Reklama

V Dni Kultury Chrześcijańskiej "OTTONALIA 2003"

Dni Kultury Chrześcijańskiej "Ottonalia" odbywają się od pięciu lat w okresie od 24 czerwca do 1 lipca (od odpustu św. Jana Chrzciciela - patrona katedry kamieńskiej do odpustu św. Ottona - patrona parafii). Tegoroczne "Ottonalia" zakończyły się nieco później (5 lipca br.) ze względu na zakończenie w tym dniu pleneru rzeźbiarskiego, który od roku bieżącego został włączony do programu dni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni Kultury Chrześcijańskiej "Ottonalia" to liczne wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii. W roku bieżącym po raz trzeci został zorganizowany wernisaż malarstwa Bronisławy Kaczor ze Szczecina i po raz pierwszy (w ramach "Ottonaliów") wernisaż kamieńskiej malarki Marii Horoszkiewicz. Duże zainteresowanie wzbudziły prace Bronisławy Kaczor o tematyce chrześcijańskiej i inne. Wśród prac znalazły się obrazy trzech kościołów, które były przewodnią myślą tej wystawy: kościoła pw. św. Mikołaja na wyspie Wolin, który był przeznaczony przez władze w latach 50. do rozbiórki; bazyliki katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie - matki wszystkich kościołów; katedry pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. "Te trzy świątynie to moja dedykacja dla jubileuszu 5-lecia «Ottonaliów»" - mówi malarka Bronisława Kaczor. Sympatykom jej prac warto przypomnieć, że wystawa otwarta będzie do 31 sierpnia w Katolickim Centrum Kultury im. Jana Pawła II (Pałac Biskupi).
V Dni Kultury Chrześcijańskiej "Ottonalia 2003" zainaugurowała Msza św. odpustowa - w uroczystość św. Jana Chrzciciela. Po Eucharystii na Kamieńskim Molo odbyło się błogosławieństwo wód Zalewu Kamieńskiego i jednostek pływających oraz modlitwa za rybaków, żeglarzy, marynarzy i ich rodziny.
Drugi dzień Dni Kultury Chrześcijańskiej upłynął na zwiedzaniu wystaw, m. in. fotograficznej Przemysława Momota pt. Tacy sami (zdjęcia portretowe osób niepełnosprawnych). Autor tej wystawy chciał przekazać swoją myśl, że są wśród nas osoby, które mimo swych ułomności, są takie same jak my: tak samo myślą, czują, kochają. Na wystawie w kapitularzu katedry kamieńskiej Tadeusz Kowalski ze Szczecina przedstawił ponad 50 prac pt. Biblia dłutem czytana. Autor wystawy sprawną ręką rzeźbiarza prowadził nas przez najszerszy biblijny trakt obietnicy, umiejętnie wybierając etapy wędrówki związane z wydarzeniami, które mają znaczenie kluczowe dla zrozumienia istotnego sensu i celu historii Zbawienia. Wśród prac znalazły się m. in. rzeźby: "Pieta", "Tworzenie świata", "Koniec świata", "Czterej Jeźdźcy Apokalipsy" i inne. Wśród wystaw zaproszonych artystów nie zapomniano o najmłodszych malarzach. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Kamień Pomorski i ze szkół nadmorskich uczestniczyli w konkursie plastycznym zatytułowanym Różaniec Światłem Życia. Temat konkursu dotyczył trzech podtematów: 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, Tajemnica Światła, Rok Różańca Świętego. Na konkurs wpłynęło ponad 140 prac, wykonanych w dowolnej technice. Prace oceniane były w dwóch kategoriach, klas I-III i klas IV-VI. Pierwsze miejsca zajęły prace: Patrycji Czermińskiej - uczennicy klasy III z SP we Wrzosowie oraz Katarzyny Kaczmarskiej - uczennicy klasy V z SP 1 w Kamieniu Pomorskim. Jury konkursu przyznało wiele wyróżnień. Prace były bardzo ciekawe, barwne, budzące podziw wśród zwiedzających.
"Ottonalia" uświetniły także koncerty muzyczne w wykonaniu Zespołu Kleryków "Vox Nostra" z Bagna k. Wrocławia, Zespołu Harmonijek Ustnych "Animato" ze Szczecina czy Koncert Organowy w ramach XXXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Odbyła się również sesja popularnonaukowa, której prelegentami byli: ks. dr Jacek Kordzikowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitarnej Szczecińsko-Kamieńskiej, red. Zbigniew Borowik z Warszawy, ks. kan. Krzysztof Włodarczyk, duszpasterz rodzin diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ks. dr J. Kordzikowski pokrótce scharakteryzował znaczenie pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w 1997 r. pod hasłem Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki, która miała charakter "ojcowskiego napomnienia", skierowanego do świata polityki i do całego narodu.
Redaktor Zbigniew Borowik w swoim przemówieniu pt. Aspekt społeczny pielgrzymkowych przesłań do Polaków Ojca Świętego scharakteryzował powinność Kościoła, a zarazem jego prawo do wypowiadania się w sprawach społecznych, dotyczących prawa życia politycznego, gospodarczego, moralnego, międzynarodowego. W oparciu o przesłania Ojca Świętego red. Borowik omówił kontekst społeczny ośmiu pielgrzymek Papieża Jana Pawła II. Każda z nich miała charakterystyczny kontekst, impuls ukazujący więź między Polakami.
Aspekt rodzinny nauczania pielgrzymkowego przedstawił ks. kan. Krzysztof Włodarczyk. W oparciu o naukę Jana Pawła II Ksiądz Kanonik wymienił najważniejsze dokumenty dotyczące rodziny. Scharakteryzował znaczenie rodziny: "Proszę Boga, ażeby miłość umacniana łaską sakramentu małżeństwa okazywała się mocniejsza od wszelkich słabości i kryzysów, przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny. Spraw za pośrednictwem Świętej Rodziny z Nazaretu, ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swoje posłannictwo w rodzinie i poprzez rodzinę" (fragment modlitwy z Synodu).
Jak już wspomniano, każde "Ottonalia", mające wiele stałych imprez, zawsze zaznaczały się jakimiś znaczącymi akcentami. Bardzo ciekawą i atrakcyjną tegoroczną imprezą był pokaz walk rycerskich. Przedstawiony został także Tryptyk Rzymski Jana Pawła II (w katedrze) w wykonaniu szczecińskich aktorów: Andrzeja Oryla i Mateusza Kostrzyńskiego, przy akompaniamencie kamieńskich organów. Tegoroczne "Ottonalia" bogate były w różne atrakcje kulturalne. Zaprezentowaliśmy krótką relację z najciekawszych imprez. Do końca sierpnia można oglądać wystawy malarskie, rzeźby p. Kowalskiego, wystawę fotograficzną i prace pokonkursowe pt. Różaniec Światłem Życia (na wszystkie wystawy wstęp wolny).
"«Ottonalia» to jedna z dróg w poszukiwaniu Boga. Wiele jest dróg, które prowadzą do Boga i są takie miejsca na ziemi, skąd najbliżej do Boga. Radosna pieśń, wystawa przepojona refleksją, poezja, muzyka i zabawa w duchu Ewangelii są jedną z tych dróg, jednym z tych miejsc, skąd bliżej. Takie jest przesłanie organizowanych już od pięciu lat Dni Kultury Chrześcijańskiej «Ottonalia» w Kamieniu Pomorskim" - tymi słowami przewodniczący kamieńskiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" H. Grzybowski wyjaśnił charakter kamieńskich dni kultury chrześcijańskiej.
Zapraszamy na VI "Ottonalia" w przyszłym roku!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Architekt słynnej bazyliki Sagrada Familia będzie błogosławionym?

2025-04-14 15:37

[ TEMATY ]

Bazylika

Sagrada Família

heroiczność cnót

Antonio Gaudí

Adobe Stock

Sagrada Familia

Sagrada Familia

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót hiszpańskiego architekta, który znaczną część życia poświęcił na budowę bazyliki Sagrada Familia, a swoją pracę traktował jako misję, której celem jest przybliżanie ludziom Boga.

Od dziś wybitny przedstawiciel modernizmu katalońskiego, nazywany „Bożym architektem” nosi tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Tytuł ten otrzymali również trzej kapłani: Pietro Giuseppe Triest, Angelo Bughetti i Agostino Cozzolino - także na podstawie uznania heroiczności ich cnót. Papież upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do promulgacji dekretów dotyczących tych postaci, a także beatyfikacji Eliswy od Błogosławionej Dziewicy, założycielki Zgromadzenia Trzeciego Zakonu Karmelitanek Bosych oraz włoskiego misjonarza w Brazylii, męczennika ks. Nazarena Lanciottiego.
CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Nie byli ministrantami – teraz chcą służyć

2025-04-15 09:00

[ TEMATY ]

formacja

służba liturgiczna

Strzegom

Wojownicy Maryi

ks. Piotr Sipiorski

Archiwum prywatne

Uczestnicy drugiego spotkania formacyjnego Wojowników Maryi w Strzegomiu

Uczestnicy drugiego spotkania formacyjnego Wojowników Maryi w Strzegomiu

W parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła odbyło się drugie spotkanie formacyjne dla mężczyzn należących do wspólnoty Wojowników Maryi. To kontynuacja cyklu, który ma przygotować ich do świadomej i godnej posługi liturgicznej przy ołtarzu.

Inicjatywa zrodziła się z potrzeby samych uczestników, którzy – choć często już zaangażowani w życie Kościoła – pragną pogłębić swoją wiedzę i umiejętności. Pierwsze spotkanie odbyło się w październiku ubiegłego roku, również w Strzegomiu. Wielu uczestników nie miało wcześniej doświadczenia bycia ministrantem, dlatego formacja obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję