Reklama

Świat

Indie: biskupi w obronie prześladowanych chrześcijan

O gwarancje prawne dla chrześcijan, którym zagraża hinduistyczny ekstremizm, zaapelowali biskupi stanu Madhya Pradesh w środkowych Indiach. Od 12 lat jest w nim przy władzy pro-hinduistyczna partia, która sprzyja ekstremistom. Chrześcijanie, stanowiący tam mniej niż 1 proc. mieszkańców, żyją w ciągłym lęku przed atakami hinduistów, którzy oskarżają wyznawców Chrystusa o nakłanianie współobywateli do konwersji. Tymczasem w stanie Madhya Pradesh zmiana religii bez zezwolenia władz jest nielegalna i podlega karze pozbawienia wolności oraz grzywny.

[ TEMATY ]

chrześcijanin

pixabay.com

„Liczba chrześcijan w Indiach od 10 lat stale spada. Gdyby oskarżenia o masowe konwersje były prawdziwe, powinno być dokładnie odwrotnie” – mówi bp Gerald Almeida. Ordynariusz diecezji Jabalpur przytacza także przypadki ataków na chrześcijan. W marcu tego roku ekstremiści wdarli się tam do szkoły, w której wierni zebrali się na modlitwę. Napastnicy twierdzili, że grupa ta nakłania do konwersji. Mimo koniecznych zezwoleń wiernych rozpędzono, a budynek został zniszczony. W pierwszej połowie roku doszło tam do co najmniej 20 ataków na chrześcijan i przypadków nadużyć, których dopuściła się miejscowa policja. Według bp. Almeidy sytuacja utrzymuje się, bo nie ma woli politycznej, by położyć kres antychrześcijańskim atakom.

„Konstytucja Indii gwarantuje wolność wyznania, dlatego każdy akt, który w nią godzi, można podać do sądu” – podkreśla rzecznik miejscowej rady biskupów ks. Shaji Stanislaus. Stwierdza on także, że grupy hinduistyczne poddają w wątpliwość programy humanitarne prowadzone przez Kościół i twierdzą, że są one jedynie pretekstem do propagowania konwersji. Jednak, jak zapewnia, mimo trudnej sytuacji Kościół będzie kontynuował swoją działalność na rzecz potrzebujących i nie ulegnie żadnym naciskom.

2015-08-22 18:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parlament Europejski potępia prześladowania chrześcijan na świecie

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

parlament

chrześcijanin

MATEUSZ BANASZKIEWICZ

Parlament Europejski potępił prześladowania chrześcijan na świecie. Rezolucja zatytułowana „Prześladowania chrześcijan na całym świecie w związku z zamordowaniem studentów w Kenii przez islamskie ugrupowanie terrorystyczne Al-Shabaab” została przyjęta 29 kwietnia glosami 578 europosłów; 31 osób głosowało przeciwko, a 34 wstrzymały się od głosu. Dokument ten potępia ataki na chrześcijan i członków innych grup religijnych, a ponadto domaga się, aby Unia Europejska wspierała Kenię w walce z ekstremistami.

Na zakończenie głosowania frakcja socjalistów oświadczyła, że “trwająca fala przemocy” jest “zbrodnią przeciwko ludzkości”. Jednak przed debatą socjaliści oraz frakcja Zielonych w Parlamencie Europejskim opowiedzieli się przeciwko wyraźnemu użyciu określenia prześladowania chrześcijan w tytule rezolucji.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję