Reklama

Karpacz: Integracyjno-formacyjny wyjazd młodzieży

Ożywić ducha wiary

Oddział Lubuski Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" wspólnie z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze zorganizowało w dniach 24-27 czerwca wyjazd młodzieży katolickiej do Karpacza. Trzon 25-osobowej grupy stanowili laureaci etapu diecezjalnego i finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, schola z parafii w Ochli i aktywna młodzież z zielonogórskiej parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym celem wyprawy było pogłębienie i ożywienie ducha wiary katolickiej poprzez aktywne uczestnictwo w "żywych" formach religijno-duchowych oraz poznanie i integracja jej uczestników we wzajemnym współdziałaniu. Pobyt w malowniczym paśmie górskim, jakim są Karkonosze, stał się doskonałym sposobem na przybliżenie i wzmocnienie więzi młodych ludzi z Bogiem. Sudety wraz z Karkonoskim Parkiem Narodowym w swym majestacie i całej okazałości ukazały tajemną, nie do końca odkrytą głębię, uświadamiając wszechobecność i wszechmoc naszego Stwórcy.
Umiejscowieni w przepięknie położonym, leżącym ponad 800 m n.p.m., ośrodku wczasowym "Modrzew" w Karpaczu Górnym, młodzież miała dobrą bazę wypadową do wyjścia w góry. W ciągu tych paru dni, w wyniku niespożytej energii i zapału młodzieży "zaliczono" wszystkie najważniejsze szlaki turystyczne i zobaczono najcudowniejsze zakątki Karkonoskiego Parku Narodowego: Kościół Wang, Wielki i Mały Staw, Biały Jar, Dziki Wodospad, niepowtarzalny urok schronisk górskich (Samotnia, Dom Śląski, Strzecha Akademicka) i wiele innych urzekających harmonią piękna miejsc. Punktem kulminacyjnym pobytu było wejście w przedostatnim dniu na Śnieżkę (1602 m n.p.m.). Zdobywanie szczytu nastąpiło po porannej Mszy św., odprawionej w świetlicy ośrodka wczasowego przez ks. Artura z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze, który jednocześnie był opiekunem grupy. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, iż kameralny, niejako prywatny charakter tej liturgii, podkreślony m.in. przez indywidualne wezwania modlitwy powszechnej, miał swoją wymowę i wywarły niezatarte wrażenie. Posileni strawą duchową i śniadaniem modzi rozpoczęli wędrówkę ku najwyższej górze Karkonoszy. Prym wiódł - co gwoli prawdy należy odnotować - niestrudzony piechur Marcin z podzielonogórskiej Raculi. Niestety, ze względu na gęste chmury unoszące się nad szczytem, nie było dane podziwiać uroczych widoków górskich. Młodzież zobaczyła za to zabytkową kaplicę oraz charakterystyczne w kształcie schronisko (kojarzące się niektórym z UFO), mieszczące także obserwatorium meteorologiczne.
Po intensywnej - aczkolwiek krajoznawczo bardzo interesującej - wędrówce po górach, mimo mniejszego lub większego zmęczenia, jakie towarzyszy tego typu wojażom, wszyscy z niecierpliwością czekali na tańce integracyjne, które prowadził Zbigniew Żołądziejewski (prezes Oddziału Lubuskiego "Civitas Christiana"). Jest to forma tańca grupowego, gdzie każdy tańczy z każdym, co przyczynia się do lepszego poznania i integracji całej grupy. Dzięki swej prostocie nie wymagają jakichś specjalnych umiejętności ani przygotowań i mogą być z powodzeniem stosowane w dowolnej grupy wiekowej.
Wspólnie spędzony czas w górach upłynął w przemiłej, koleżeńskiej atmosferze, dobrze przysługując się integracji młodzieży biorącej w nim udział, o czym świadczy relacja jednej z uczestniczek wyjazdu. "Podczas tych czterech dni zdążyliśmy zaprzyjaźnić się ze sobą i stać się dla siebie bardziej przyjaciółmi niż rywalami. Atmosfera była bardzo rodzinna i ciepła, a nasz czas wypełniały spacery po górach, zdobywanie szczytów, tańce, i długie rozmowy przy ognisku przy wtórze gitar. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i Mszy św. Mimo, iż wyjazd ten trwał tylko cztery dni, będę go bardzo długo i mile wspominać i mam nadzieję, że nawiązane przyjaźnie przetrwają" - podsumowała wyjazd Ksia z Żar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29

[ TEMATY ]

Raków Częstochowa

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

"Marek Papszun wraca do Rakowa Częstochowa i wraz z początkiem nowego sezonu przejmie funkcję pierwszego trenera. Kontrakt będzie obowiązywał przez najbliższe dwa lata, z możliwością odejścia w ściśle określonych sytuacjach" - poinformował we wtorek rano klub.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję