Reklama

Niedziela Kielecka

Odpowiedź na głód duchowości

O pracy w parafii położonej w dzielnicy muzułmańskiej i kapłaństwie wśród francuskiej Polonii z ks. Michałem Glinem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Niedziela kielecka 8/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

misjonarze

Archiwum

Ks. Michał Glin (od 2023 r. pracuje w Polskiej Misji Katolickiej we Francji) wśród swoich parafian w Lyonie

Ks. Michał Glin (od 2023 r. pracuje w Polskiej Misji Katolickiej we Francji) wśród swoich parafian w Lyonie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: – Posługuje Ksiądz w Polskiej Misji Katolickiej we Francji, posłany przez bp. Jana Piotrowskiego. Czy ta decyzja była zaskoczeniem?

Ks. Michał Glin: Od 1 września 2023 r. rozpocząłem swoją posługę w Polskiej Misji Katolickiej we Francji, pełniąc obowiązki duszpasterskie w parafii Trójcy Świętej w Lyonie. Odpowiedź na propozycję bp. Piotrowskiego była wynikiem wspólnych rozmów i refleksji. Decyzja nie była narzucona z góry, lecz stała się zaproszeniem do dialogu, którego owocem było podjęcie tego ważnego wyzwania. Po głębokim namyśle i konsultacjach z Księdzem Biskupem zdecydowałem się na wyjazd, dostrzegając w tej misji wyjątkową możliwość służby zarówno dla Polonii, jak i lokalnej społeczności.

Reklama

Polsko-francuska parafia Trójcy Świętej w Lyonie jest ważnym ośrodkiem polskiego duszpasterstwa. Jak ono wygląda na co dzień?

To nie tylko praca wśród rodaków, ale także w środowisku międzynarodowym. Parafia Trójcy Świętej gromadzi wiernych z różnych zakątków świata, w tym Hindusów, Afroamerykanów, Włochów, Portugalczyków i Wietnamczyków. Jednak największą grupę stanowią Polacy i Francuzi. Ta różnorodność kultur, języków i tradycji jest prawdziwym bogactwem naszej wspólnoty. Wymaga otwartości i zrozumienia, ale jednocześnie daje możliwość dzielenia się wiarą w wyjątkowy sposób. Moja posługa to odpowiedź na potrzeby duchowe i integracyjne, zarówno wśród Polonii, jak i w szerszej społeczności, która szuka swojego miejsca w Kościele. To dla mnie ogromne wyzwanie, ale i zaszczyt, być częścią tak różnorodnej wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Polsko-francuska parafia Trójcy Świętej w Lyonie, druga co do wielkości w strukturach Polskiej Misji Katolickiej we Francji, pełni istotną rolę w życiu duchowym Polonii i lokalnej społeczności. Duszpasterstwo to przede wszystkim codzienna troska o życie sakramentalne i modlitewne parafian. Eucharystia oraz sakramenty są sprawowane regularnie, a sakrament pokuty i pojednania dostępny jest każdego dnia podczas godzinnego dyżuru w konfesjonale, podobnie codziennie odmawiamy Różaniec, a od wtorku do piątku wierni mogą uczestniczyć w całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu, która kończy się o godz. 22.

W soboty odbywa się katechizacja dzieci francuskojęzycznych, natomiast w niedziele – dzieci polskich. Od września 2024 r. angażuję się również w edukację młodzieży w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika, działającej przy Konsulacie Generalnym w Lyonie, w której zostałem zatrudniony jako nauczyciel wiedzy o Polsce oraz katecheta. To ważne, by młode pokolenie Polaków pielęgnowało zarówno swoją wiarę, jak i dziedzictwo kulturowe.

Przy parafii działa wiele grup formacyjnych i modlitewnych, w tym grupy: biblijna, uwielbieniowa, miłosierdzia, Honorowa Straż Serca Jezusowego, mężczyzn św. Józefa, kilka chórów, trwa przygotowanie dorosłych do sakramentu chrztu oraz realizowane są inne inicjatywy duszpasterskie. Posługuję także w dwóch ośrodkach filialnych – w Gleizé i Clermont-Ferrand.

Reklama

Różnorodność form duszpasterstwa i zaangażowanie w życie lokalnej społeczności pozwalają dostrzec, jak istotną rolę pełni ta parafia w umacnianiu wiary i kultury wśród Polonii oraz w międzynarodowym środowisku wiernych. To codzienne wyzwanie, ale także wielka radość i świadectwo Bożej obecności w życiu ludzi, w myśl słów Jezusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28,19).

Czy lokalizacja w dzielnicy muzułmańskiej generuje jakieś problemy?

Wręcz przeciwnie, położenie parafii w dzielnicy muzułmańskiej zamiast generować problemy stanowi przykład pokojowego współistnienia różnych wspólnot religijnych. Darzymy się wzajemnym szacunkiem i nigdy nie doświadczyliśmy konfliktów czy problemów na tle religijnym. Mamy w naszej wspólnocie parafialnej cztery osoby, które przeszły z Islamu do Kościoła rzymskokatolickiego. Taka sytuacja jest świadectwem, że dialog międzyreligijny i wzajemne zrozumienie są możliwe, nawet w różnorodnych społecznościach.

Codzienne życie w tej części Lyonu pokazuje, że mimo różnic można budować relacje oparte na wzajemnym poszanowaniu wartości, które są fundamentem każdej religii. To dla nas okazja do praktycznego świadectwa naszej wiary przez otwartość, życzliwość i szacunek wobec każdego człowieka. „Bądźcie względem siebie nawzajem życzliwi i miłosierni, przebaczając sobie, tak jak i Bóg wam przebaczył w Chrystusie” (Ef 4, 32).

Reklama

Jaki jest cel powołania nowego ośrodka duszpasterskiego w Clermont-Ferrand?

Inicjatywa powołania nowego ośrodka duszpasterskiego w Clermont-Ferrand zrodziła się z potrzeby lokalnej Polonii, która od dawna sygnalizowała pragnienie stworzenia miejsca modlitwy i wspólnoty. Jest to bardzo duży region, w którym mieszka i pracuje wielu Polaków, a zadaniem powierzonym mi przez ks. rektora Bogdana Brzysia było zainicjowanie działań zmierzających do stworzenia nowej wspólnoty, a w przyszłości być może nowej parafii francusko-polskiej. Na obecnym etapie ośrodek duszpasterski pełni funkcję centrum życia duchowego, ale w przyszłości może przekształcić się w pełnoprawną parafię. Naszym głównym celem jest troska o wiarę, sakramenty, tradycję i katechizację. Chcemy docierać z Ewangelią do ludzi, którzy sami o to proszą, często będąc jak owce bez pasterza. „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2).

Kluczową rolę w działalności ośrodka odgrywa integracja lokalnej Polonii oraz stworzenie przestrzeni, gdzie wierni mogą wzrastać w wierze i jednocześnie pielęgnować swoje narodowe dziedzictwo. Współczesne czasy stawiają przed nami wyzwania, które wymagają od Kościoła elastyczności i gotowości, aby odpowiadać na potrzeby ludzi żyjących z dala od Ojczyzny. Ośrodek w Clermont-Ferrand jest również przykładem, jak Kościół może aktywnie odpowiadać na wezwanie do głoszenia Ewangelii w nowych miejscach, jednocześnie wzmacniając wspólnoty lokalne i zachowując ich wyjątkowy charakter.

Jak ocenia Ksiądz katolicyzm francuski, postrzegany w Polsce jako zamierający?

Katolicyzm Francuzów jest tak postrzegany, ponieważ tylko 1,8% osób deklaruje się jako osoby wierzące i praktykujące, ale w rzeczywistości odradza się w nowej formie, zyskując siłę dzięki świadomym wyborom wiary. Francja powstaje z kolan, a dowodem na to jest rosnąca liczba osób przystępujących do sakramentów, szczególnie wśród młodych ludzi.

Wielkanoc 2024 r. była tego symbolicznym przykładem – sakrament chrztu przyjęło wówczas aż 12 tys. studentów, nie licząc dzieci oraz osób starszych. To znaczący znak duchowego przebudzenia w kraju, który często uznawany jest za jeden z bardziej zsekularyzowanych w Europie. Widzimy, że coraz więcej osób, szczególnie młodych, poszukuje sensu życia i odnajduje go w Kościele. Jest to odpowiedź na głód duchowości, którego współczesny świat, mimo swojej oferty, nie potrafi zaspokoić.

Ruch odnowy katolicyzmu we Francji obejmuje także dynamicznie rozwijające się wspólnoty parafialne, zaangażowanie świeckich oraz nowe inicjatywy ewangelizacyjne. Choć wyzwania są ogromne, to owoce tego odrodzenia są widoczne i niosą nadzieję na przyszłość Kościoła we Francji. W kraju, w którym na co dzień brakuje kapłanów, ich obecność staje się jeszcze bardziej istotna. Kapłani są nie tylko szafarzami sakramentów, ale także przewodnikami duchowymi, którzy umacniają wiarę wiernych i formują wspólnoty. Dlatego tak ważna jest modlitwa o powołania oraz włączenie świeckich w życie Kościoła, by wspierali posługę tam, gdzie kapłanów jest mało. Kapłan pozostaje niezastąpionym filarem Kościoła.

2025-02-19 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: Misjonarze niosą nadzieję i pociechę swą bezinteresowną pomocą

Misjonarze nie tylko zajmują się głoszeniem Ewangelii i formowaniem wspólnot wiary, ale także pełnią dzieła miłości miłosiernej. Udręczonym ubóstwem i chorobami społecznościom lokalnym niosą nadzieję i pociechę swą bezinteresowną pomocą – czytamy w Komunikacie przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp. Jana Piotrowskiego na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom obchodzony 6 stycznia pod hasłem „Z Wieczernika aż na krańce świata”.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. 2022 rok będzie obfitować w ważne jubileusze misyjne, którym patronować będą Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce: 400-lecie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, 200-lecie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, 100-lecie Papieskiego Dzieła Misyjnego, 150. rocznica urodzin założyciela Papieskiej Unii Misyjnej bł. Pawła Manny oraz beatyfikacja służebnicy Bożej Pauliny Jaricot, która odbędzie się w Lyonie 22 maja 2022 roku. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest też patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Uzdrowiona po modlitwach do bł. Solanusa Caseya

2025-04-03 21:13

[ TEMATY ]

świadectwo

zrzut ekranu YT/pl.wikipedia.org

Mary Bartold/Solanus Casey

Mary Bartold/Solanus Casey

Wielu katolików przypisuje błogosławionemu Solanusowi Caseyowi pomoc w uzdrowieniu ludziom cierpiącym na choroby. Mary Bartold z DeWitt w stanie Michigan należy teraz do wielu osób, którym udało się to osiągnąć po tym, jak jej dwa guzy zniknęły bez interwencji medycznej, ale dzięki jej nieustającym modlitwom do bł. Caseya.

Jak podaje Detroit Free Press, nieoczekiwane problemy zdrowotne Mary zaczęły się prawie rok temu, pod koniec kwietnia 2024 roku . Była wówczas uczennicą drugiego roku szkoły średniej, gdy zaczęła odczuwać silne bóle brzucha. Mary i jej rodzina nie potrafili dokładnie określić, na czym polegał problem.
CZYTAJ DALEJ

Odkryli powołanie do miłości

2025-04-03 23:38

s. Joanna Smagacz

Rekolekcje PZC

Rekolekcje PZC

Rekolekcje głosił wieloletni wicedyrektor rzeszowskiej Caritas ks. prał. Władysław Jagustyn. Ich tematyka oscylowała wokół chrześcijańskiej nadziei, którą wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas na co dzień żyją i dzielą się z bliźnimi, realizując powołanie do miłości ofiarnej. „Czynicie to, wychodząc z tłumu, pokonując uprzedzenia wobec ludzi, okazując im wrażliwość, troszcząc się o wykluczonych, pomagając im wyjść z trudnej sytuacji” – mówił kaznodzieja.

Z członkami parafialnych grup Caritas spotkał się także Biskup Rzeszowski Jan Wątroba oraz Biskup Kazimierz Górny. Biskupi dziękowali im za zaangażowanie i świadectwo dawane Ewangelii przez miłość bliźniego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję