i 7 czerwca br. odbyła się VIII Pielgrzymka Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy na Jasną Górę - Częstochowa 2003. W pielgrzymce udział wzięła młodzież ucząca się w jednostkach OHP z obszaru całego kraju. W skład reprezentacji każdego województwa weszli zastępcy komendantów wojewódzkich OHP, pedagodzy oraz duszpasterze komend wojewódzkich OHP. Ogólna liczba uczestników pielgrzymki przekroczyła 320 osób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Województwo zachodniopomorskie reprezentowane było przez Andrzeja Condera, zastępcę Komendanta Wojewódzkiego OHP w Szczecinie, Sebastiana Chruścińskiego, zastępcę Dyrektora Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Rowie (Trzcińsku-Zdroju), oraz ks. Roberta Kosa - duszpasterza Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.
W pierwszym dniu pielgrzymki młodzież wraz z kadrą OHP modliła się w archikatedrze częstochowskiej, a następnie Alejami Najświętszej Maryi Panny i al. Sienkiewicza przemaszerowała na Jasną Górę. W Kaplicy Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza św. w intencji OHP, obchodzących w tym roku 45-lecie swego istnienia. Mszę św. celebrował bp Antoni Długosz - duszpasterz krajowy OHP. Na nabożeństwie obecni byli m.in.: Janusz Lewandowski - komendant główny OHP i jego zastępca Wojciech Szewczyk. Na zakończenie nabożeństwa odnowiony został akt zawierzenia Ochotniczych Hufców Pracy Matce Bożej. Po Eucharystii odbył się w Sali Papieskiej na Jasnej Górze Festiwal Pieśni Religijnej i Pielgrzymkowej, podczas którego młodzież OHP zaprezentowała swoją twórczość artystyczną. Pierwszy dzień pielgrzymowania młodzieży OHP zakończył się Apelem Jasnogórskim.
W drugim dniu pielgrzymki (tj. w sobotę 7 czerwca br.) młodzież uczestniczyła w wielu imprezach sportowo-rekreacyjnych, towarzyszących tegorocznemu pielgrzymowaniu. Kadra OHP zaś wzięła udział w konferencji wychowawczej pt. Rola i miejsce duszpasterstwa środowiskowego w wychowawczej misji OHP. W trakcie sympozjum głos zabierali przedstawiciele Kościoła oraz reprezentanci Komend Wojewódzkich OHP. Prelegenci poruszali problemy związane z wizją chrześcijańskiego wychowania młodzieży oraz form współpracy Kościoła katolickiego z jednostkami organizacyjnymi OHP.
Na bazie doświadczenia katechetycznego ks. Roberta Wróbla z parafii w Trzcińsku-Zdroju, prowadzącego zajęcia religii z młodzieżą OHP, przygotowano referat na temat: Przesłanki wychowawcze płynące z pracy katechetycznej z młodzieżą w Trzcińsku-Zdroju. Podczas wspomnianej konferencji referat ten został wygłoszony przez reprezentanta CKiW OHP Rów/ Trzcińsko-Zdrój. W prelekcji zawarto następujace wnioski:
„Działalność wychowawcza w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Rowie/Trzcińsku-Zdroju realizowana jest m.in. we współpracy z Kościołem katolickim. Księża prowadzą zajęcia katechetyczne z młodzieżą na lekcjach religii oraz organizują spotkania pozaszkolne w ramach rekolekcji, a także przeprowadzają rozmowy indywidualne z młodymi ludźmi. Bazując na doświadczeniach wyżej wymienionych form katechetycznych, należy stwierdzić, iż duszpasterstwo środowiskowe jest ważnym elementem uzupełniającym i wzbogacającym proces wychowawczy realizowany w naszej jednostce organizacyjnej OHP. Jednoczesna analiza pracy duszpasterskiej pozwala wyciągnąć kilka wniosków z niej płynących:
1. Duszpasterstwo środowiskowe wzbogaca uczącą się u nas młodzież w wiedzę z zakresu podstawowych prawd wiary oraz zasad dobrego życia w społeczeństwie, co pozwala jej na odpowiednie przygotowanie się do sakramentu bierzmowania, a także kształtuje właściwe przekonania i postawy chrześcijańskie.
2. Katecheza utrwala znajomość i wzbudza potrzebę codziennej modlitwy wśród uczestników. Zajęcia katechetyczne przełamują bowiem wstyd przed kolegami związany z nikłą znajomością modlitw, a także pozwalają na zniwelowanie negatywnej presji, występującej w środowiskach lokalnych czy też w domu rodzinnym uczestników.
3. W trakcie religii młodzież zauważa potrzeby innych ludzi i wykazuje ich zrozumienie. Uczestnicy wychodzą z wieloma inicjatywami będącymi odzwierciedleniem akceptacji potrzeb innych (m. in. sprzątanie salki katechetycznej, wspólne oglądanie wartościowych filmów, a także nauka kulturalnej i rzeczowej dyskusji akceptującej odmienne stanowisko drugiego człowieka).
4. Duszpasterstwo uzupełnia realizowane w Centrum wychowanie patriotyczne, ponieważ wzmacnia pamięć o ludziach, dzięki którym dziś możemy cieszyć się pokojem. Uczy również szacunku dla ludzi starszych - czego przejawem są częste wizyty młodych ludzi w Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju.
5. Katechizacja jest znakomitą okazją do nauki podstaw kultury języka używanego przez młodzież, która na co dzień zazwyczaj posługuje się zwrotami nieformalnymi i powszechnie nieakceptowanymi przez społeczeństwo. Niecenzuralne słownictwo oraz oparty na nim żargon niosą realne zagrożenie, iż w dorosłym życiu młodzi ludzie będą mieć problemy ze swobodnym porozumiewaniem się z otoczeniem. Częstokroć zajęcia szkolne i katechetyczne są jedyną okazją zetknięcia się z kulturalnym słownictwem i możliwością poznania piękna rodzimego języka, bowiem wszelkie zwroty językowe nacechowane wulgaryzmami są skrupulatnie eliminowane, a młodzież zachęcana jest do używania kulturalnych synonimów.
6. Zajęcia katechetyczne i organizowane rekolekcje mają również na celu ukazanie młodzieży Kościoła od innej, mniej znanej strony. Nowe podejście księży do młodych ludzi pozwala wyzwolić w uczniach młodzieńczą chęć poznawania i wyzbycia się wszelkich kompleksów. Jest to tzw. metoda małych kroków w poznawaniu wiary. W trakcie rekolekcji wielkopostnych organizowane są scenki i prezentacje, mające na celu zaangażowanie i otwarcie młodzieży na poruszany temat. Dzięki nim młodzież aktywnie uczestniczy w nabożeństwach wielkopostnych, przejawiając otwartość i chęć korzystania z sakramentów. Tak rozumiana praca duszpasterska księży otwiera serca młodych ludzi i pozwala zrozumieć sens nauki Kościoła.
7. Obecność księży w gronie kadry pedagogicznej szkoły, działającej przy CKiW OHP w Rowie/Trzcińsku-Zdroju, niesie młodym ludziom nadzieję, że warto ponosić trud zdobywania wiedzy i pracy nad samym sobą. Praca nauczycieli i księży ma na celu uzmysłowić uczniom, iż cały wysiłek wychowawczy jest ukierunkowany dla dobra młodzieży. Wszelkie zajęcia szkolne, organizowane imprezy sportowo-rekreacyjne oraz przeprowadzane rozmowy indywidualne z uczniami są potwierdzeniem tezy, że zadaniem kadry pedagogicznej szkoły jest niesienie pomocy młodym ludziom.
Podsumowując powyższe przesłanki, zauważam, że proces wychowawczy młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy wzbogacony o naukę Kościoła katolickiego pozwoli przeciwstawić się współczesnym zagrożeniom i złym tendencjom panującym wśród młodzieży oraz negatywnym zjawiskom, goszczącym w naszej rzeczywistości. Duszpasterstwo środowiskowe pomaga jednocześnie odnaleźć młodym ludziom doskonalszą formę wzrastania opartą na tym, co jest dobre, piękne i szlachetne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach. Skandal po Mszy św. za ofiary katastrofy smoleńskiej

2025-04-12 10:30

[ TEMATY ]

Gliwice

pixabay.com

Do skandalicznego incydentu doszło w czwartek wieczorem w kościele św. Barbary w Gliwicach. Po zakończeniu Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej na ambonę wtargnął młody mężczyzna z zakrwawionymi dłońmi. Zaczął krzyczeć niezrozumiałe i obraźliwe słowa, pobrudził ołtarz oraz szaty liturgiczne. Został wyprowadzony z kościoła przez księdza i wiernych, w tym członków Klubu Gazety Polskiej.

— Trwał śpiew kończący Mszę św. Zszedłem do zakrystii, gdy nagle usłyszałem, że ktoś mówi do mikrofonu. Wróciłem i zobaczyłem obcego mężczyznę na ambonie. Miał zakrwawione ręce i ubrudził nimi obrus oraz szaty. Natychmiast podjąłem próbę wyprowadzenia go – relacjonuje ks. ppłk Mariusz Antczak, proboszcz parafii św. Barbary, w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim.
CZYTAJ DALEJ

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Niedziela wrocławska 13/2010

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami wyjątkowy czas - Wielki Tydzień. Głębokie przeżycie i zrozumienie Wielkiego Tygodnia pozwala odkryć sens życia, odzyskać nadzieję i wiarę. Same Święta Wielkanocne, bez prawdziwego przeżycia poprzedzających je dni, nie staną się dla nas czasem przejścia ze śmierci do życia, nie zrozumiemy wielkiej Miłości Boga do każdego z nas. Wiele rodzin polskich przeżywa Święta Wielkanocne, zubożając ich treść. W Wielkim Tygodniu robi się porządki i zakupy - jest to jeden z koszmarniejszych i najbardziej zaganianych tygodni w roku, często brak czasu i sił nawet na pójście do kościoła w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek. Nie pozwólmy, by tak stało się w naszych rodzinach.
CZYTAJ DALEJ

Obchody 1000-lecia Korony Polskiej

2025-04-12 17:09

[ TEMATY ]

spotkanie

RED

W Krakowie trwają uroczyste obchody z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II organizowane przez wydawnictwo Biały Kruk. Dzisiejszy wieczór to seria wykładów Autorów Białego Kruka, którzy nie tylko poprzez swoje książki, ale i na żywo dzielą się z gośćmi spotkania swoją wiedzą, doświadczeniem i patriotyzmem podczas starannie przygotowanych prelekcji.

Wydarzenie to jest również premierą trzech wyjątkowych, rocznicowych książek: „Pierwsze królestwo” prof. Wojciecha Polaka, „Monarchia polska” prof. Grzegorza Kucharczyka oraz „Największy z rodu Polaków” Jolanty Sosnowskiej (tekst) i Adama Bujaka (zdjęcia).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję