Reklama

Porady

Z natury

Nie daj się grypie

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego stale powinniśmy wzmacniać naszą odporność. Oto sprawdzone domowe sposoby.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim – wychodząc z domu, powinniśmy dostosować ubiór do temperatury na zewnątrz, a także zadbać o ochronę przed zimnem głowy i stóp; gdybyśmy, wychodząc z domu, zakładali na głowę czapkę i mieli ciepłe buty, to uniknęlibyśmy wielu przeziębień. Dodatkowo po każdym powrocie do domu powinniśmy dokładnie umyć ręce, a także twarz. W okresie nasilenia grypy pomóc nam może także noszenie maseczki – tworzymy wówczas ochronną barierę przed wirusami.

Nasze babcie miały sprawdzone sposoby na przeziębienie, o których może zapomnieliśmy, ale zachęcam, abyśmy do nich wrócili. Dla uodpornienia organizmu ważne jest właściwe odżywianie. Dlatego pomocny może tu być ciepły rosół na bazie wołowiny. Do naszej diety włączmy też większe ilości kiszonej kapusty, surowej marchwi, chrzanu, cebuli, czosnku, a także owoców cytrusowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gotowe naturalne preparaty

W leczeniu przeziębienia i grypy pomogą ciepłe ziołowe herbaty. Od czasu do czasu pijmy herbatki z kwiatu czarnego bzu oraz z kwiatu lipy – bardzo pomagają w przeziębieniu i gorączce. Nieoceniona jest herbatka z ziela macierzanki – przepis obok. Warto podkreślić, że herbatka ta pomocna jest przy schorzeniach płucnych.

Reklama

W celach profilaktycznych polecam przyjmować przez dwa tygodnie jeżówkę purpurową, zwaną echinaceą. W sprzedaży dostępne są zarówno suszone zioła, tabletki, jak i syrop. W ten sposób będziemy zmniejszać objawy kataru, kaszlu, gorączki, zostanie też powstrzymane działanie wirusów i bakterii. Tak kuracja jest zalecana szczególnie osobom o słabej odporności.

Sprawdza się także olejek pichtowy – z sosny syberyjskiej lub jodły. Kupujmy tylko taki, który można stosować zarówno do picia, jak i do smarowania. Leczyły się nim ludy dalekiej Syberii. Wspaniałe rezultaty daje też inhalacja z kilkoma kropelkami tego olejku.

W celu wzmocnienia i uodpornienia organizmu można dodatkowo przyjmować tran oraz cynk, selen, magnez czy kwasy omega-3. Zalecane są także witaminy C i D3.

Herbatka z macierzanki

Herbatka z macierzanki 1 łyżkę ziela macierzanki zalać zimną wodą i doprowadzić do wrzenia.Odstawić na 15 min do naciągnięcia. Herbatkę najlepiej pić wieczorem przed pójściem spać.

2026-02-10 14:28

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce potrzebuje optymizmu

Prof. dr hab. n. med. Marian Zembala - kardiochirurg i transplantolog. Urodzony w 1950 r. w Krzepicach k. Częstochowy. Studia na Wydziale Lekarskim ukończył z wyróżnieniem („Primus Inter Pares”) w 1974 r. w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od 1993 r. dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Od 1985 r. współpracownik prof. Zbigniewa Religi, od 2009 r. jego następca w kierowaniu zabrzańską kardiochirurgią i transplantologią, gdzie wykonuje się rocznie 2500 operacji serca u dorosłych i dzieci, w tym pełny zakres zabiegów kardiochirurgicznych małoinwazyjnych, transplantacje serca oraz płuc. Autor ponad 500 publikacji naukowych w czasopismach zagranicznych i krajowych i 22 rozdziałów w podręcznikach. W latach 2010-12 prezydent Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń. Konsultant Krajowy w dziedzinie kardiochirurgii i założyciel (2006) oraz redaktor naczelny „Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej”. Inicjator „Polen Project” i międzynarodowej współpracy szkoleniowej z krajami rozwijającymi się w nowoczesnej kardiochirurgii i kardiologii. Wyróżniony m.in. papieskim odznaczeniem „Bene Merenti”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Uśmiechu. Członek wielu europejskich, amerykańskich, rosyjskich i międzynarodowych towarzystw naukowych.
CZYTAJ DALEJ

Św. Filip Nereusz, prezbiter

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Technologia nie może konkurować w pracy z człowiekiem - encyklika Leona XIV o AI

2026-05-26 13:04

Vatican Media

Technologia nie może konkurować w pracy z człowiekiem - encyklika Leona XIV o AI

W poniedziałek 25 maja 2026 r. papież Leon XIV ogłosił swą pierwszą encyklikę społeczną Magnifica humanitas o podmiotowości ludzkiej w dobie sztucznej inteligencji. Ujmuje w niej między innymi, że technologia nie może występować w roli konkurenta człowieka gdy chodzi o kwestie związane z pracą i zatrudnieniem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję