Wydarzenie zgromadziło w Drohiczynie blisko 200 młodych uczestników z całej diecezji, którzy przybyli, aby razem przeżyć czas modlitwy, warsztatów, wspólnych rozmów i radości. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego oraz licznych wspólnot i ruchów młodzieżowych. W organizację zaangażowały się także siostry zakonne, alumni Wyższego Seminarium Duchownego oraz wojsko.
Po kilkuletniej przerwie Forum niejako powróciło do diecezji, włączając się w przeżywanie Roku Jubileuszowego. Spotkanie miało charakter otwarty. Zaproszenie skierowano do młodzieży od 7 klasy SP do 25. roku życia, zarówno zrzeszonej w KSM, oazie, służbie liturgicznej, scholi, harcerstwie, jak i tej, która po raz pierwszy chciała doświadczyć wspólnoty Kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
By umocnić ducha
Centralnym elementem Forum były wydarzenia duchowe. W piątek uczestnicy wzięli udział w śpiewanej Koronce „na styl lednicki” oraz Mszy św. na rozpoczęcie, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Wieczór zakończyła adoracja ze słowem Bożym, którą poprowadził ks. Mateusz Roguski wraz z zespołem DM Węgrów Bazylika. Spotkanie modlitewne wprowadziło uczestników w atmosferę ciszy i bliskości Boga.
Reklama
Sobota rozpoczęła się wspólną Jutrznią. W ciągu dnia odprawiono dwie Eucharystie: przedpołudniową pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa oraz popołudniową, podczas której bp Piotr Sawczuk ustanowił nowych animatorów, ceremoniarzy i precentorów. Wieczorem odbyła się adoracja z modlitwą uwielbienia, którą poprowadził ks. Piotr Wyszomierski wraz z KSM Hajnówka. Oprawę muzyczną zapewniła schola młodzieżowa z Siemiatycz, nadając wydarzeniu wyjątkowy, modlitewny klimat.
Całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu rozpisana została na godziny, tak by każdy uczestnik mógł mieć swoją chwilę modlitwy. Pan Jezus nigdy nie pozostawał sam. Równolegle z adoracją działała nocna warta. Troje dyżurnych w systemie zmianowym czuwało nad bezpieczeństwem ośrodka i pola namiotowego.
W niedzielę rano młodzież wyruszyła autokarami do Sanktuarium w Ostrożanach. Po wspólnej modlitwie Godzinkami rozpoczęła się piesza „Pielgrzymka Nadziei” do Drohiczyna, podczas której uczestnicy przeszli 16 kilometrów. Pielgrzymce towarzyszyły śpiewy, a także rozmowy przez mikrofon z siostrami zakonnymi i uczestnikami. W Miłkowicach-Maćkach zatrzymano się na odpoczynek i poczęstunek przygotowany przez ks. Grzegorza Terpiłowskiego, proboszcza tej parafii. Tam uczestnicy wspólnie odmówili modlitwę przedpołudniową.
Całe Forum zwieńczyła Msza św. podsumowująca, połączona z obchodami imienin bp. Piotra Sawczuka.
By rozwijać zainteresowania
Dużą część Forum stanowiła formacja intelektualna i rozwijająca zainteresowania. W piątek uczestnicy wzięli udział w czterech warsztatach: biblijnym – „Jak się połapać w słowie Bożym”, prowadzonym przez ks. Piotra Zdzieborskiego; teatralnym – wprowadzającym w podstawy pantomimy przez teatr The Mask; kulinarnym – „Od ziemi obiecanej do stołu. Zdrowo na talerzu” oraz manualnym – „Decoupage z duchem”, prowadzonym przez siostry karmelitanki.
Reklama
Głośny Wieczór był czasem integracji i wyboru jednej z aktywności: team-building (gry i zabawy integracyjne), artystycznej (spektakl „Wieczór Trzech Króli” w wykonaniu Teatru The Mask), kawiarnianej („Duchowe Latte” – spotkanie przy kawie i świadectwach) oraz sprawnościowej („Orientuj się” – gra terenowa prowadzona przez 33. Drużynę Harcerską „Adept” Siemiatycze).
W sobotę, po śniadaniu, rozpoczęły się kolejne warsztaty: liturgiczne („Służba Liturgiczna w praktyce” – Patryk Bożemski, Ceremoniarz TikToka), psychologiczne („Dar emocji i uczuć” – Anna Kordaczuk), medialne („Światło Słowa w ciemności ekranu” – Natalia Faustynowicz) oraz taneczne („Tańcem chwalmy Go” – Kamil Łuszczyński).
Rozmowy i świadectwa
Po warsztatach uczestnicy mogli skorzystać z namiotów tematycznych i porozmawiać z duszpasterzami, klerykami, siostrami zakonnymi, psychologiem, doradcami życia rodzinnego oraz osobami prowadzącymi warsztaty. Była to okazja do bezpośrednich rozmów, zadawania pytań, dzielenia się przeżyciami oraz otrzymania duchowego i emocjonalnego wsparcia.
Sobotnie popołudnie uczestnicy mogli spędzić na kilka sposobów. Część młodzieży została w ośrodku, wybierając odpoczynek lub towarzyskie rozmowy, natomiast kilkudziesięcioosobowa grupa rozegrała mecz piłki nożnej z udziałem kleryków i księży.
Zwieńczeniem popołudniowego bloku była gra terenowa inspirowana postacią bł. Carlo Acutisa, która połączyła elementy formacyjne z aktywnością fizyczną, tworząc pełne zaangażowania doświadczenie duchowe.
Reklama
W niedzielę młodzież wzięła udział w spotkaniach w grupach pod hasłem „Dzielenie się nadzieją”. Uczestnicy rozproszyli się po całym terenie seminarium – część rozmawiała na trawie, inni pod ołtarzem polowym – dzieląc się przemyśleniami i przeżyciami.
Po niedzielnej Eucharystii młodzież została zaproszona na wspólną agapę – czas poczęstunku i zakończenia Forum. Przez cały czas trwania wydarzenia relacje i transmisje na żywo były dostępne na profilu FB Młodzieży Drohiczyńskiej. Dzięki temu osoby z zewnątrz mogły na bieżąco śledzić wydarzenia oraz usłyszeć głosy uczestników i świadectwa ich przeżyć.
Wdzięczni za pomoc
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przebiegu tego wydarzenia: księdzu biskupowi Piotrowi, kapłanom, osobom życia konsekrowanego, wspólnocie seminaryjnej, wielu oddanym animatorkom i animatorom oraz naszym gościom prowadzącym warsztaty. W sposób szczególny dziękujemy ks. Tomaszowi Duszkiewiczowi – dyrektorowi administracyjnemu seminarium wraz z pracownikami – szczególnie paniom dbającym o przygotowanie i wydawanie posiłków oraz paniom i panom troszczącym się o zaplecze techniczne. Osobne podziękowania należą się również uczestnikom warsztatów muzycznych, którzy zaangażowali się w przygotowanie oprawy Mszy świętych. Ich śpiew, gra i obecność sprawiły, że każda liturgia zyskała głębię i piękno. Wyrazy wdzięczności kierujemy także w stronę dowództwa 5. batalionu czołgów w Czartajewie za organizację pola namiotowego.