Są miejsca szczególne, tj. hospicja, szpitale, domy pomocy społecznej i domy seniora, w których przebywają ludzie o wielkich i otwartych sercach. W tych miejscach osoby chore są otaczane opieką medyczną, materialną, a także duchową, dlatego ogromne uznanie należy się wszystkim, którzy się nimi opiekują.
Prostota i ufność
Wolontariusze i artyści z grupy „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem” wraz z franciszkanami świeckimi, na wzór św. Franciszka z Asyżu, chętnie odwiedzają osoby chore. Kolejną okazją do niesienia radości było zaproszenie do Domu Pomocy Społecznej w Bielawkach. Jest to jeden z największych ośrodków pomocowych dla dzieci i młodzieży. Dom prowadzą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. To miejsce opieki dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Posługująca w DPS s. Magdalena Skrzypińska podzieliła się swoją refleksją: – Osoby z dysfunkcją intelektualną mają w sobie niejednokrotnie prostotę, ufność, bezpośredniość. Z towarzyszenia im można samemu wiele zaczerpnąć.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Obecnie samarytańską posługę siostry realizują w sześciu Domach Pomocy Społecznej, w: Bielawkach, Fiszorze, Moryniu, Niegowie, Parchowie i Pruszkowie, a także w: Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Pruszkowie, w Ośrodku Wsparcia – Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Karwowie oraz w Wiosce Dziecięcej dla niepełnosprawnych intelektualnie w Homlu na Białorusi. Hasłem są słowa z Pisma Świętego: „Bóg jest miłością” (1 J 4, 8), a myślą przewodnią apostolstwa jest wezwanie Pana Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25, 40)”.
W sali domu opieki wypełnionej do ostatniego miejsca zgromadzili się podopieczni wraz z opiekunami. Po przywitaniu i przedstawieniu artystów ksiądz kapelan Stanisław Borzyszkowski, proboszcz parafii w Nowej Cerkwi, razem z s. Goretti Piotrkowską, dyrektor DPS, i o. Arkadiuszem Czają, franciszkaninem, duszpasterzem ogólnopolskiej akcji charytatywnej, poprowadzili modlitwę. Następnie odbyła się część artystyczna dla dzieci i personelu medycznego. Program artystyczny wzbudził wyjątkową radość szczególnie u najmłodszych, którą wyrazili uśmiechem i oklaskami.
Moc radości
Reklama
Podczas spotkania zaśpiewali i zagrali znani i cenieni artyści – Kazimierz Maszk grał na trąbce, a Andrzej Lelek na akordeonie. Na co dzień występują oni w zespole ludowym Tuba Band z Kościerzyny. Zespół muzyczny zaprezentował repertuar znanych przebojów, wśród nich także utwory dziecięco-młodzieżowe. Razem z muzykami wystąpiła grupa taneczno-wokalna w kaszubskich strojach: Elżbieta Plata, Regina Hirsz-Rompa, Grażyna Formela, Lidia Kulaszewicz i Martyna Formela. Nie mogło zabraknąć klauna, w którego wcielił się znany i ceniony mistrz iluzji oraz komik Paweł Czaja „Duo Paulo”. Na pytanie prowadzącego, kogo dzieci chciałyby jeszcze zobaczyć, padła prośba o czarodzieja. Mistrz iluzji zaprezentował sztuczki, które wywarły ogromne wrażenie na najmłodszych. Sztukmistrz zapraszał dzieci i opiekunów na scenę, by razem z nimi wyczarowywać niesamowite rzeczy. Nie zabrakło również postaci z bajek: Pandy, Tygryska, Myszki Miki i Kubusia Puchatka. Na widok bajkowych ulubieńców dzieci zareagowały bardzo żywiołowo. W role postaci z bajek wcieliły się: Maria Kulaszewicz, Elżbieta Kujach i Karolina Kowalewska – terapeutka zajęciowa z DPS w Bielawach. Zaprezentowany program artystyczny wzbudził dużo radości. Po raz kolejny wszyscy przyznali, że uśmiech na twarzy dziecka to wyjątkowy dar dla artystów i wolontariuszy, ale również dla wszystkich uczestników akcji charytatywnej. Ojciec Arkadiusz Czaja często podkreśla, że jak wiosna ukwieca ogrody, sady, lasy i łąki, tak też dobrymi uczynkami powinny być „ukwiecone” nasze serca, a ich piękno zaprowadzi nas do samego źródła, którym jest Jezus Chrystus.
Pamięć i modlitwa
Na zakończenie wszystkim dzieciom wręczono upominki – kolorowe maskotki oraz widokówki z klasztorem franciszkańskim i kalwarią w Pakości. Pluszaki na akcję dobroczynną dla dzieci przekazali parafianie z Pakości i Janikowa, a także artyści: Krystyna Giżowska, Andrzej Rybiński, Jan Wojdak, iluzjoniści „Oriano” i „Duo Paulo”. Po zakończeniu świętowania w sali o. Arkadiusz wraz z grupą artystyczną odwiedził również dzieci przebywające w pokojach, które ze względu na stan zdrowia nie mogły przybyć na wspólną zabawę. Najmłodsi mogli posłuchać muzyki i być obdarowani upominkami. Artyści odwiedzili łącznie ok. 120 dzieci.
Również artyści otrzymali upominki, które zostały wykonane przez podopiecznych domu opieki pod kierunkiem sióstr samarytanek i opiekunów. Ojciec Arkadiusz podziękował za zaproszenie do Bielawek oraz za upominki. Na ręce s. Goretti wyraził wdzięczność i uznanie za poświęcenie ofiarowywane dzieciom. Zapewnił o codziennej pamięci modlitewnej w intencjach zarówno personelu, jak i podopiecznych, oraz zaprosił wszystkich do miejsca, w którym obecnie posługuje – do sanktuarium Męki Pańskiej w Pakości k. Inowrocławia, gdzie znajdują się druga najstarsza kalwaria oraz relikwiarz z największą cząstką Krzyża Świętego w Polsce. Na koniec udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa, po czym udano się na wspólny posiłek.