Pielgrzymka to wciąż prośba o zmianę sumień i serc ludzi. Przypomnienie, by szanowano i chroniono życie od poczęcia do naturalnej śmierci.
– Intencje pielgrzymowania są niezmienne, ale każdy rok zwraca uwagę na bieżące wydarzenia. Przynosimy też w tym roku ważne przesłanie – powiedział Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Chcemy zwrócić szczególną uwagę w roku wyborczym, że obowiązkiem katolika jest wzięcie czynnego udziału w wyborach. Nie wskazujemy kandydata na prezydenta Polski, ale wskazujemy kryteria, które dla nas, katolików, są ważne. Cytujemy za św. Janem Pawłem II, który mówił tu, na Jasnej Górze, w 1983 r.: „Stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności”. To są mocne słowa. Myślę, że warto, byśmy jako katolicy zastanowili się, w jaki sposób nasz głos wyborczy wpływa na prawo stanowienia w sprawach obrony życia. Warto poznać kandydatów i przyjrzeć się ich programom. Czy opowiadają się w nich za życiem, bo to jest bardzo ważne kryterium – podkreślił Wojciech Zięba.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej z udziałem przedstawicieli ruchów pro-life przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W homilii przypomniał za św. Janem Pawłem II, że tylko słowo „życie” w pełni wyraża to, czego najbardziej pragnie istota ludzka. – Życie oznacza sumę wszystkich upragnionych dóbr. Życie, które otrzymaliśmy od Boga, jest darem, ale i zadaniem związanym z pytaniem o jego sens, o jego kierunek i przeznaczenie. Bóg, zgadzając się na naszą wolność, mówi: kładę przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Dokonaj wyboru – przypomniał abp Depo.
Metropolita zwrócił uwagę, że jako ludzie wierzący powinniśmy z coraz większą odwagą bronić rodziny chrześcijańskiej. – To rodziny są współtwórcami tzw. polityki rodzinnej. Odrzucenie chrześcijańskiej wizji małżeństwa prowadzi do rozkładu rodziny. Obowiązkiem Kościoła, głoszącego orędzie o człowieku i rodzinie, jest to, aby przestrzec przed niebezpieczeństwem destrukcji płynącej z propagowania i wdrażania programów seksualizacji dzieci i młodzieży – podkreślił abp Depo.
– Przesłanie Ewangelii życia jest w sercu Kościoła, trzeba o tym przypominać, jest to pewnego rodzaju manifestacja i ważne wydarzenie dla naszej sfery duchowej. Pielgrzymka to też modlitwa o wzrost świadomości społeczeństwa i modlitwa za tych, którzy są przeciwni życiu – zaznaczył Marcin Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Jako obrońcy życia nie potępiamy tych, którzy promują kulturę śmierci i deprawują życie, ale piętnujemy ich postawy. Modlimy się o to, aby się nawrócili. Mamy w historii wielu znakomitych obrońców życia, którzy przeszli drogę od propagowania kultury śmierci do stania się gorliwymi obrońcami życia – zauważył Marcin Nowak.
Reklama
W Sali Papieskiej uczestnicy mogli wysłuchać konferencji: „Miłość podstawą wychowania i obrony dzieci”, którą wygłosił dr Jacek Pulikowski. Wykład „Dawca nadziei” – o wartości życia z perspektywy nie tylko nienarodzonego dziecka, ale także człowieka po trudnych przejściach lub znajdującego się w kryzysie – przedstawił Grzegorz Czerwicki.
W ramach pielgrzymki odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w XXI edycji konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa kl. IV-VI, szkoła podstawowa kl. VII-VIII i szkoła ponadpodstawowa. Umożliwia rozwijanie u młodzieży wrażliwości na ochronę życia człowieka przez promowanie tematyki pro-life i edukację bioetyczną. Zachęca uczniów do twórczego myślenia i ujawniania talentów plastycznych, dziennikarskich, literackich oraz filmowych. Kształtuje też u nich pozytywne postawy społeczne oraz budzi wrażliwość na drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego pomocy.
Pielgrzymka wpisała się w V Tydzień Modlitw o Ochronę Życia, który rozpoczął się w uroczystość św. Józefa, 19 marca, a zakończył w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca.