Reklama

Niedziela Świdnicka

Bóg chce zamienić się z tobą miejscami

To była niedziela, która wielu poruszyła do głębi. 27 lipca do Świdnicy zawitał dominikanin, którego nie trzeba przedstawiać: o. Adam Szustak, kaznodzieja, vloger, duszpasterz akademicki, autor książek i audiobooków.

Niedziela świdnicka 32/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Świdnica

Archiwum prywatne

O. Adam Szustak podczas homilii

O. Adam Szustak podczas homilii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjechał na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale frekwencja zdecydowanie przekroczyła ramy jednej grupy pokoleniowej. Miejsca w katedrze były wypełnione na długo przed rozpoczęciem Mszy św., którą zakonnik celebrował i podczas której wygłosił homilię.

Uczyć się, patrzeć jak Bóg

Już na początku o. Adam zaprosił wiernych do myślowego eksperymentu. Przywołując książkę Miasto ślepców portugalskiego noblisty José Saramago, opowiedział o świecie, w którym wszyscy ludzie tracą wzrok na zawsze. – Wyobraźcie sobie, że przez tysiąc lat wszyscy są niewidomi. I nagle rodzi się dziecko, które widzi. Ono mówi o kolorach, o pięknie świata, ale nikt mu nie wierzy. Myśli, że zmyśla. Tak samo było z Jezusem. Przyszedł jako jedyny widzący do świata ślepców – tłumaczył dominikanin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja zachęcał, by uznać swoją ślepotę. – Nie mówcie mi, że rozumiecie ten świat. Nie rozumiemy nawet siebie nawzajem. Wiemy znacznie mniej, niż nam się wydaje. Ale to nie szkodzi, dopóki chodzimy do Tego, który widzi naprawdę.

Reklama

Przywołując scenę biblijnego targowania się Abrahama z Bogiem o ocalenie Sodomy, zakonnik pokazał nieskończone miłosierdzie Boga, który szuka choćby odrobiny dobra, by ocalić. Homilia była jednocześnie duchową diagnozą i wezwaniem. – Naszym zadaniem jako chrześcijan jest nieustannie uczyć się Bożego patrzenia, Bożego myślenia, Bożego miłowania. Dopóki będziemy do Niego przychodzić po tę naukę, to On nas będzie coraz bardziej doprowadzał do tego, kim mamy być – podsumował.

Pokaż Mu swój grób

Wieczorne spotkanie trwało dalej w formie konferencji. Z charakterystycznym luzem i głębią o. Adam zaprosił zebranych do medytacji nad Ewangelią o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain. – Pan Jezus nie tylko widzi twoje cierpienie. On sam w sobie je przeżywa. On nie mówi: „Współczuję ci”. On mówi: „Zamieńmy się miejscami. Ja pójdę do grobu, ty idź do życia” – tłumaczył.

Zakonnik przeanalizował trzy biblijne wskrzeszenia i porównał je z naszymi ludzkimi stanami śmierci, tymi duchowymi. – Są tacy, którzy są tylko trochę umarli – mają nieuporządkowane relacje, zgaszone serce, stare grzechy. Są tacy, których niosą już do grobu – żyją, ale bez nadziei. I są tacy, którzy już leżą dwa piętra pod ziemią, owinięci w prześcieradła bez życia i światła. Do każdego z nich Jezus mówi to samo: „Wstań. Wyjdź na zewnątrz” – zacytował.

Ojciec Szustak nie szczędził emocji, odniesień do własnej historii i bezpośrednich pytań. – Pokaż Jezusowi swój grób. Powiedz: „Zamień się ze mną”. On to zrobił. Dla ciebie. To jest właśnie zbawienie.

Po zakończeniu spotkania uczestnicy długo jeszcze zostawali w ławkach i przed katedrą, wzruszeni, milczący, poruszeni. Z pewnością wielu z nich, jak mówił dominikanin, pokazało tego wieczoru Jezusowi swój grób.

Warto przypomnieć, że o. Adam Szustak gościł w Świdnicy w 2019 r. podczas 9. Kongresu Małżeństw i w lutym br. w Strzegomiu.

2025-08-05 15:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na rowerach do Maryi

Niedziela świdnicka 36/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Świdnica

Pielgrzymka Rowerowa

Ks. Mirosław Benedyk

Pielgrzymi przed świdnicką katedrą

Pielgrzymi przed świdnicką katedrą

Po raz pierwszy w intencji trzeźwości wyruszyła sprzed katedry świdnickiej rowerowa pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Sulistrowiczkach.

Na czele rowerowej wyprawy stanął ks. Krzysztof Ora, który nie pierwszy zorganizował tego rodzaju wydarzenie. Tym razem 22 sierpnia rajd, dzięki zaangażowaniu ks. Rafała Chudego diecezjalnego duszpasterza trzeźwości i osób uzależnionych, stał się pielgrzymką w intencji trzeźwości narodu oraz osób uzależnionych i zniewolonych.
CZYTAJ DALEJ

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu Boleści

Niedziela łowicka 35/2005

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Matka Boża Bolesna

Matka Boża Bolesna

Bliska jest nam Maryja Niepokalana, kochamy Ją jako Królową, jakże zachwycająca jest w dniu swego Wniebowzięcia. Ale najbardziej bliska, najbardziej człowiecza jest Maryja Bolesna. Dlaczego właśnie Ona?

Chyba dlatego, że żadna matka na ziemi nie przeżyła tyle i nie przecierpiała tyle, co Matka Zbawiciela. Jakże bolesnym echem odbiły się w Jej sercu prorocze słowa Symeona, wypowiedziane w świątyni jerozolimskiej w dniu ofiarowania Pana Jezusa: „A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu” (por. Łk 2,35). Stąd jakże bardzo Maryja - jako Matka Boża Bolesna rozumie każdego człowieka, każdego cierpiącego, wszystkich, którzy jesteśmy Jej dziećmi.
CZYTAJ DALEJ

Kraków/Balice: Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych będzie wyjaśniać przyczyny zdarzenia

2025-09-14 20:41

[ TEMATY ]

Kraków

samolot

PAP/Art Service

Nawet do późnych godzin nocnych wstrzymane mogą pozostać operacje na lotnisku Kraków Airport, gdzie w niedzielę samolot pasażerski w trakcie lądowania wypadł z pasa startowego. Na miejscu pracuje Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Przeczytaj także: Samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku w Krakowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję