Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 13/2026, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

O. Michał Bortnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielki Tydzień na Jasnej Górze

Wielki Tydzień to czas kiedy każdy z nas może sobie uświadomić, że był i jest kochany ukrzyżowaną, doskonałą, nieskończoną i Boską miłością – mówi o. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry.

W Niedzielę Palmową uroczysta procesja i obrzęd poświęcenia palm rozpocznie się o godz. 10.50 na jasnogórskim dziedzińcu. Po procesyjnym przejściu do bazyliki sprawowana będzie Msza św. o godz. 11. O godz. 16.15 odprawione zostanie nabożeństwo Gorzkich żali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielki Czwartek to dzień, kiedy dziękujemy Jezusowi za to, że pragnie oddać się nam w Eucharystii. Dziękujemy za dar kapłanów, którzy jak Maryja odpowiedzieli na Chrystusowe zaproszenie: „Niech mi się stanie według woli Twojej”. W wieczornej liturgii wspominamy, jak Jezus obmywał nogi swoim uczniom. Choć było to czynnością niewolnika, to Jezus pragnie pokazać nam, że nie ma granic, jak nisko zstąpi, aby pokazać, jak nas kocha. Msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg – o godz. 17 w bazylice. Po niej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia, tzw. ciemnicy. Adoracja – do godz. 22. Po liturgii, do godz. 22, w bazylice będzie możliwość spowiedzi.

Reklama

Kiedy w Wielki Piątek spojrzymy na krzyż, pamiętajmy, że Jezus umarł, aby zbawić wszystkich grzeszników! On przebacza nam grzechy. Tradycyjna Droga Krzyżowa dla miasta Częstochowy – o godz. 14 na jasnogórskich wałach. Nabożeństwo Gorzkich żali – o godz. 16. Liturgia rozpocznie się o godz. 17 w bazylice. Po niej Jezus Eucharystyczny zostanie przeniesiony do grobu; tam – całonocna adoracja oraz spowiedź.

W Wielką Sobotę nie ma Mszy św. Pustka wypełnia nasze świątynie. Trwa ona jednak tylko do zachodu słońca. Ustępuje miejsca najważniejszej liturgicznej celebracji roku – Wigilii Paschalnej.

Poświęcenie pokarmów na Jasnej Górze – przed wejściem do bazyliki od godz. 9 do 16.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 21.30 obrzędem poświęcenia ognia.

Dla wielu nam współczesnych Dobra Nowina o zmartwychwstaniu Jezusa nie jest już „nowością”. Słyszeli ją przez lata lub nie słyszeli jej. Dlatego z jeszcze większą gorliwością i mocą ogłaszajmy, że Chrystus zmartwychwstał! Procesja rezurekcyjna – o godz. 6, a po niej w bazylice – Msza św. w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

Spowiedź w Wielkim Tygodniu – od godz. 6.15 do 19.30 w Kaplicy Pokuty. W Triduum – do godz. 16.30.

Paulini zapraszają do wspólnego przeżycia tego świętego czasu osobiście, jeśli ktoś nie może przyjść, to za pośrednictwem transmisji w Radiu Jasna Góra, TVP3 oraz na kanale na YouTubie.

Obrona życia jest priorytetem

Na Jasnej Górze odbyła się 46. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia. Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i organizator pielgrzymki, zwrócił uwagę na to, że dzisiejszy świat zniechęca młodych do założenia rodziny. – Media często przedstawiają rodziny jako środowiska patologiczne. Nie ukazują natomiast tego, co jest piękne, czyli miłości, wzajemnego wsparcia i prawdziwego życia na dobre i na złe – podkreślił. Dodał, że pokazanie młodzieży najważniejszych wartości, piękna małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny jest zadaniem rodziców, bo to ich dzieci darzą największym zaufaniem. Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, zachęcała do angażowania się w różne inicjatywy, np. w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, Krucjatę Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci czy zwykłe codzienne wyrzeczenia w obronie życia zagrożonego aborcją.

W Ogólnopolskiej Pielgrzymce Obrońców Życia Człowieka uczestniczyli pątnicy z całej Polski. – Dla nas priorytetem jest obrona życia. Staramy się na każdym etapie o tym mówić, wspierać zarówno matki, które potrzebują pomocy materialnej, jak i kobiety, które mają dylematy moralne, czy najmłodszych, np. w edukacji – wyjaśnił Rafał Szczypta z Polskiej Federacji Obrońców Życia, a także przedstawiciel Rycerzy Kolumba.

2026-03-24 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórskie Wieczory Organowe

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koncerty organowe

Karol Porwich/Niedziela

Poruszają serca i zbliżają do Boga - Jasnogórskie Wieczory Organowe. W tym roku to ich 21. edycja. Koncerty odbywać się będą przez trzy kolejne soboty. Pierwszy z nich już 2 grudnia. Każdy rozpoczynać się będzie o godz. 17.00 w Bazylice.

- Muzyka sakralna jest nośnikiem sacrum „Bożej nuty”. Ona chwyta za serce i przybliża nas do Boga. Wyjątkowe brzmienie, piękne wnętrze Bazyliki i niecodzienny nastrój, to wszystko pomaga człowiekowi skupić się i wyciszyć. Koncerty mogą zamienić się w piękną modlitwę, dlatego warto przeżyć te sobotnie, grudniowe wieczory na Jasnej Górze, bo muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale też wygładza serce - zachęca o. Sebastian Matecki, organizator.
CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Święty urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. Na chrzcie otrzymał imię Rajmund. Rodzice byli przesiąknięci duchem katolickim i polskim. Należeli do Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Od najwcześniejszych lat Rajmund wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. Gdy miał ok. 12 lat objawiła mu się Najświętsza Maryja Panna. Tak relacjonował to wydarzenie swojej mamie Mariannie: „Matka Boża pokazała mi się, trzymając dwie korony: jedną białą, a drugą czerwoną. Z miłością na mnie patrzała i spytała, czy chcę te korony? Biała znaczy, że wytrwam w czystości, a czerwona, że będę męczennikiem. Odpowiedziałem, że chcę. Wówczas Matka Boża mile na mnie spojrzała i zniknęła”.
CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: Trwa walka z pożarem na turystycznym wybrzeżu, ponad tysiąc ewakuowanych; 36 rannych

2026-08-14 17:03

[ TEMATY ]

Chorwacja

pożary

PAP/EPA

Ponad tysiąc osób zostało ewakuowanych, a 36 rannych w wyniku pożaru, który w piątek dotarł do popularnego turystycznego kurortu Omisz w środkowej części Chorwacji - poinformowała agencja Reutera. W nocy z czwartku na piątek z żywiołem walczyło ponad 100 strażaków.

Pożar najpierw strawił las sosnowy i otaczającą go roślinność, a następnie szybko przeniósł na domy w miejscowości Lokva Rogoznica.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję