Reklama

Głos z Torunia

Owocny czas

Chełmża gościła instruktorów Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej podczas rekolekcji wielkopostnych. Jak spędzili ten czas w mieście, z którego pochodził ich patron?

Niedziela toruńska 12/2026, str. I

[ TEMATY ]

Chełmża

Archiwum autorki

Harcerze przed obrazem ks. Wicka

Harcerze przed obrazem ks. Wicka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje stały się czasem refleksji, modlitwy oraz umocnienia w harcerskiej służbie. Spotkanie odbyło się pod znakiem postaci bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego – patrona harcerstwa polskiego, kapłana i męczennika II wojny światowej.

Centralnym punktem była konferencja poświęcona tematowi: „Między wypaleniem a powołaniem – dlaczego służę?”. Instruktorzy zastanawiali się nad sensem swojej pracy wychowawczej, nad motywacjami do podejmowania harcerskiej służby oraz nad tym, jak w codziennych obowiązkach odnajdywać radość i głębokie poczucie powołania. Postać ks. Frelichowskiego, który jako harcerz i kapłan pozostał wierny swoim ideałom nawet w obliczu prześladowań, stała się inspiracją do osobistej refleksji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach rekolekcji uczestnicy odwiedzili również miejsca związane z młodością błogosławionego i poznali bliżej historię jego życia oraz działalność harcerską i duszpasterską. Szczególnym punktem programu było zwiedzanie zabytkowej konkatedry w Chełmży – jednego z najważniejszych obiektów sakralnych regionu, który stanowi ważne miejsce modlitwy i historii lokalnej społeczności.

Program spotkania wzbogaciły warsztaty formacyjne, podczas których instruktorzy mieli okazję pogłębić kompetencje wychowawcze oraz wymienić doświadczenia z pracy instruktorskiej. Był to także czas budowania wspólnoty i wzajemnego wsparcia w pełnieniu harcerskiej służby.

Reklama

Zwieńczeniem rekolekcji była Msza św., podczas której uczestnicy modlili się o siłę i wytrwałość w realizowaniu misji wychowawczej. Spotkanie stało się dla wielu instruktorów okazją do zatrzymania się w codziennym biegu, odnowienia motywacji oraz pogłębienia duchowego wymiaru harcerskiego powołania.

– To był dla mnie bardzo owocny czas. Była to także chwila refleksji i zatrzymania się w codziennym pędzie. Jestem wdzięczna, że mogliśmy przeżyć rekolekcje w Chełmży – tak ważnym miejscu dla naszego patrona, bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. To doświadczenie pomogło mi głębiej spojrzeć na sens harcerskiej służby – mówi phm. Magdalena Butkiewicz.

– Rekolekcje były dla mnie czasem bliskiego spotkania z patronem harcerstwa polskiego i głębokiej refleksji nad moją służbą instruktorską. Pokazały, że harcerska służba to nie tylko działalność wychowawcza, ale również droga osobistego rozwoju, refleksji i odpowiedzialności za młode pokolenie – dodaje phm. Agata Marszał.

2026-03-17 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mój Wicek

Niedziela toruńska 10/2020, str. VI

[ TEMATY ]

bł. Stefan Frelichowski

rocznica śmierci

Chełmża

Anna Głos

Podczas jednej z wizyt w bliskiej nam, pięknej Chełmży

Podczas jednej z wizyt w bliskiej nam, pięknej Chełmży

O bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim po raz pierwszy usłyszałam w 1999 r. Od jednego z kleryków dostałam wtedy obrazek z wizerunkiem beatyfikacyjnym Wicka.

Wchwili poznania nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. Jakiś ksiądz, obóz, do tego jakaś siostra zakonna, którą ponoć uzdrowił. Wydawało mi się to odległe. Nie moje towarzystwo.
CZYTAJ DALEJ

Czas na formację i zaplanowanie działań w diecezji

2026-08-27 14:18

[ TEMATY ]

dni duszpasterskie

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Parafia Ducha Świętego w Zielonej Górze

Monika Wertz

Pierwszego dnia odbyło się zaprzysiężenie nowych proboszczów

Pierwszego dnia odbyło się zaprzysiężenie nowych proboszczów

W zielonogórskim kościele pw. Ducha Świętego rozpoczęła się letnia edycja Diecezjalnych Dni Duszpasterskich - okresowego spotkania formacyjnego dla wszystkich kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Dni Duszpasterskie organizowane są systematycznie dwa razy w roku, pod koniec wakacji letnich i w okresie zimowym. - Są sprawy we wspólnocie Kościoła, które wymagają przemyślenia, podjęcia pewnych konkretnych rozwiązań. Do takich należy zawsze rok duszpasterski – jego tematyka i pewne zadania, które chcemy przełożyć na życie parafii, stąd tematyka związana z tym rokiem duszpasterskim, zapowiedzią przyszłego i ten biblijny aspekt, który będzie przedmiotem wykładu naszego prelegenta. Jest też szereg informacji diecezjalnych, które wymagają bezpośredniego przekazu dla naszych księży – wyjaśnia bp Tadeusz Lityński.
CZYTAJ DALEJ

Bp Lityński w Jakubowie: Maryja prowadzi nas do Jezusa. To przesłanie jest nadal żywe, może dziś nawet bardziej niż kiedykolwiek

2026-08-28 11:07

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Jakubów

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Karolina Krasowska

Obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej przybył wczoraj do Jakubowa

Obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej przybył wczoraj do Jakubowa

W naszej diecezji trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Wczoraj obraz przybył do sanktuarium św. Jakuba Starszego w Jakubowie. Uroczystej Mszy św. na powitanie obrazu przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w tym roku po raz drugi nawiedza naszą diecezję. Peregrynacja odbywa się w duchu przygotowania do przyszłorocznego jubileuszu 150. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję