Dzieło powstało z okazji podwójnego jubileuszu miejscowej Publicznej Szkoły Podstawowej. W tym roku placówka oświatowa świętuje 70. rocznicę powstania oraz 10. rocznicę nadania jej imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.
Symbol
Mural w technice 3D powstał na frontowej ścianie budynku. Namalował go pochodzący z Łęk Górnych Ryszard „Ryho” Paprocki. Na to dzieło poświęcił prawie 2 miesiące. Artysta przyznaje, że było to dla niego ogromne wyzwanie, bo stworzył już dwa murale kard. Wyszyńskiego: w Ryglicach i Szerzynach. Każdy z nich przedstawiał błogosławionego w innym kontekście, z innym przesłaniem. Teraz w swojej rodzinnej miejscowości, na szkole, do której uczęszczał, chciał stworzyć szczególne dzieło. – Mojej miejscowości chciałem dać coś więcej, więc ten mural jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. W tym muralu spośród wszystkich, które namalowałem, jest najwięcej symboliki, przesłania i serca – podkreślił Ryszard Paprocki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
To artystyczne dzieło, na którym można podziwiać kard. Wyszyńskiego – duchowego pasterza, który prowadzi Polaków przez najtrudniejsze lata XX wieku. Obok znajdują się m.in. scena chrztu Polski, widnieją także słowa trzech hymnów narodowych: Mazurka Dąbrowskiego, Bogurodzicy i Gaude Mater Polonia. Umieszczone zostały również najważniejsze daty z historii Polski. Druga część malowidła przedstawia czasy internowania Prymasa Tysiąclecia, pamiętny uścisk z papieżem Janem Pawłem II na placu św. Piotra w 1978 r. oraz Matkę Bożą Częstochowską. – To zapierające dech w piersiach arcydzieło. Ma się wrażenie, że postaci wychodzą do nas, że kardynał, dzieci czy św. Jan Paweł II są jak żywi. Ten mural będzie dla nas ważnym symbolem – mówili wzruszeni mieszkańcy Łęk.
Wzór
– Ten mural to żywa lekcja historii i ubogacenie naszej pracy dydaktycznej. Jest na nim tyle ważnych dat i wydarzeń z naszej historii, jest też przesłanie, które zostawił Prymas Tysiąclecia – zaznaczył Grzegorz Stawarz, dyrektor PSP w Łękach Górnych. Potwierdzają to uczniowie. – Wydawało mi się, że znam historię życia naszego patrona, ale nasz wspaniały mural uzmysłowił mi, że jeszcze mało wiem. Myślę, że teraz wszyscy w szkole będziemy jeszcze mocniej zgłębiać życiorys, ale i przesłanie kard. Wyszyńskiego – podkreślił jeden z uczniów.
Ksiądz Janusz Maziarka, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Łękach Górnych, w jubileuszowej homilii zauważył, jak wiele współczesny człowiek może nauczyć się od patrona łękowskiej szkoły. – To wielki wzór wiary i miłości wobec bliźniego. To także wielki wzór służby Kościołowi i ojczyźnie. Obyśmy umieli czerpać każdego dnia z bogactwa jego postaci i wzrastać w umiłowaniu tych wartości, których on jest świadkiem, także na te czasy. Może tym bardziej na dzisiejsze czasy – powiedział.
Jubileusz stał się także okazją do integracji lokalnej społeczności. Były: piknik rodzinny, spektakl poświęcony szkole i jej patronowi oraz premiera książki Łęki Górne. Karty z historii miejscowości i szkoły, której autorkami są Zofia Mossoń i Zofia Ziaja.