Rycerze i ich rodziny z całej diecezji spotkali się w Wolicy-Tokarni, aby celebrować noworoczny czas – połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, pośpiewać kolędy i wzajemnie lepiej się poznać.
Zakon przemienia codzienność
– Moja przygoda z zakonem? – Długo szukałem wspólnoty męskiej odpowiedniej dla mnie. Przez ks. Krzysztofa Balcera, wówczas proboszcza w Kazimierzy Małej, nawiązałem kontakt z braćmi z diecezji tarnowskiej i utworzyliśmy drugą, po jędrzejowskiej, chorągiew w diecezji kieleckiej – opowiada komandor Słupik, który pochodzi z Kazimierzy Małej. – Tak zaczęła się moja duchowa przygoda, która przemieniła mi codzienność – w nowym życiu znacznie bardziej wypełnionym Ewangelią, nakierowanym na wspólnotę, parafię, rodzinę, przez włączanie nauczania papieża Polaka w nasze więzi rodzinne. Za jeden z największych plusów uważam solidne pogłębienie wiary – wyjaśnia komandor. Działalność chorągwi w 26 parafiach diecezji określa jako powiew świeżości. To także konkretna praca, jak ścinanie i instalowanie choinek przed Bożym Narodzeniem, zakładanie oświetlenia, porządkowanie terenu, udział w wielu wydarzeniach duszpasterskich, jak uroczystości fatimskie czy Msze św. grobowe, dzieła miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kolos drzemiący
Reklama
Ks. Krzysztof Balcer, proboszcz w Skalbmierzu, ma na swoim koncie funkcję kapelana dwóch chorągwi, w Kazimierzy Małej i Skalbmierzu. Uważa, że ta wspólnota – ten zakon, to kolos drzemiący, bo w Kościele nie było dotąd zbyt wielu propozycji dla zaangażowania duchowego i formacyjnego mężczyzn. – Trzeba nam dbać o rozwój duchowości w łączności z nauczaniem św. Jana Pawła II, trzeba nam pozyskiwać młodych członków, bo to problem każdej wspólnoty – mówi. Za stosunkowo młodą wiekiem uważa np. chorągiew w Świniarach. – Z rycerzami rozumiemy się bez słów – podkreśla. Opowiada o dziełach miłosierdzia realizowanych przez braci rycerzy (m.in. o pomocy powodzianom w Kotlinie Kłodzkiej czy wcześniej ofiarom wojny na Ukrainie), o ich aktywności w zbiórkach ogłaszanych przez Kościół, zaangażowaniu w obronę życia poczętego.
Dariusz Romaniak, rycerz ze Smardzowic (dynamiczną działalność tamtejszej chorągwi już prezentowaliśmy), wskazuje dodatkowo na organizację wycieczek i pielgrzymek dla parafian (do Gietrzwałdu, Lichenia, Markowej, Częstochowy) i ścisłą współpracę z Caritas kielecką. Rycerze kilku chorągwi z podkieleckich parafii wykonali ogromną pracę przy ocieplaniu stropu budynku kieleckiego Seminarium. – Jesteśmy otwarci na apele różnych środowisk, Kurii w Kielcach i proboszczów – mówią rycerze.
Cele i zadania
Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II Wielkiego jest programem formacyjnym, przeznaczonym dla mężczyzn – katolików świeckich i działa jako stowarzyszenie wiernych świeckich. Jest najmłodszym na świecie zakonem rycerskim, założonym 14 lat temu w Polsce (pierwsza chorągiew powstała 1 kwietnia 2011 r.).
Swoje powołanie Rycerze św. Jana Pawła II Wielkiego chcą realizować przez zaangażowanie w takie rodzaje aktywności jak: dążenie do świętości swoich członków, obrona wartości chrześcijańskich, w tym rodziny, życia (od poczęcia do naturalnej śmierci), dbanie o rozwój patriotyzmu i miłości Ojczyzny, promocja nauczania św. Jana Pawła II oraz katolickiej duchowości świeckich. Za ważne zadania rycerze uważają także wzajemną pomoc bratnią, wspieranie duchowieństwa (w każdej dziedzinie życia) i promocję duchowości mężczyzny.
Reklama
Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II Wielkiego angażują się w dzieło nowej ewangelizacji, czerpiąc z przykładu papieża Polaka i dążąc do upowszechniania treści i form Jego nauczania.
Organizacja zakonu opiera się o podstawową jednostkę ustrojową Kościoła, jaką jest parafia, w której bracia rycerze tworzą chorągiew. Wyższymi jednostkami organizacyjnymi zakonu są: komandoria organizująca życie członków zakonu na terenie danej diecezji oraz prowincja krajowa – na terenie danego kraju. Na czele zakonu stoi generał z radą generalną.
Powstaje chorągiew
Chorągiew może utworzyć co najmniej sześciu braci przy akceptacji proboszcza miejsca, który z urzędu będzie pełnił funkcję jej kapelana lub wyznaczy innego księdza do wypełnienia tej roli. Patronem zostaje patron danej parafii.
Pierwsza taka chorągiew w diecezji kieleckiej powstała 26 marca 2022 r. w parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie, a jej kapelanem i zarazem kapelanem Komandorii Kieleckiej został ks. dr Leszek Sztandera.
Każdą nową chorągiew powołuje do życia prowincjał lub generał, od którego otrzymuje ona sztandar. Rycerze mają obowiązek pielęgnowania sztandaru i godnego prezentowania go podczas uroczystości. Członkowie chorągwi wybierają spośród siebie na roczną kadencję oficerów, będących władzą wykonawczą. Wybierany na 3 lata komandor jest odpowiedzialny za kontakty z biskupem diecezjalnym i koordynowanie działań rycerstwa w danej diecezji.
Reklama
Bratem rycerzem Zakonu św. Jana Pawła II Wielkiego może zostać mężczyzna katolik, żyjący w pełnej łączności ze Stolicą Apostolską, zarekomendowany przez co najmniej jednego z rycerzy lub duchownego katolickiego.
Wierni idei adopcji serca
– Mamy już adoptowanych ponad 700 dzieci z krajów misyjnych – zaznaczają rycerze, zaangażowani w ideę adopcji serca, znanej także jako adopcja na odległość. Inicjatywa polega na wsparciu finansowym dziecka w kraju misyjnym, które nie ma dostępu do podstawowych warunków dla rozwoju, jak edukacja, ubranie czy odpowiednie odżywianie. Dzięki hojności darczyńców, takich jak bracia rycerze z komandorii kieleckiej, dziecko może uczęszczać do szkoły, otrzymywać posiłki, a także korzystać z innych niezbędnych środków do życia. Taka forma pomocy jest zobowiązaniem długoterminowym – zazwyczaj trwa do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. W tym czasie darczyńca wspiera finansowo jego rozwój, ale równie ważny jest duchowy wymiar adopcji. Modlitwa za adoptowane dziecko staje się integralną częścią tej misji i pokazuje, że pomoc jest nie tylko materialna, ale także oparta na miłości i trosce.
– Wspierając dziecko w tej formie, nie tylko pomagamy mu przezwyciężyć codzienne trudności, ale również przyczyniamy się do budowy lepszego świata, w którym każdy ma szansę realizować swoje marzenia i talenty – mówią rycerze.
Akcenty Roku Jubileuszowego
W komandorii kieleckiej być może uda się zrealizować pomysł jubileuszowej pielgrzymki do Rzymu, ale na pewno rycerze będą chcieli nawiedzać sanktuaria jubileuszowe diecezji kieleckiej, począwszy od bazylik, przez te maryjne i inne. Chcieliby tam gościć z ideą męskiego Różańca (bo trzeba „wyprowadzić chłopstwo z Kościoła” – uważa komandor Słupik). Każda z chorągwi ma też swoje jubileuszowe indywidualne plany, np. Smardzowice wprowadzą grę terenową dla młodzieży, nawiązującą do tysiąclecia pierwszej koronacji króla Polski z elementami biblijnymi.