Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zaczęło się w kapliczce

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie-Staroniwie przeżywa w tym roku 50. rocznicę erygowania.

Niedziela rzeszowska 27/2025, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Diecezja rzeszowska

archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie ze źródłami historycznymi początkowo Staroniwa należała do parafii farnej w Rzeszowie, a kiedy w 1949 r. utworzono parafię Chrystusa Króla – dzielnica po kilku latach została włączona do tamtejszej wspólnoty. W 1973 r. biskup przemyski Ignacy Tokarczuk zdecydował o utworzeniu parafii. Jednocześnie do pracy duszpasterskiej został skierowany ks. Mieczysław Szela, ówczesny wikariusz pełniący posługę przy kościele Chrystusa Króla. Ks. Szela rozpoczynał swoją misję w małej przydrożnej kapliczce, którą jeszcze w 1880 r. ufundowali państwo Katarzyna i Marcin Klocowie – okoliczni mieszkańcy.

Pomimo trudności

Wiosną 1975 r. przy kapliczce wzniesiono z płyt pilśniowych prowizoryczną przybudówkę, a w maju tego samego roku bp Tokarczuk poświęcił kapliczkę, zaś 1 lipca została erygowana samodzielna parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ksiądz Mieczysław Szela został jej pierwszym proboszczem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W 1980 r. probostwo w Staroniwie objął przybyły z Milczy ks. Marian Przewrocki. Jeszcze rok wcześniej dwie parafianki, siostry Anna i Stefania Paja rozpoczęły w Staroniwie-Górnej na jednej z działek budowę, rzekomo ze względu na sytuację polityczną, hotelu robotniczego. Potajemnie zamierzano budynek przeznaczyć na kościół, a biskup ordynariusz zaakceptował taki plan działania. Niestety, władze dowiedziały się o prawdziwych zamiarach i rozpoczęły trwające ponad dwa lata szykany względem sióstr Paja. Ostatecznie 27 maja 1981 r., w obecności licznie zgromadzonych wiernych i rzeszowskich kapłanów, bp Tadeusz Błaszkiewicz z Przemyśla dokonał poświęcenia budowli. W pierwszej połowie lat 80. na placu ofiarowanym przez rodzinę Trawków, znajdującym się naprzeciwko kaplicy, zaczęto budować plebanię, a od roku 1984 obecny kościół parafialny. Z różnych względów budowa przeciągała się i przez kilka kolejnych lat nabożeństwa odprawiano w podziemiach wznoszonego kościoła. Siłą rzeczy świątynia w Staroniwie Górnej (zwana do dziś przez mieszkańców „kościołem górnym”) aż do roku 1999 była kościołem parafialnym.

Uroczyste poświęcenie

W 1989 r. nowym proboszczem w Staroniwie został ks. Franciszek Dziedzic. Pod jego kierunkiem kontynuowano dalsze prace budowlane. Dwa lata przed Millennium obowiązki proboszcza przejął ks. Stanisław Jamiński, który z nową energią kontynuował prace. Dzięki jego zapobiegliwości i gospodarskim staraniom dość szybko, bo już w 1999 r., zakończyły się prace wykończeniowe nowej świątyni. 2 października 1999 r. ówczesny biskup ordynariusz Kazimierz Górny dokonał uroczystego poświęcenia kościoła parafialnego. W następnych latach ksiądz proboszcz Stanisław Jamiński sukcesywnie rozwijał infrastrukturę wewnętrzną, jak i otaczającą oba kościoły i dla dobra wiernych kontynuuje to do dziś.

Wyjątkowe południe

Niedziela 15 czerwca 2025 r. wpisała się jako jedna z najważniejszych dat w kronice parafii Staroniwa w Rzeszowie, a wieloletnie wysiłki wspomnianych duszpasterzy i mieszkańców nagrodzone zostały pięknym jubileuszowym nabożeństwem, któremu przewodniczył bp Jan Wątroba. W jubileuszowej sumie wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani z dekanatu Rzeszów-Południe, księża wikariusze przed laty pracujący w Staroniwie, kapłani – rodacy: ks. pułkownik Witold Mach, a także misjonarz ks. Alfred Piechota, od wielu lat pracujący na Białorusi. Na uroczystość przybył także ks. Mieczysław Szela – pierwszy proboszcz staroniwskiej wspólnoty. W świątyni zgromadzili się liczni wierni, wśród których nie zabrakło nestorów parafii, pamiętających początki jej istnienia. Przed rozpoczęciem Mszy św. zarys historyczny dziejów parafii przedstawiła rodowita mieszkanka Staroniwy – Maria Wisz. Biskup Jan wyraził wdzięczność wszystkim duszpasterzom, fundatorom i dobroczyńcom, którzy przez wiele lat swoją modlitwą, wytężoną pracą i dziełami miłosierdzia wzbogacali duchowy i materialny wymiar jubileuszowej parafii. Odśpiewano uroczyście Te Deum. To wyjątkowe południe było szczególnym dziękczynieniem mieszkańców, dla których piękna, staroniwska świątynia jest najcenniejszym duchowym skarbem.

2025-06-30 18:56

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar czynnej miłości

Niedziela rzeszowska 28/2024, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

100‑lecie

Siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia NMP

Cmolas

Piotr Szczepanik

Siostry Służebniczki posługują przy cmolaskim sanktuarium już od 100 lat

Siostry Służebniczki posługują przy cmolaskim sanktuarium już od 100 lat

Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej obchodzą 100-lecie swojej obecności w Cmolasie. W niedzielę, 23 czerwca 2024 r., odbyła się uroczystość jubileuszowa.

Wdzięczność za 100-letnią posługę sióstr wyrażała jubileuszowa, dziękczynna Msza św. w sanktuarium Przemienienia Pańskiego, której przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali niedzielną Mszę św.

2026-06-21 16:53

[ TEMATY ]

straż

OSP Sosnowice

Do niecodziennej interwencji doszło w Sosnowicach w sobotę wieczorem, tuż po zakończeniu wieczornej adoracji.

Jak ustaliła redakcja portalu wadowice24.pl ksiądz proboszcz zauważył, że nad drewnianym portalem wejściowym do zabytkowej świątyni zawisło sporej wielkości gniazdo. Nie był to jednak zwykły problem estetyczny, owady, prawdopodobnie szerszenie, wykazywały wyraźnie agresywne zachowanie, atakując wszystko, co zbliżyło się w promieniu kilku metrów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję