Już od 50 lat państwo Danuta i Witold Danielewiczowie tworzą w Poniatowej muzyczny kombinat, przez który przewinęło się ponad 3 tys. chórzystów i instrumentalistów. Dzięki pasji małżonków i ich tytanicznej pracy dzieci i młodzież, szczególnie z terenów wiejskich, miały i wciąż mają możliwość tworzenia artystycznych projektów na najwyższym poziomie. Działające przez pół wieku chór „Szczygiełki” oraz zespół muzyki dawnej „Scholares Minores pro Musica Antiqua”, a także ich młodsze „rodzeństwo” (w sumie 12 formacji), są rozpoznawalne na muzycznej mapie województwa, Polski i świata. Młodzi artyści pod kierunkiem państwa Danielewiczów wypracowali doskonałą markę, koncertując podczas 126 tournée artystycznych w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych oraz zdobywając najwyższe nagrody na prestiżowych konkursach. Dając ok. 4 tys. koncertów, godnie reprezentowali kulturę polską na najlepszych scenach świata. Za swoją pracę państwo Danielewiczowie zostali uhonorowani licznymi medalami, m.in. Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski i „Gloria Artis”.
Na przełomie czerwca i lipca w Poniatowej oraz w Lublinie odbyły się jubileuszowe uroczystości, zorganizowane przez Stowarzyszenie Zespół Dawnej Muzyki Polskiej „Musica Antiqua” i Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej. Artystyczny kombinat gościł byłych członków i przyjaciół z całego świata oraz zaprzyjaźnione chóry z Francji, Szwecji i Stanów Zjednoczonych. W programie znalazły się liczne koncerty i spotkania integracyjne, a także Msza św. w archikatedrze lubelskiej. – W święto Niepokalanego Serca Maryi dziękujemy za dobre serca Danuty i Witolda Danielewiczów, którzy od 50 lat otwierają się na piękno śpiewu i muzyki oraz prowadzą młodych ludzi, którym Pan Bóg dał talent muzyczny. Niech Boże błogosławieństwo, które towarzyszyło wam przez pół wieku, będzie z wami przez kolejne 50 lat – powiedział abp Stanisław Budzik we wprowadzeniu do jubileuszowej Liturgii. Wraz z nim Mszę św. celebrował abp Ludwig Schick, metropolita-senior z Bambergu w Niemczech.
W homilii abp Stanisław Budzik zwrócił uwagę na duchowe piękno serca Maryi, które jest nieustannym wzorem dla uczniów Chrystusa. Jak nauczał, Maryja jest naszą matką i przewodniczką wiary, mistrzynią życia chrześcijańskiego, w której serce zostało wpisane prawo miłości. – Możemy żyć po ludzku, możemy budować więzi braterstwa dlatego, że Bóg podarował nam swoje Serce. W tajemnicy Wcielenia stało się jasne, że Bóg nas kocha, ma dla nas serce; nikt z nas nie jest Mu obojętny, a Jego miłość przewyższa wszelkie ludzkie wyobrażenia. Dzięki temu możemy żyć i oddychać, kochać i przebaczać, budować cywilizację, której fundamentem są prawda i miłość – powiedział ksiądz arcybiskup. Jak zaznaczył, naszym zadaniem jest budowa takiego świata, w którym panuje miłość, dobroć, pokój i sprawiedliwość. – Jeśli jesteśmy blisko Boga, jeśli otwieramy się na Jego miłość, możemy dokonać wielkich rzeczy. Tego uczy nas 50-letnia historia waszego chóru – podkreślił abp Budzik, składając gratulacje państwu Danielewiczom i ich uczniom. Metropolita zaapelował do młodych muzyków, by nie bali się zaangażowania i trudu, by wybierali takie drogi, na których zrealizują złożone w ich sercach pragnienia szczęścia, piękna, prawdy, harmonii, wspólnoty, solidarności i miłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu