Reklama

Niedziela plus

Gdańsk

Pomysł na las

A gdyby tak pod gwiaździstym sklepieniem kościoła, pośród filarów zabytkowej przestrzeni Centrum św. Jana posadzić las...

Niedziela Plus 30/2025, str. VII

[ TEMATY ]

Gdańsk

Archiwum prywatne AC

Zielony azyl w centrum gotyckiego kościoła

Zielony azyl w centrum gotyckiego kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centrum św. Jana na ul. Świętojańskiej stało się na kilka dni zieloną oazą, w której można było przysiąść, poleżeć na mchu i trawie, pospacerować wśród traw, krzewów i drzew czy po prostu spotkać się z drugim człowiekiem.

Projektant zieleni Remigiusz Dorawa, inspirując się atmosferą kaszubskiego lasu, dokonał florystycznej metamorfozy zabytkowej przestrzeni kościoła. Dzięki jego wrażliwości i wyobraźni wnętrze gotyckiej świątyni wypełniło się soczystą zielenią żywych roślin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tak jak podczas spaceru po lesie można mieć różne doznania, tak i w LeŚni można było wysłuchać nagrań dźwiękowych fauny, flory, zjawisk atmosferycznych takich jak szumiące strumienie, rzeki, las. W przestrzeni wyczuwalne były zapachy mineralne i drzewno-dymne. Wśród niespodzianek dla odwiedzających to miejsce znalazł się m.in. koncert-performans inspirowany kompozycją Johna Cage’a Branches, w którym artyści zagrali na instrumentach wykonanych wyłącznie z roślinnych materiałów. W projekcie tym wzięli udział m.in. NeoQuartet, Antoni Michnik i Katarzyna Podpora.

W tym roku mija 30 lat od chwili, gdy Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku objęło opieką zniszczony po II wojnie światowej kościół św. Jana. Grupa pasjonatów nie ustaje w staraniach, by pokazywać jego majestatyczne, gotyckie piękno w artystycznych odsłonach. Tym razem po przekroczeniu progu i ceglanych murów Centrum jego goście znaleźli się w przestrzeni, która czerpiąc z natury, stała się bezpiecznym, kojącym, zielonym schronieniem.

Oprac. za: nck.org.pl

2025-07-22 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiecie, że...

...pierwsza wzmianka o polskich rekolekcjach dla dzieci i młodzieży pochodzi z 1878 r.?
CZYTAJ DALEJ

Bądźmy pokorni przed Bogiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 13-16.

Piątek, 3 października. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

CBOS: Rośnie liczba tych, którzy pozytywnie oceniają działalność Kościoła katolickiego

2025-10-03 21:53

[ TEMATY ]

badania

opinie

Karol Porwich/Niedziela

Częstochowianie chętnie modlą się w Dolinie Miłosierdzia

Częstochowianie chętnie modlą się w Dolinie Miłosierdzia

45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego, to o 3 punkty więcej niż w marcu; źle – 41 proc., o 4 punkty mniej niż poprzednio - wynika z wrześniowego badania CBOS. Zadowolone są w większości osoby identyfikujące się z prawicą, a krytyczne - o poglądach lewicowych lub centrowych.

Podziel się cytatem Pozytywnie działalność Kościoła katolickiego oceniło ocena 45 proc. dorosłych Polaków. To o 3 punkty więcej niż pół roku temu. Z kolei źle oceniło 41 proc. respondentów, o 4 punkty mniej niż poprzednio. „Od pięciu lat opinie o Kościele są wyraźnie spolaryzowane, przy czym raz niewielką przewagę zyskują osoby z aprobatą wypowiadające się o działaniu tej instytucji, a innym razem – jej krytycy” - wskazał CBOS.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję