Reklama

Niedziela plus

Ełk

Czy wiecie, że...

Niedziela Plus 39/2025, str. I

[ TEMATY ]

Ełk

diecezjaelk.pl

Uroczystości ku czci Matki Bożej Sejneńskiej

Uroczystości ku czci Matki Bożej Sejneńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...w Sejnach (diec. ełcka) obchodzono jubileusz 50-lecia koronacji cudownej figury Matki Bożej Sejneńskiej?

W sobotę 6 września br. zaproszeni goście oraz chętni uczestniczyli w konferencji naukowej „Figura Matki Bożej Sejneńskiej: historia i kult” w Muzeum Kresów w Klasztorze, po której cudowna figura została przeniesiona z kaplicy do ołtarza głównego w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach.

Dzień później sprawowana była Msza św. jubileuszowa, której przewodniczył i wygłosił homilię kard. Gerhard Ludwig Müller. W Eucharystii wzięli również udział m.in. abp Jan Romeo Pawłowski, arcybiskup senior Józef Michalik, który był obecny podczas wydarzeń przed 50 laty, i bp Jerzy Mazur. – Maryja jest najważniejszą osobą w historii zbawienia po Jezusie, Synu Bożym i jedynym Zbawicielu świata. Poprzez swoje „tak” – w odpowiedzi na zwiastowanie – stała się Matką odwiecznego Syna Bożego w wiernej gotowości – powiedział w homilii kard. Müller. Podkreślił też swoją wdzięczność za możliwość obecności na uroczystościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kardynał Müller przytoczył rys historyczny pojawienia się figury w Sejnach i zaznaczył jej wyjątkowość: – Obok sejneńskiej zachowały się jedynie cztery tego typu figury. Jest ona misternie rzeźbiona w drewnie lipowym. Przedstawia postać Matki Bożej siedzącej na tronie. Trzyma Ona stojące na Jej prawym kolanie Dzieciątko Jezus. Jej Syn prawą rączką trzyma wskazujący palec Matki Bożej, jakby chciał nam powiedzieć, żebyśmy i my mocno chwycili się ręki Maryi. Abyśmy Jej zaufali, gdyż Ona uczy nas wierności Bogu.

Rzeźba należy do jednego z trzech znanych typów figur szafkowych Madonny. Jej powstanie zawdzięczamy nieznanemu rzeźbiarzowi – prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku. Obok sejneńskiej zachowały się jeszcze cztery tego typu figury: w Lubieszowie, Klonówce i po jednej w Paryżu – Muzeum Cluny oraz w Norymberdze – Muzeum Germańskie.

7 września 1975 r. odbyły się główne uroczystości koronacyjne figury. Głównym celebransem był ówczesny kardynał Karol Wojtyła, a homilię o znaczeniu Maryi w życiu Kościoła, narodu, parafii i każdego człowieka wygłosił prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Tytuły nadawane figurze: Matka Boska Sejneńska, Łaskami słynąca, Od Trójcy Świętej, Matka Wspomożenia Wiernych, Przemożna Orędowniczka – dobitnie świadczą o wielkim kulcie, którym jest ona otaczana.

Oprac. za: diecezjaelk.pl

2025-09-23 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studzieniczna: modlitwa na wodzie

[ TEMATY ]

modlitwa

Ełk

Adobe. Stock.pl

- Dziś spoglądamy na Maryję, która z woli Chrystusa, jej Syna, przeszła przez ziemską śmierć do chwały zmartwychwstania. Chrystus nie pozwolił, aby Jego Matka pozostała w grobie i musiała czekać na końcowe zmartwychwstanie i uwielbienie- mówił bp Jerzy Mazur w czasie Mszy św., w uroczystość Wniebowzięcia NM Panny w diecezjalnym sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej. Po Mszy św. w sanktuarium odbyła się wyjątkowa modlitwa różańcowa na wodzie. Wydarzenie zgromadziło ok. trzech tys. pielgrzymów z terenu całej diecezji ełckiej

i nie tylko.
CZYTAJ DALEJ

Znamy daty podróży apostolskich Leona XIV

2026-02-25 12:14

[ TEMATY ]

podróż apostolska

podróż

Leon XIV

Podróż Papieża

Vatican media

Watykan ogłosił dziś kolejne podróże apostolskie Leona XIV. Wkrótce Papież spędzi dziesięć dni w Afryce – w Algierii, Kamerunie, Angoli i Gwinei Równikowej – odwiedzi Monako oraz uda się na sześciodniową wizytę do Hiszpanii, obejmującą Madryt, Barcelonę i Wyspy Kanaryjskie.

Po pierwszej zagranicznej papieskiej wizycie w Turcji i Libanu pod koniec 2025 roku, Papież Leon XIV wznawia swoje pielgrzymki apostolskie. Niedawno Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało o planowanych wizytach na terenie Włoch, natomiast dziś dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni potwierdził daty planowanych papieskich podróży do czterech krajów Afrykańskich, Monako oraz Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie Wielkopostne: Przez śmierć ku życiu

2026-02-26 10:04

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

Adobe Stock

Przychodzi zawsze nagle, niespodziewanie, z zaskoczenia i jakby za wcześnie. Nie zapraszana, a jednak nieustannie wkrada się w nasze codzienne życie. Nikt jej nie szuka, większość jej unika, nie chce o niej rozmawiać. Odsuwa się ją na margines, jakby można było o niej zapomnieć. A ona ciągle powraca, przypomina o sobie. Przeciwniczka życia. Czasem przychodzi powoli, jakby chciała przygotować, dać czas, oswoić. Próbujemy się z nią jakoś ułożyć, pogodzić, a nawet ją uosobić, jakby można było wejść z nią w dialog, coś jeszcze wynegocjować. A przecież z każdym dniem jesteśmy jej bliżsi. Towarzyszy nam od urodzenia. Pojawia się na horyzoncie wtedy, gdy wydaje się, że można by jeszcze żyć. Jakby stała gdzieś za rogiem, skrywająca się na ulicach miast i wsi. Jakby czeka na szpitalnych korytarzach. Zabiera radość, nadzieję, rozrywa miłość. Pozostawia ból, żal, samotność i pustkę. Wpisana w ludzkie życie, pozostaje jednak w nieświadomości. Wspólne chwile zapisują się w pamięci, na kartach fotografii i albumów. Pozostaje pustka, której niczym nie da się zapełnić. Dotyka tego, kto odchodzi i tych, którzy zostają.

ZOBACZ --> Czytania liturgiczne na 25 marca 2026; Rok A, II
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję