Reklama

Z wizytą w parafii

Pod opieką Świętej Rodziny

5 czerwca bp Roman Marcinkowski odwiedził parafię w Osieku Rypińskim. Mimo że przez cały niemal dzień panował tropikalny upał, wieczorem zaś zerwała się potężna burza, wszystkie przewidziane programem wizytacji spotkania wypadły doskonale. Radość z tego faktu wyrażał zarówno Ksiądz Biskup, jak i miejscowy proboszcz ks. kan. Jan Cegłowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Osieku

Patron parafii: Najświętsza Maryja Panna czczona w tajemnicy Wniebowzięcia
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: rypiński
Miejscowości: Jeziórki, Kiełpiny, Kolonia Osiek, Korczakownia, Kretki Duże, Kretki Małe, Łapinóż, Łapinóż Rumunki, Łapinóżek, Obórki, Osiek, Smulniki, Telzowizna, Tomaszewo, Wrzeszewo, Wólka Kretkowska
Proboszcz: ks. kan. Jan Cegłowski
Wikariusze: ks. Artur Ciuba
W parafii działają: Akcja Katolicka, Koła Żywego Różańca (15 kobiecych i 1 męskie), Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży (9), chór, asysta procesyjna, schola, ministranci, Parafialny Zespół Caritas, Rada Parafialna, wspólnota adoracyjna
Msze św. w niedzielę: 7.30, 9.00, 11.00

Charakterystyka parafii

W trakcie Mszy św. ingresowej Ksiądz Proboszcz złożył sprawozdanie z działalności parafii, przybliżając historię oraz współczesność wspólnoty.
Jak poinformował, parafię zamieszkuje obecnie 3150 katolików, na jej terenie mieszkają też dwie rodziny ewangelickie i pięć rodzin świadków Jehowy. - Przed II wojną światową tereny te zamieszkiwali głównie Niemcy. Są wioski, w których nie było ani jednej polskiej rodziny - mówił Ksiądz Proboszcz.
Powojenną historię wspólnoty tworzyli przesiedleni tu mieszkańcy Kielecczyzny i wschodnich stron Polski. Obecnie większość mieszkańców zajmuje się rolnictwem. Niestety, niewielkie gospodarstwa nie zawsze są w stanie zaspokoić najważniejszych potrzeb. Dodatkowy problem stanowi bezrobocie powstałe po likwidacji dwóch Państwowych Gospodarstwach Rolnych. - Trudno się dziwić, że obecna jest frustracja i lęk o jutro. Nadto z biedą idzie nieraz w parze patologia: alkoholizm czy psychiczna rezygnacja - zaznaczył Duszpasterz. Brak perspektyw owocuje tym, że coraz mniej młodych ludzi zakłada rodziny. Ten fakt ks. Cegłowski zaliczył do ważniejszych bolączek parafii.
Ksiądz Proboszcz zapoznał też słuchaczy z parafialną statystyką. Wynikało z niej, że we Mszy św. niedzielnej systematycznie uczestniczy ok. 32% parafian.

Osiągnięcia duszpasterskie

Ks. Cegłowski w skrócie zaprezentował też działalność grup parafialnych. W parafii Osiek działa 16 Kół Żywego Różańca, w tym 15 kobiecych i jedno męskie, a także 9 kół różańcowych dzieci i młodzieży. Ponadto istnieje chór, asysta procesyjna, schola, ministranci, zespół Caritas, rada parafialna i licząca sto kilkadziesiąt osób grupa modlitewna. W sumie w różnego rodzaju grupy parafialne zaangażowanych jest ok. 600 osób. To naprawdę imponujący wynik.
Istotnym rysem parafii jest jej maryjny charakter, wynikający z obecności słynącego łaskami obrazu Matki Bożej ze Świętą Rodziną, ukoronowanego koronami papieskimi w 1995 r.
- Jako proboszcz jestem świadkiem szlachetnej ufności i prostej wiary moich parafian, gdy przyjmuję kolejne wota i zawieszam je koło obrazu Matki Bożej. Gdy padł ostatni z trwałych bastionów ludzkości - rodzina - zaczęto dostrzegać w osieckim obrazie nie tylko Maryję, lecz całą Świętą Rodzinę. Zagubiona tożsamość kazała przychodzić matkom przed wizerunek Maryi, mężom przed św. Józefa, a dzieciom - do Dzieciątka Jezus - mówił Ksiądz Kanonik.
O maryjnym charakterze parafii świadczy m.in. istnienie grupy modlitewnej - Wspólnoty Adoracyjnej, żyjącej w szczególny sposób treścią objawień z Medjugorie. Nie jest to grupa sformalizowana, zaś jej spotkania są otwarte. Każdego 13. dnia miesiąca na modlitwie w kościele parafialnym gromadzi się na modlitwie od stu do dwustu osób. Warto dodać, że powstanie grupy było inicjatywą wiernych.
O swej pracy mówili także reprezentanci innych wspólnot. Spotkanie z nimi odbyło się w siedzibie Urzędu Gminy. Z ciekawszych inicjatyw należy odnotować zaangażowanie członków Akcji Katolickiej w rozwiązywanie problemów samorządu terytorialnego oraz pomoc, jaką okazuje specjalna grupa animatorów w przygotowaniu młodzieży do sakramentu bierzmowania. Ważną rolę w każdej parafii spełnia zespół charytatywny. Nie inaczej jest też w Osieku. Jak zaznaczył w sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz, "chrześcijańska wrażliwość i miłość nie pozwala nam pozostać biernymi i obojętnymi na potrzeby braci".
Działalność parafialnych ruchów jest taką odpowiedzią na różne potrzeby i problemy. Jednym z nich jest chociażby nieumiejętność dobrego i zgodnego z chrześcijańskim duchem przeżywania czasu wolnego. Rozumiejąc to, członkowie parafialnego koła Akcji Katolickiej podejmują działania o charakterze społecznym, na które składają się m.in. kolonie, wspólne ogniska czy imprezy kulturalno-rozrywkowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz zapoznał dostojnego Gościa także z przebiegiem prac gospodarczych, dokonanych od czasu ostatniej wizytacji. Jak zaznaczył ks. Cegłowski, we wszystkich dziełach materialnych duszpasterzy wspiera Parafialna Rada Gospodarcza. Wspólnymi siłami udało się więc w tym czasie powiększyć i ogrodzić cmentarz grzebalny, ułożono także 650 m² alejek z kostki betonowej oraz przeprowadzono wycinkę drzew przy kościele i na cmentarzu. W kościele zostało wykonane nowe nagłośnienie, poddano także kapitalnemu remontowi organy piszczałkowe. Dokonano piaskowania i renowacji wszystkich żyrandoli, pomalowano również dach kościoła. Przeprowadzono remont wieży, a także kapitalny remont plebanii łącznie z wymianą okien, instalacji grzewczej i ociepleniem budynku.

Wizyta Księdza Biskupa

Program wizytacji kanonicznej był bardzo bogaty. Od godzin przedpołudniowych do wieczora Ksiądz Biskup odbył spotkania z władzami gminy, chorymi, dziećmi, nauczycielami, ruchami parafialnymi, kapłanami i pracownikami parafialnymi, wieczorem zaś przewodniczył Eucharystii, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania.
Szczególnie wzruszające spotkanie miało miejsce w domu państwa Trędewiczów, gdzie Ksiądz Biskup odwiedził poruszającego się na wózku inwalidzkim 17-letniego Krzysztofa, któremu udzielił podczas wieczornej Mszy św. sakramentu bierzmowania. Biskup Roman odwiedził także najstarszą parafiankę, liczącą 98 lat Mariannę Chuderewicz.
W godzinach południowych miało miejsce spotkanie z dziećmi. W kościele uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej pod kierunkiem dyrektora Tomasza Sadowskiego oraz nauczycieli: Anny Berent, Teresy Rupińskiej, Mirosławy Rupińskiej i Jolanty Rutkowskiej przedstawili program religijno-patriotyczny A to Polska właśnie. Podczas spotkania okazję do zaprezentowania swojej pracy mieli też ministranci, schola oraz koło misyjne.
Kolejnym punktem programu było spotkanie z dyrekcjami i nauczycielami miejscowych szkół, w trakcie którego poruszono problematykę wychowania młodego pokolenia.
Po spotkaniu z grupami działającymi w parafii nastąpiła uroczysta Eucharystia z udzieleniem sakramentu bierzmowania. W homilii skierowanej do młodzieży bp Roman Marcinkowski powiedział m.in.: "Bóg jest taką siłą i mocą, która przyjęta na serio, pozwala obronić się nieraz przed samym sobą i swoją słabością. Człowiek może się łatwo pogubić, a my po to wołamy Ducha Świętego, by tak się nie stało. Współcześnie człowiek staje się dla drugiego człowieka wrogiem, robi wszystko, by uczynić mu coś złego. Wy chcecie, żeby Duch Święty was przed tym wszystkim ustrzegł. Ludzka pomoc jest niedoskonała, więc człowiek zwraca się do Boga, który jest jedynie mądry, święty i doskonały. On będzie wam dawał siłę do bycia dobrymi chrześcijanami. Chrześcijaninem jest się zaś codziennie, w każdej chwili" - mówił Biskup Roman.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kijów: przedstawiciele religii z amerykańskimi partnerami o walce z rosyjską dezinformacją

2024-06-21 17:56

[ TEMATY ]

fake newsy

religie

Kijów

XtravaganT/fotolia.com

Kwestia zwalczania dezinformacji uprawianej przez rosyjskie instytucje wyznaniowe na arenie międzynarodowej była jednym z tematów spotkania Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z zespołem Fundacji „Razom” z siedzibą w USA. Odbyło się ono 20 czerwca w Kijowie, a wziął w nim udział między innymi biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki SDB, a także inni przedstawiciele ukraińskich Kościołów i organizacji religijnych.

Uczestnicy spotkania omówili szereg kwestii związanych z dalszą współpracą i znaczeniem dalszego wspierania Ukrainy na arenie międzynarodowej, w szczególności w celu dalszego świadczenia o rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, prześladowaniach religijnych na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, konsekwencjach promowania ideologii „rosyjskiego świata” itp. Strony wymieniły poglądy na temat podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu przez władze Federacji Rosyjskiej i rosyjskie wyznania (Rosyjską Cerkiew Prawosławną, protestantów, muzułmanów i innych) fałszywych informacji o Ukrainie na świecie.

CZYTAJ DALEJ

TVP ponownie celem ataku hakerskiego w trakcie meczu Polaków - podał publiczny nadawca

2024-06-21 19:07

[ TEMATY ]

TVP

cyberatak

fot. canva

Podczas piątkowego meczu Polska - Austria infrastruktura stron internetowych TVP została poddana atakowi cybernetycznemu - poinformowała TVP w komunikacie. Celem ataku miało być przeciążenie serwerów Telewizji Polskiej, by zakłócić transmisję meczu w internecie i aplikacjach mobilnych.

"Przepraszamy za kłopoty techniczne związane z przekazem meczu Polska – Austria w internecie. Obecnie intensywnie pracujemy nad stabilnością transmisji. Ze wstępnych ustaleń wynika, że po raz kolejny infrastruktura stron internetowych TVP została poddana atakowi DDoS" - poinformował publiczny nadawca na platformie X.

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Jana Pawła II

2024-06-22 11:26

[ TEMATY ]

wiara

red.

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas
Ojcze z nieba, Boże - zmiłuj się nad nami
Synu Odkupicielu świata, Boże - zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże - zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, Jedyny Boże - zmiłuj się nad nami
Święta Maryjo - módl się za nami
Święty Janie Pawle - módl się za nami
Zanurzony w Ojcu, bogatym w miłosierdzie,
Zjednoczony z Chrystusem, Odkupicielem człowieka,
Napełniony Duchem Świętym, Panem i Ożywicielem
Całkowicie oddany Maryi i przyodziany Jej szkaplerzem,
Przyjacielu Świętych i Błogosławionych,
Następco Piotra i Sługo sług Bożych,
Stróżu Kościoła nauczający prawd wiary,
Ojcze Soboru i wykonawco jego wskazań,
Umacniający jedność chrześcijan i całej rodziny ludzkiej,
Gorliwy Miłośniku Eucharystii,
Niestrudzony Pielgrzymie tej ziemi,
Misjonarzu wszystkich narodów,
Świadku wiary, nadziei i miłości,
Wytrwały Uczestniku cierpień Chrystusowych,
Apostole pojednania i pokoju,
Promotorze cywilizacji miłości,
Głosicielu Nowej Ewangelizacji,
Mistrzu wzywający do wypłynięcia na głębię,
Nauczycielu ukazujący świętość jako miarę życia,
Papieżu Bożego Miłosierdzia,
Kapłanie gromadzący Kościół na składanie ofiary,
Pasterzu prowadzący owczarnię do nieba,
Bracie i Mistrzu kapłanów,
Ojcze osób konsekrowanych,
Patronie rodzin chrześcijańskich,
Umocnienie małżonków,
Obrońco nienarodzonych,
Opiekunie dzieci, sierot i opuszczonych,
Przyjacielu i Wychowawco młodzieży,
Dobry Samarytaninie dla cierpiących,
Wsparcie dla ludzi starszych i samotnych,
Głosicielu prawdy o godności człowieka,
Mężu modlitwy zanurzony w Bogu,
Miłośniku liturgii sprawujący Ofiarę na ołtarzach świata,
Uosobienie pracowitości,
Zakochany w krzyżu Chrystusa,
Przykładnie realizujący powołanie,
Wytrwały w cierpieniu,
Wzorze życia i umierania dla Pana,
Upominający grzeszników,
Wskazujący drogę błądzącym,
Przebaczający krzywdzicielom,
Szanujący przeciwników i prześladowców,
Rzeczniku i obrońco prześladowanych,
Wspierający bezrobotnych,
Zatroskany o bezdomnych,
Odwiedzający więźniów,
Umacniający słabych,
Uczący wszystkich solidarności,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję