Na granicy parafii w miejscowości Osnówka na biskupa czekała motocyklowa eskorta, która towarzyszyła pasterzowi diecezji aż do kościoła parafialnego. W progu świątyni biskupa powitał miejscowy proboszcz ks. Janusz Szymański. Po uroczystym ingresie proboszcz skierował słowa powitania. Przestawił sprawozdanie z życia duszpasterskiego i gospodarczego parafii, obejmującego okres od ostatniej wizytacji, która miała miejsce w 2018 r. Jak podkreślił, jednym z problemów wspólnoty parafialnej jest aspekt demograficzny. W ostatnich dziesięciu latach parafia zmniejszyła się o ok. 120 osób. Obecnie liczy 534. wiernych. Proboszcz poprosił biskupa o modlitwę, słowo Boże i pasterskie błogosławieństwo.
Reklama
Na początku Eucharystii celebrowanej pod przewodnictwem biskupa, delegacja parafian powitała pasterza diecezji. W homilii biskup przypomniał historię parafii i miejscowości Granne, której początki sięgają 1453 r. Jak zauważył, każda parafia jest cząstką Kościoła powszechnego. – W swojej strukturze i składzie osobowym podlega przemianom, ale jednocześnie jest zakorzeniona w niezmiennej tradycji apostolskiej i zmierza ku temu samemu celowi. Kościół Chrystusowy od 2. tysięcy lat niesie światu orędzie zbawienia. Chrześcijanie klękają przed krzyżem, bo na nim miłość wyraziła się najpełniej. Celebrują Eucharystię, bo ona ciągle uobecnia i przypomina tę jedyną Ofiarę za zbawianie świata i zaprasza nas wszystkich do wejścia w tajemnicę wiecznej miłości Boga – powiedział. Nawiązał również do obchodzonej tego dnia uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Eucharystii procesjonalnie przemaszerowano na cmentarz parafialny, rozważając po drodze Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Tam zatrzymano się przy grobie śp. ks. Franciszka Mastalerczuka – proboszcza parafii Granne. Biskup odmówił specjalne modlitwy. Podziękował także za dbałość o porządek i ład na cmentarzu.
Po spotkaniu z Radą Parafialną biskup udał się do kaplicy Miłosierdzia Bożego w Kobyli. Proboszcz, w obecności dziekana ciechanowieckiego ks. kan. Tadeusza Kryńskiego, powitał biskupa oraz zaprezentował sprawozdanie z działalności kaplicy. Biskup wygłosił homilię. Rozważał w niej między innymi tajemnicę wiary, jaką jest Wniebowstąpienie Pańskie. – Teraz, po wniebowstąpieniu, Chrystus nadal jest na ziemi, ale już inaczej: jest w swoim Duchu, w Słowie, w sakramentach, szczególnie w sakramentalnych postaciach chleba i wina – powiedział.
Po Mszy św. miało miejsce spotkanie z przedstawicielkami Kół Żywego Różańca. Biskup podziękował za ich codzienną modlitwę. Zwrócił się z prośbą, aby w omadlanych intencjach nie zabrakło i tej o dar nowych powołań do służby w Kościele.