Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mamy być Kościołem

O misji Ruchu Światło-Życie w kontekście minionych 50 lat oraz wyzwań współczesnego świata, a także o niezmiennym przesłaniu Ewangelii przekazywanym w nowoczesnej formie dostosowanej do aktualnych potrzeb rozmawiano podczas 50. kongregacji ruchu oazowego, który został zapoczątkowany przez ks. Franciszka Blachnickiego. Spotkanie zgromadziło ok. tysiąca osób odpowiedzialnych za różne gałęzie formacyjne ruchu i diakonie, czyli formy służby na rzecz wspólnoty i Kościoła. „Byśmy byli rozpoznawalni, że jesteśmy uczniami Jezusa” – zachęcał bp Krzysztof Włodarczyk. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie przypomniał, że aby nie pozostawać analfabetą życia religijnego, konieczne jest zintegrowanie życia i zasad wiary przez współpracę z łaską chrztu św.

Reklama

Jak zauważył ks. Marek Sędek, moderator generalny, 50-lecie, w którym przyszło działać ruchowi, to czas zmian politycznych i gospodarczych, kulturowych i cywilizacyjnych, który wymaga wciąż głoszenia tego, co niezmienne – Ewangelii – w nowy sposób. – To eklezjalność ruchu oazowego jest jego największą siłą – zauważył ks. Jerzy Krawczyk, moderator diecezjalny w archidiecezji lubelskiej i moderator Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Wyjaśnił, że „nie chodzi o to, by zmieniać Kościół, ale o to, że mamy być Kościołem”. Zdaniem ks. Krawczyka, to jest właśnie fundamentalna misja zaangażowanych chrześcijan w XXI wieku. – Nie chodzi o to, byśmy „coś robili”, popadli w aktywizm, ale byśmy „zawalczyli” o jeszcze bliższą i bardziej zażyłą relację z Jezusem – podkreślił ks. Krawczyk. Zwrócił uwagę, że wielką wartością, siłą ruchu jest solidna formacja teologiczna osób zaangażowanych w oazę. Kolejnymi ważnymi wymiarami jest doświadczenie wspólnoty oraz posłanie do głoszenia Chrystusa innym. Jak zaznaczył kapłan, te trzy wymiary są dzisiaj szczególną siłą i szansą dla Kościoła oraz tym, co może stać się darem Ruchu Światło-Życie dla Kościoła powszechnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W duchu jedności i nadziei

O roli przełożonego w prowadzeniu wspólnoty, o wyzwaniach współczesnego świata, przepisach liturgicznych, a także o tym, w jaki sposób troszczyć się o zabytki, była mowa podczas spotkania przeorów i przełożonych paulińskich klasztorów z Polski i zagranicy. Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski przypomniał, że zadaniem paulinów wpisanym w powołanie jest ciągła troska o to, aby utrzymywać świat w stanie wrażliwości na Boga i Jego sprawy, a przede wszystkim pozostanie do końca życia wiernymi Bogu. Ojciec Bartłomiej Maziarka, sekretarz generalny Zakonu Paulinów, zwrócił uwagę na coraz bardziej widoczny aspekt międzynarodowy wspólnot paulińskich i różnorodność powołań. I choć w naszym regionie obserwowany jest spadek liczby osób wybierających życie zakonne, a także fakt, że ci, którzy pukają do klasztornej furty, są często starsi, to np. w Kamerunie, gdzie paulini mają placówki misyjne, nie brakuje i młodych, którzy chcą być zakonnikami i kapłanami. Paulini zauważyli też , że tego typu spotkania służą umocnieniu w powołaniu i wymianie doświadczeń, a te są różne w zależności od miejsca posługi. Pracują w środowiskach, gdzie nieraz zamarł „zmysł wiary”, np. w Czechach, czy tam, gdzie dominują protestanci, np. na Łotwie. Podkreślili, że pauliński charyzmat, a w nim maryjność, wyznacza kierunek zakonnej służby w każdym miejscu, gdzie stawia ich Bóg. Zwornikiem ich „jedności w różnorodności” jest Jasna Góra, serce zakonu i dom macierzysty każdego paulina.

Zegnijmy kolana

przed Wielkim Postem w niedzielę 2 marca na Jasnej Górze rozpocznie się 40-godzinne nabożeństwo. Eucharystia sprawowana będzie w bazylice o godz. 11. Po niej przez 3 dni wierni, zakonnicy i członkowie jasnogórskich wspólnot będą mogli adorować Najświętszy Sakrament. Paulini zachęcają, aby w tym czasie szczególnie prosić o pokój na świecie i bezpieczeństwo dla naszej ojczyzny. Nabożeństwo 40-godzinne ma charakter głównie pokutny i przebłagalny za grzechy popełnione w okresie karnawału. Jest to też czas przygotowania do Wielkiego Postu i wydarzeń paschalnych. Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwać w bazylice, wszystkie Msze św. w tym czasie przeniesione zostaną do kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania. Nabożeństwo zakończy się Nieszporami eucharystycznymi we wtorek 4 marca.

2025-02-25 11:26

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 65-lecia kapłaństwa o. Melchiora Królika

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz

obraz Matki Bożej Częstochowskiej

BPJG

Ojciec Melchior Królik

Ojciec Melchior Królik

Od 65 lat służy Maryi jako kapłan w Zakonie Paulinów. Dziś ojciec Melchior Królik obchodzi 65. rocznicę święceń prezbiteratu, które otrzymał z rąk bp. Karola Wojtyły. Jego szczególną misją od dziesięcioleci jest opieka, także konserwatorska, nad „skarbem narodu” czyli Jasnogórskim Obrazem. Od ponad 60 lat jest też wytrwałym pątnikiem Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

O. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry, przypomniał, że w posługę kapłańską, zakonną i jasnogórską Jubilata wpisują się ze szczególną wyrazistością dwie misje. Jedną z nich jest bezpośrednia odpowiedzialność za stan zachowania Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. – O. Melchior jest też kronikarzem mocy wstawienniczej Bożej Matki u swojego Syna i skrzętnie notuje wszystkie cuda, jakie za przyczyną Matki Bożej jasnogórskiej wydarzyły się w życiu tych, którzy do Maryi z dziecięcą ufnością się zwracają – powiedział o. Wilk.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame: Profanacja Najświętszego Sakramentu

2025-06-09 20:26

[ TEMATY ]

profanacja

Notre Dame

Tribune Chrétienne zrzut ekranu

Podczas Mszy św. z okazji Zesłania Ducha Świętego odprawianej w paryskiej katedrze Notre Dame doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu - informuje o tym francuski serwis Tribune Chrétienne.

W tę niedzielę, 8 czerwca 2025 r., w dzień Pięćdziesiątnicy, podczas Mszy św. o 8:30 rano wierni (głównie obcokrajowcy) byli świadkami świętokradczych scen.
CZYTAJ DALEJ

Łódzkie spotkanie Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP

2025-06-10 08:35

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

W łódzkiej kurii odbyło się spotkanie przedstawicieli Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, który wchodzi w skład Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.

Kard Grzegorz Ryś zaprosił do Łodzi członków komitetu, aby omówić z nimi sprawy bieżące oraz zaplanować przyszłoroczne obchody Dnia Judaizmu w Kościele rzymskokatolickim. - Dzisiejsze spotkanie ma dwa ważne cele. Pierwszy - cykliczny, będziemy zastanawiać się na najbliższym Dniem Judaizmu w Kościele Katolickim, który odbędzie się w styczniu. Natomiast - jeszcze w tym roku chcemy zrobić duże wydarzenie poświęcone Dokumentowi Soboru Watykańskiego II - Nostra aetate - o dialogu Kościoła z Religiami niechrześcijańskimi. Jest to dokument, który ma cztery rozdziały z czego dwa poświęcone są relacjom Kościoła Katolickiego z Judaizmem. - tłumaczy przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję