Reklama

Kościół św. Jana Kantego

Krakowski Akcent

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie pobytu w Chicago kard. Józef Glemp nawiedził kościół św. Jana Kantego. Na froncie świątyni widnieją symboliczne słowa: "Ad Majorem Dei Gloriam" - Na większą chwałę Bożą. Została ona ufundowana w końcu XIX wieku przez emigrantów z Polski, którzy licznie przenosili się wówczas z południa Chicago w jego północno-zachodnią część. Obecnie kościół ten służy katolikom z innych grup etnicznych, a proboszczem wspólnoty jest ks. C. Frank Phillips, zmartwychwstaniec, z pochodzenia Litwin. Była to już kolejna wizyta Księdza Prymasa w tym kościele. Kard. Glemp dokonał poświęcenia wspaniałego ołtarza, repliki krakowskiego ołtarza Wita Stwosza z kościoła Mariackiego. Ołtarz z chicagowskiej świątyni jest trzykrotnie mniejszy od słynnego ołtarza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, jednak wygląda imponująco. Wykonał go góralski artysta z Krakowa - Michał Batkiewicz. Misternie rzeźbiony ołtarz wkomponowany został w barokową architekturę wnętrza kościoła, nadając mu niezwykły charakter.
Wspaniały wystrój wnętrza kościoła sprzyjał też bogatej liturgii, odprawianej w języku łacińskim, a pieśni maryjne, wykonane przez miejscowy chór, przenosiły słuchaczy w atmosferę minionych wieków. Liturgię rozpoczęła uroczysta procesja, w której swoimi strojami wyróżniały się organizacje: Night Columbus, Kawalerowie Maltańscy i Kawalerowie Grobu Pańskiego oraz Stowarzyszenie św. Jana Kantego, założone przez miejscowego proboszcza w 1998 r. Stowarzyszenie troszczy się o liturgię, katechezę i kulturę chrześcijańską. Słowa "Restaurare sacrum" są mottem działalności tego Stowarzyszenia.
"W tym kościele nie ma metra kwadratowego, który nie byłby piękny" - powiedział Ksiądz Prymas podczas homilii. Nawiązując do Ewangelii, Dostojny Gość mówił o zrywaniu kłosów zboża przez Apostołów, co było zabronione w szabat, dowodząc, iż czynność ta była zapowiedzią spożywania Chleba eucharystycznego podczas Mszy św. Jezus jest bowiem Panem szabatu i to On ustanowił niedzielę jako Dzień Pański. Na zakończenie homilii kardynał Glemp przedstawił ideę powstania świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, budowanej przez cały naród jako wotum za otrzymaną wolność.
Po Komunii św. głos zabrał Proboszcz parafii, który podziękował Prymasowi Polski za odprawienie Mszy św. i poprosił o poświęcenie ołtarza. Kolejną osobą składającą podziękowania był koordynator wizyty kardynała J. Glempa w Chicago - ks. Canon Regis N. Barwig, przełożony klasztoru Matki Bożej w Oshkosh w Wisconsin. Wyraził on ogromną wdzięczność za tak wielką troskę Prymasa o sprawy Polonii. Potwierdzeniem tej wdzięczności był odczytany przez ks. Barwiga list Edwarda Moskala z Kongresu Polonii Amerykańskiej, pełniącego w parafii św. Jana Kantego funkcję radnego. Poniżej zamieszczamy treść tego listu:

Reklama

Wasza Eminencjo,
Najdostojniejszy
i Umiłowany Księże Prymasie!

Pragnę najpierw wyrazić nasze podziękowanie, iż raczył Ksiądz Prymas przyjąć zaproszenie naszego Księdza Proboszcza, aby modlić się z nami tutaj, na starym Kantowie, gdzie - dzięki gorliwemu oddaniu naszego Czcigodnego Pasterza, księdza Phillipsa - parafia tak świetnie się odrodziła i cieszy się duchowym i materialnym rozwojem.
Wasza Eminencjo! Pragnę przy tej okazji, wyrazić również to, co my czujemy wobec Waszej Osoby: najwyższą wdzięczność za rozważne sterowanie Kościołem w Kraju, codzienną walkę o zachowanie chrześcijańsko-katolickiej spuścizny i tożsamości.
Mimo zakorzenienia naszych przodków w Ameryce, nieraz od kilku już pokoleń, a czasem od kilku tylko lat, tkwi jednakowoż w nas wszystkich świadomość i przekonanie, że duchowo jesteśmy żywą cząstką Ojczyzny.
Stąd więc bardzo przeżywamy wszystko to, co się dzieje w Ojczyźnie. Dzięki Bogu, nasi praojcowie nie byli ludźmi bez duchowego kompasu, o czym świadczy tutejszy, wspaniały Dom Boży.
Dla nich Ameryka nie przedstawiała się wyłącznie jako miejsce, gdzie można było rozpocząć zupełnie nowe, swawolne życie, życie bez normalnego umiaru; wprost przeciwnie, Ameryka przedstawia się im raczej jako miejsce, gdzie można było prowadzić dalej życie według wypróbowanych tradycji i słusznych walorów, lecz w warunkach wolnych od opresji.
Wierzymy, że Matka Boża, której tryptyk został dziś poświęcony, będzie ciągle wspomagała Księdza Prymasa w trudnej pracy dla właściwie wolnej, głęboko katolickiej i prawdziwie polskiej Polski.
Kochana Eminencjo!
Życzymy drogiemu Księdzu Prymasowi, aby Pan Bóg pozwolił Waszej Eminencji przez jak najdłuższe lata prowadzić nadal opatrznościową działalność dla Kościoła, Narodu oraz międzynarodowej Polonii. Liczyć może Ksiądz Prymas na nasze pokorne modlitwy, naszą serdeczną przyjaźń i synowskie oddanie.
Z naszej strony natomiast polecamy się Waszym dobrym modlitwom. My modlimy się za Polskę, za Kościół w Polsce, jednakowoż Stany Zjednoczone, a w szczególnej mierze Kościół nasz w Ameryce, bardzo potrzebują modlitwy naszych braci i sióstr za oceanem i tym modlitwom gorąco się polecamy.
W imieniu Rady Parafialnej i wszystkich wiernych parafian "Bóg Zapłać!" za wizytę duszpasterską w tej czcigodnej świątyni Pańskiej!

Na zakończeniu uroczystości na starym Kantowie Kardynał wręczył dwa Złote Krzyże Zasługi Prymasa Polski. Krzyże te otrzymali: Michał Batkiewicz - wykonawca ołtarza oraz zasłużona parafianka - Delfina Machalik-Zieliński. Poświęcenie ołtarza i Apel Jasnogórski były ostatnimi akcentami uroczystości przeżywanej w tej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

8. Rolkowa Pielgrzymka na Jasną Górę - Trwają zapisy

2024-05-21 12:09

mat.pras

Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszy z Wrocławia już po raz ósmy. Rozpocznie się 6 lipca w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa, aby po czterech dniach dotrzeć na Jasną Górę.

Tematem tegorocznej pielgrzymki będzie: „Uczestnicę we wspólnocie Kościoła”, który nawiązuje do trwającego roku duszpasterskiego. W poszczególne dni  zostaną wygłoszone następujące konferencje związane z uczestnictwem w Kościele: w sakramentach; w dialogu; w służbie; w ewangelizacji. Trwają zapisy na pielgrzymkę, a jak czytamy w zaproszeniu: - eśli posiadasz podstawowe umiejętności jazdy na rolkach, potrafisz hamować i masz kondycję a także pragnienie wyruszenia we wspólnocie z Wrocławia na Jasną Górę to dołącz do nas! - zaznaczają organizatorzy. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję