Reklama

Aktualności

Watykan: opublikowano program papieskiej podróży do Afryki

Spotkania z młodzieżą, duchowieństwem, rządzącymi ale także z przedstawicielami muzułmanów, innych wyznań chrześcijańskich, odwiedziny obozu dla uchodźców znalazły się w programie pierwszej pielgrzymki papieża Franciszka na kontynent afrykański. Odbędzie się ona w dniach 25-30 listopada b.r. i obejmie Kenię, Ugandę oraz Republikę Środkowoafrykańską. Będzie to piąta w tym roku, a 11 od początku pontyfikatu pielgrzymka obecnego Następcy św. Piotra za granice Włoch.

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

Grzegorz Gałązka

W środę, 25 listopada Ojciec Święty wyleci o godz. 7.45 z rzymskiego lotniska Fiumicino do stolicy Kenii, Nairobi. Przylot na lotnisko międzynarodowe im. Jomo Kenyatty planowany jest na godz. 17. 00 czasu lokalnego (15.00 czasu środkowoeuropejskiego).

Uroczystość powitalna ma się odbyć w rezydencji prezydenta Kenii (State House). Po wizycie kurtuazyjnej u głowy państwa ma się odbyć spotkanie z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym. Papież wygłosi przemówienie do tego gremium.

W czwartek, 26 listopada

Reklama

O godz. 8.15 czasu lokalnego (6.15 czasu polskiego) w nuncjaturze apostolskiej odbędzie się spotkanie międzyreligijne i ekumeniczne. Franciszek wygłosi przemówienie. O godz. 10.00 (8.00) Msza św. na kampusie uniwersyteckim w Nairobi z homilią Ojca Świętego. O godz. 15.15 (13.15) spotkanie z duchowieństwem, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami na boisku sportowym szkoły Najśw. Maryi Panny, do których Papież skieruje swoje słowo. O 17.30 (15.30) Ojciec Święty złoży wizytę w Biurze ONZ w Nairobi i wygłosi przemówienie. W piątek, 27 listopada

O godz. 8. 30 (6.30) Franciszek odwiedzi ubogą dzielnicę Kangemi w Nairobi i wygłosi przemówienie. O godz. 10. 00 (8.00) Papież spotka się z młodzieżą na stadionie Kasarani i skieruje do niej swoje słowo. O godz. 11.15 (9.15) Ojciec Święty spotka się z biskupami Kenii w Sali VIP stadionu Kasarani O 15.10 (13.10) zaplanowano uroczystość pożegnania na lotnisku międzynarodowym im. Jomo Kenyatty. O godz. 16.50 ( 14.50) samolot z Ojcem Świętym na pokładzie ma wylądować na lotnisku w Entebbe w Ugandzie. Tam przewidziano uroczyste powitanie. O godz. 17.30 (15.30) Papież złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi Ugandy a następnie o godz. 18.00 (16.00) spotka się w jego rezydencji z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym. Skieruje przemówienie do tego grona. O godz. 19.15 (17.15) w Munyonyo, na północnym brzegu jeziora Wiktorii, w aglomeracji Kampali spotka się z katechetami i nauczycielami. W sobotę, 28 listopada O godz. 8. 30 (6.30) w Namugongo ( 16 km na północy wschód do Kampali) Franciszek złoży wizytę w anglikańskim a następnie katolickim sanktuarium męczenników ugandyjskich O godz. 9.30 (7.30) rozpocznie się Msza św. w sanktuarium katolickim, podczas której Ojciec Święty wygłosi homilię. O godz. 15.15 (13.15) Papież na terenie byłego lotniska w Kampali spotka się z młodzieżą i skieruje do niej swoje słowo. O godz. 17.00 (15.00) Franciszek uda się do domu opieki dla niepełnosprawnych na przedmieściu Nalukolongo i pozdrowi zgormadzone tam osoby. O godz. 18.00 (16.00) w siedzibie arcybiskupa Kampali Ojciec Święty spotka się z biskupami Ugandy. O godz. 19.00 (17.00) Papież spotka się w stołecznej katedrze z duchowieństwem, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami i wygłosi do nich przemówienie. W niedzielę, 29 listopada

O godz. 9. 00 (7.00) na lotnisku w Entebbe odbędzie się uroczystość pożegnalna i Franciszek wyruszy w drogę do stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi. Przylot na lotnisko „M’Poko” zaplanowano na godz. 10.00. Tam odbędzie się uroczystość powitalna. Należy zaznaczyć, że nie ma różnicy czas między Republiki Środkowoafrykańską a Europą Środkową. O godz. 11. 00 Ojciec Święty złoży wizytę kurtuazyjną pełniącej obowiązki prezydenta, pani Catherine Samba-Panza. O 11.30 Papież spotka się z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym, wygłaszając do nich przemówienie. O 12.15 Franciszek odwiedzi obóz dla uchodźców.

Reklama

O 13.00 Papież spotka się z biskupami Republiki Środkowoafrykańskiej Na 16.00 w siedzibie wydziału teologii ewangelickiej zaplanowano spotkanie ze wspólnotami ewangelikalnymi. Ojciec Święty wygłosi do nich przemówienie. O godz. 17.00 Papież będzie przewodniczył Mszy św. w której wezmą udział kapłani, zakonnicy, zakonnice, katechetami i młodzieżą w katedrze w Bangi. O godz. 19.00 Ojciec Święty zasiądzie w konfesjonale i wyspowiada kilku młodych, a następnie na błoniach przed katedrą weźmie udział w czuwaniu modlitewnym i skieruje do nich przemówienie.

W poniedziałek, 30 listopada O godz. 8. 15 Franciszek spotka się ze wspólnotą muzułmańską w centralnym meczecie Bangi i wygłosi przemówienie. O godz. 9.30 Papież będzie przewodniczył Mszy św. na stadionie kompleksu sportowego im. Barthélémy Boganda oraz wygłosi homilię. O godz. 12.15 zacznie się uroczystość pożegnalna na lotnisku międzynarodowym “M’Poko” w Bangi. Samolot z Ojcem Świętym na pokładzie wyleci o godz. 12.30, a na rzymskie lotnisko Ciampino przylecieć ma o godz. 18.45.

2015-10-17 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wrócił do Rzymu

[ TEMATY ]

papież

pielgrzymka

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

Archiwum prywatne Piotra Błasiaka

Papież Franciszek wrócił do Rzymu. Tym samym zakończył swą trwającą tydzień podróż apostolską do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius.

Samolot linii lotniczych Air Madagascar wylądował o 17.56 na lotnisku Ciampino z godzinnym wyprzedzenim w stosunku do zapowiedzi.

W czasie lotu Franciszek tradycyjnie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Premier: nie ma i nie będzie zgody na próby ideologizacji

2020-08-10 11:30

[ TEMATY ]

premier

LGBT

Mateusz Morawiecki

facebook.com/MateuszMorawiecki

Bezpieczeństwo polskich rodzin i wolność do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami to fundament naszej polityki; nie ma i nie będzie zgody się na jakiekolwiek próby ideologizacji i indoktrynacji - napisał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

"Bezpieczeństwo polskich rodzin i wolność do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami to fundament naszej polityki. Nie ma i nie będzie zgody się na jakiekolwiek próby ideologizacji i indoktrynacji" - podkreślił premier, odnosząc do protestów środowisk LGBT w ostatnich dniach.

Jak dodał, "rząd wsłuchuje się w głosy rodziców, daje im możliwość wyboru i sprzeciwia się indoktrynacji i ideologizacji polskich rodzin". "Bo przecież +takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży wychowanie+" - napisał premier Morawiecki, cytując słowa Jana Zamoyskiego.

Według prokuratury, Michał Sz. - przedstawiający się jako Małgorzata Sz. "Margot" - podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat więzienia.

W połowie lipca zgodnie z decyzją sądu wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. W piątek sąd uwzględnił zażalenie prokuratora i zastosował wobec niego dwumiesięczny areszt tymczasowy. W sobotę Michał Sz. został doprowadzony do aresztu śledczego.

W związku z aresztem dla aktywisty w piątek przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją - zaatakowany został m.in. radiowóz. Policja zatrzymała 48 osób. Wszyscy zatrzymani opuścili komendy; 48 osobom przedstawiono zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku; pięć osób ma także inne zarzuty.

W sobotę wieczorem na placu Defilad przed PKiN odbyła się manifestacja poparcia dla społeczności LGBT. Podobne manifestacje odbyły się w sobotę m.in. w Krakowie i Poznaniu.(PAP)

ipa/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Dolnośląskie: Ognisko koronawirusa w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Piszkowicach

2020-08-11 09:38

[ TEMATY ]

pomoc

koronawirus

Adobe.Stock.pl

U 26 osób - w tym u siedmiorga dzieci - potwierdzono dotychczas zakażenie koronawirusem w prowadzonym przez siostry zakonne Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Piszkowicach na Dolnym Śląsku. Placówka szuka wolontariuszy, którzy mogą pomóc w opiece nad dziećmi.

Marta Koczwara z Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Kłodzku poinformowała PAP, że na początku sierpnia pierwsze wyniki dodatnie w kierunku Covid-19 potwierdzono u pięciu sióstr zakonnych. Od tego czasu siostry przebywają w izolacji domowej.

W związku z tym pod koniec ubiegłego tygodnia przeprowadzono testy wśród wszystkich podopiecznych ośrodka i części personelu, którzy mogli mieć kontakt z siostrami zakażonych koronawirusem. Wynik dodatni potwierdzono wówczas u 14 osób z personelu i siedmiorga dzieci. Wszystkie dzieci, u których wykryto zakażenie przebywają w ośrodku. W poniedziałek materiał do badań został pobrany jeszcze pięciu osobom z personelu.

Ze względu na sytuację, w której znalazł się ośrodek w Piszkowicach, o pomoc dla jego mieszkańców zaapelował m.in. starosta kłodzki Maciej Awiżeń i biskup Świdnicki Marek Mendyk. Potrzebni są wolontariusze z przygotowaniem medycznym do opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi.

Od kilku dni kłodzki sanepid szuka także osób, które uczestniczyły w mszach świętych w kościele św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach w związku ze stwierdzeniem koronawirusa u miejscowego proboszcza.

Poszukiwane są osoby uczestniczące w mszach odprawianych przez proboszcza od 19 lipca do 2 sierpnia i mające bezpośredni z nim kontakt. Apel skierowany został także do osób, które miały bezpośredni kontakt z księdzem w innych okolicznościach. "Kontakt bezpośredni to kontakt z osobą zakażoną w odległości mniejszej niż dwa metry" – podał w komunikacie kłodzki sanepid.

"Do stacji sanepidu cały czas zgłaszają się osoby, przeprowadzane są wywiady epidemiologiczne i na ich podstawie sanepid występuje z wnioskiem o wykonanie wymazów" - powiedziała Koczwara. Dodała, że ksiądz miał kontakt z siostrami zakonnymi pracującymi w ośrodku w Piszkowicach.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję