Reklama

Wakacje - czas podróży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycją stało się już, że trudy pracy w ciągu całego roku szkolnego rekompensuję niedługim wyjazdem tuż po jego zakończeniu. Tegoroczny wyjazd, choć nieplanowany wcześniej, okazał się bardzo trafiony. Choć często się mówi, że na Ukrainę nie ma po co jechać, to jednak z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że tak nie jest.
Tak więc szlak naszej nauczycielskiej wycieczki, a zarazem pielgrzymki wiódł od Lwowa szlakiem „Złotej Podkowy” - najsłynniejszych twierdz obronnych i zamków. Mieliśmy okazję podziwiać Olesko - miejsce narodzin króla Jana III Sobieskiego i zapoznać się z historią tego miejsca. Wszystkich uczestników oczarował Poczajów - klasztor mnichów prawosławnych z piękną architekturą, historią, legendami, zabytkami. Celem naszym był również Krzemieniec - miasto Juliusza Słowackiego. Będąc tam mogliśmy pokrótce poznać historię, zobaczyć miejsce jego urodzenia, szkołę, do której chodził oraz muzeum jemu poświęcone, a które niebawem będzie otwarte dla zwiedzających. Natomiast w kościele polskim jedna z parafianek przedstawiła historię epitafium poświęconego poecie, a krzemienieckie dzieci obdarowały nas pamiątkowymi kamieniami - krzemieniami. Z kolei szlak „Złotej Podkowy” zawiódł nas do Zbaraża. Tam w zamku mogliśmy podziwiać rzeźby wykonane w jednym kawałku lipowego drzewa i wzbogaciliśmy naszą wiedzę historyczną. Po odpoczynku w Tarnopolu wyruszyliśmy do Złoczowa, miejsca, które zapisało się smutnymi literami w historii. To miejsce egzekucji wielu tysięcy więźniów, to miejsce przesiąknięte krwią. Przestroga dla pokoleń, by taka historia się nigdy nie powtórzyła, by nigdy człowiek człowiekowi „nie zgotował takiego losu”. Wracając do Lwowa - do tego niezwykłego miasta nie sposób ominąć Cmentarza Lwowskiego. Tu mieliśmy okazję pochylenia sie nad grobem M. Konopnickiej, Wł. Bełzy, stanąć przed Kolumną Ordona. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy grobowcu największego matematyka doby współczesnej - Stefana Banacha. Jeszcze raz mogliśmy przypomnieć sobie tytuły dramatów i powieści Gabrieli Zapolskiej, które co do jednego (56) zostały wyryte w kamiennej płycie pomnika.
Zachwycaliśmy się niezwykłością prawdziwej galerii rzeźby pod gołym niebem oraz miejscem, które dla Polaków jest szczególnie wielkie duchem i rozumem. Na cmentarzu Orląt Lwowskich, dziś pięknie odrestaurowanym mogliśmy zobaczyć miejsce spoczynku najdzielniejszych polskich dzieci - Orląt. Idąc w kierunku Pohulanki, być może nie każdy miał świadomość tego, że wspaniałe pomniki Smolków, Łozińskich, Dybowskich - ziemię łyczakowską dzielą z Iwanem Franką, Truszem czy Kruszelnicką, tak jak kiedyś w szkolnych ławkach zasiadali wspólnie Jasie, Jędrki oraz Iwanki i Wasyle. Tę zgodę przerwali Austriacy. To oni spowodowali, że właśnie te dzieci zostały poprzesadzane „plecami do siebie”. Najbardziej tragicznym momentem był zamach ukraiński - dyrygowany przez upadającą monarchię - na wówczas już Polski Lwów. Było to 1 listopada 1918 r., kiedy Polska wpisała się w atlas wolnych państw Europy. To właśnie wtedy w obronie zagrożonego miasta ruszyli studenci i sztubacka brać ze szkół podstawowych. Pochowano ich w miejscu, gdzie do niedawna zjeżdżali z górki na sankach. Łuk triumfalny informuje przybywających na to niezwykłe miejsce: „mortui sunt, ut liberi vivamus” - „umarli, byśmy żyli wolni”.
Wielką ucztę duchową przeżyli uczestnicy wycieczki będąc w Lwowskiej Galerii Obrazów zwanej Lwowskim Luwrem. Około trzydzieści pięć tysięcy eksponatów, w skład których wchodzą obrazy i rzeźby. Można było podziwiać Grottgera, Matejkę, Rozwadowskiego, Malczewskiego. Nie zabrakło też Tycjana, Sebastiana Rici, Caravagia, Bacciarellego, Rubensa.
Zachwycając się Lwowem nie sposób ominąć pomnika naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza - zresztą chyba najpiękniejszego na świecie, jak twierdzą lwowiacy. Pomnik, dzieło Antoniego Popiela, stoi na placu imienia wieszcza od 1905 r. Dalej jeden z najpiękniejszych europejskich teatrów - dzieło Zygmunta Gorgolewskiego. Można tam podziwiać pięknie odnowione sceny z polskich dramatów. Łatwo rozpoznać Balladynę, Krakowiaków i Górali, Halkę, Fircyka w zalotach. Bardzo starannie odrestaurowany teatr błyszczy złotem, a całość mieni się pastelowymi barwami. Zwiedzając kolejne zabytki, zakątki Lwowa można było rzeczywiście stwierdzić za poetą Sebastianem Klonowiczem: „Chyba wszystkie skarby świata zwożą w ten gród”. Katedra łacińska obok kościółka św. Antoniego czynna jest przez ponad sześćset lat. Rokokowy ołtarz główny z cudownym obrazem Matki Bożej tzw. Domagaliczowskiej, z XVII w. To właśnie przed tym ołtarzem, przeniesionym specjalnie z kaplicy Domagaliczów, „runął krzyżem” Jan Kazimierz - 1 kwietnia 1656 r. - a podniósłszy się z pokornie schyloną głową złożył swe słynne śluby. Będąc w tym miejscu mogliśmy zobaczyć tablicę pamiątkową z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II, która to upamiętnia drugą rocznicę pobytu wielkiego Polaka w tym miejscu. Wędrując uliczkami, zaułkami Lwowa, coraz to nowe wspaniałości ukazywały się naszym oczom. Nie sposób nie wspomnieć o katedrze ormiańskiej liczącej sobie sześć wieków. Choć były tu do niedawna magazyny, to na pierwszy rzut oka widać, że to niebywała budowla. Na planie krzyża łacińskiego jest kopią słynnej katedry ormiańskiej w Ani na Kaukazie. Podziwiać w niej można obrazy niezwykłej urody: Matki Bożej Jazłowieckiej z XV w. i Kamienieckiej z XVI w. Rzeczą bardzo ciekawą jest to, że właśnie w katedrze ormiańskiej prawdziwymi arcydziełami są freski, dzieła warszawskiego malarza Jana Rosena, zwłaszcza Ostatnia wieczerza oraz Pogrzeb św. Odylona. Tu może przypomnienie, że właśnie św. Odylon wprowadził do obrzędów religijnych uroczystość Wszystkich Świętych. Na placu katedralnym oczy zwiedzających zachwyca rzeźbiona w drewnie „Grota Męki Pańskiej”.
Będąc na Podwalu, na chwilę wstąpiliśmy do klasztoru Bernardynów. O tym miejscu tak pisał Kornel Makuszyński:

Jeden jest tylko w ślicznym mieście Lwowie
zegar, co był przed czasem,
bo przed wszystkimi zawsze się opowie
bernardyn wdzięcznym głosem.

Wchodząc zaś na dziedziniec cerkwi wołoskiej niemal dech w piersi zapiera widok Kaplicy Trzech Króli, o której Wincenty Pol wyraził się, że to „najszacowniejszy we Lwowie zabytek sztuki bizantyjskiej”, choć w rzeczywistości to renesans włoski. Dzwon na wieży Korniaktowskiej zwany „Kiryło” można porównać z dzwonem zygmuntowskim na Wawelu. Odwiedzając katedrę św. Jura (Jerzego) nie tylko mogliśmy podziwiać jej wspaniałe wnętrze, ale uczestniczyć w obrzędach chrztu św. dzieci z tej parafii. Przyznam, że to wydarzenie było kulminacyjnym punktem pobytu w tym miejscu. Oczy zwiedzających zachwycił przede wszystkim bogaty ikonostas z carskimi wrotami, cudowny obraz Matki Bożej Trembowelskiej. Katedra św. Jura dopiero latem 1990 r. została zwrócona unitom, gdzie znów mogą modlić się w swoim obrządku, a na jej dziedzińcu biedacy prosić o grosik.
Tylko z okien autokaru mogliśmy podziwiać wizytówkę Lwowa - kościół św. Elżbiety. Górujące nad nim trzy strzeliste wieże wrośnięte w lwowski pejzaż. Kościół urósł do roli punktu orientacyjnego miasta. Jest to obiekt zbudowany dokładnie na tzw. wielkim europejskim dziale wód. Oznacza to, że miasto leżąc na samej granicy dwóch rozlewisk wodnych Bałtyku i Morza Czarnego oddziela sprawiedliwie oba te morza. Tak też, gdy pada deszcz, spływające krople po dachu kościoła św. Elżbiety od strony Gródeckiej płyną przez Bug do Bałtyku. Te zaś, które spadają od strony Sapiehy zasilają Dniestrem Morze Czarne. To położenie sprawia, że miasto również klimatem i florą po części przypomina wschodnie stepy, karpackie góry, jak również jest bajecznym ogrodem botanicznym.
Tak, jak wszystko na świecie ma swój początek i koniec, tak i wycieczka w niedzielne popołudnie 29 czerwca dobiegła końca. Pożegnaliśmy piękny Lwów i okolice wioząc do domu niesamowite wrażenia. Fotografie będą nam przypominać to, czego zapomnieć nie wolno. Staną się być może zachętą do odwiedzenia tamtych miejsc dla tych, którzy twierdzą, że tam jechać nie warto. Chyba jeszcze należy wspomnieć o naszej pani Hali - przewodniczce, która oczarowała nas niezwykłą wiedzą, umiejętnością prowadzenia grupy oraz przede wszystkim piękną postawą chrześcijanina, czego dowody dawała w każdym miejscu i o każdej porze. W imieniu wszystkich uczestników składam jej serdeczne Bóg zapłać. Również przewoźnikowi, a szczególnie panu kierowcy szczęść Boże w dalszej, trudnej i odpowiedzialnej pracy. Za trud przygotowania i zorganizowania tak pięknej trasy wycieczki-pielgrzymki podziękowania kierujemy do Heleny Lisiczka i mgr. Edwarda Micha. Szczęść Boże i Bóg zapłać wszystkim za wszystko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęcie sezonu flisackiego

2024-04-20 16:45

Biuro Prasowe AK

    - Gromadząc się na Eucharystii, zobowiązujecie się do tego, by w swej codziennej niełatwej pracy potwierdzać wyznanie św. Piotra. Potwierdzać je w majestacie piękna tego świata, w majestacie gór: Trzech Koron, Dunajca, i widzieć w tym świecie owoc stwórczych rąk Pana Boga - mówił abp Marek Jędraszewski.

    Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. odprawionej w sobotę 20 kwietnia na rozpoczęcie sezonu flisackiego w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję