Reklama

Niedziela Sandomierska

Kłaniajcie się królowie!

Tysiące mieszkańców diecezji sandomierskiej uczestniczyło w ponad trzydziestu Orszakach Trzech Króli, które przeszły ulicami miast i miejscowości, przynosząc radość i wspólnotowe przeżywanie wiary.

Niedziela sandomierska 3/2025, str. I

[ TEMATY ]

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W tegorocznym orszaku uczestniczyło ponad 600 wiernych, a wśród nich bp KrzysztofNitkiewicz

W tegorocznym orszaku uczestniczyło ponad 600 wiernych, a wśród nich bp KrzysztofNitkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne hasło „Kłaniajcie się królowie!” zjednoczyło wiernych w tych wyjątkowych ulicznych jasełkach, które stały się nieodłączną częścią lokalnych tradycji.

Orszaki Trzech Króli wyruszały tradycyjnie z parafialnych świątyń, podążając ku centralnym miejscom miast i miasteczek, aby oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. W wielu miejscowościach korowody były wzbogacone o sceny biblijne i wspólne śpiewanie kolęd. W niektórych przypadkach orszaki łączyły się w tzw. formacje gwiaździste, gdzie kilka kolumn spotykało się w centralnym miejscu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ulicami Sandomierza przeszły trzy korowody, które spotkały się przed szopką bożonarodzeniową koło ratusza. Barwne pochody prowadzili rycerze z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, tworząc wyjątkową atmosferę pełną tradycji i symboliki.

Reklama

Na sandomierskim rynku królowie, symbolizujący trzech ewangelicznych Mędrców, złożyli swoje dary Jezusowi przy betlejemskiej stajence. Wśród licznych wiernych, turystów i duchownych z prawie wszystkich sandomierskich parafii, obecni byli bp Krzysztof Nitkiewicz, burmistrz Paweł Niedźwiedź oraz przewodniczący rady miejskiej Andrzej Bolewski. W barwnych korowodach wzięły udział całe rodziny z dziećmi, uczniowie sandomierskich szkół oraz wspólnoty działające przy parafiach. Wielu uczestników nałożyło specjalnie przygotowane korony jako symbol czci oddanej Jezusowi. Orszak Trzech Króli miał również wymiar charytatywny. Prowadzono podczas niego zbiórkę artykułów pielęgnacyjnych i higienicznych na rzecz Domu Pomocy Społecznej Sióstr Miłosierdzia w Kurozwękach.

Po odczytaniu Ewangelii, wspólnej modlitwie oraz śpiewie kolęd, któremu nadawała ton schola z parafii św. Józefa, bp Nitkiewicz udzielił błogosławieństwa. Powiedział, że inicjały mędrców K+M+B, wypisywane w tym dniu poświęconą kredą na drzwiach domów, stanowią prośbę o Boże błogosławieństwo, którego każdy potrzebuje. Biskup podziękował jednocześnie komitetowi organizacyjnemu orszaku, oraz wszystkim czuwającym nad jego przebiegiem.

Na zakończenie, można było spróbować pączków, które ufundowali sandomierscy duszpasterze na czele z księdzem dziekanem, a serwowali uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu pod opieką swojej siostry katechetki i nauczycieli.

Tegoroczne Orszaki Trzech Króli potwierdziły, że tradycja ta z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jednocząc mieszkańców diecezji w radości wspólnego świętowania. Hasło „Kłaniajcie się królowie!”, związane z 1000 letnią rocznicą koronacji króla Bolesława Chrobrego, rozbrzmiewało na ulicach miast, przypominając o głębokim duchowym znaczeniu tego szczególnego dnia.

2025-01-14 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa wieki diecezji sandomierskiej

Niedziela Ogólnopolska 23/2018, str. 24-25

[ TEMATY ]

Sandomierz

diecezja

Archiwum edycji „Niedzieli Sandomierskiej”

Dla sandomierskiego Kościoła jest to wyjątkowy czas. Świętujemy jubileusz 200-lecia naszej diecezji. Wobec dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa wydaje się, że to niewiele, ale z naszej perspektywy – to 200 lat kształtowania się naszej tożsamości religijnej.
Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Sandomierzu 16 czerwca 2018 r. Będzie im przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce

Niełatwą sprawą jest zamknąć 200 lat w kilku zdaniach. Tym bardziej że początki diecezji to czas zaborów i tylko połowa z istniejących struktur diecezjalnych wiąże się z funkcjonowaniem w niepodległej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański kapłan

[ TEMATY ]

Św. Andrzej Kim Taegon

zdjęcie na licencji CC-0/materiał vaticannews.va/pl

Św. Andrzej Kim Taegon

Św. Andrzej Kim Taegon

Św. Andrzej Kim Taegon – pierwszy koreański kapłan, oraz towarzysze – pierwsi od czasów średniowiecza święci kanonizowani poza Rzymem – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 20 września przypada wspomnienie męczenników koreańskich. Zostali kanonizowani 6 maja 1984 r. przez św. Jana Pawła II. Relikwie św. Andrzeja Kim Taegona znajdują się w sanktuarium Mirinae w diecezji Suwon, zaś pozostałych męczenników w innych miejscach. Św. Andrzej Kim Taegon jest patronem kleru koreańskiego.

Wszyscy należeli do jednego z najmłodszych Kościołów – Kościoła koreańskiego, którego historia zaczęła się dopiero u schyłku XVIII wieku, kiedy grupa młodych uczonych koreańskich po raz pierwszy spotkała się z chrześcijaństwem, studiując europejską literaturę. Ich zainteresowanie wynikające początkowo jedynie z ciekawości, przerodziło się z czasem, pod wpływem łaski, w wiarę. Kiedy odkryli znaczenie chrztu świętego, wysłali jednego spośród swego grona do Pekinu, aby tam właśnie przyjął ten sakrament. Dla izolowanych przez wieki Koreańczyków Pekin był jedynym miastem, do którego raz w roku mogli się udać, aby zapłacić podatek. To przy okazji tych wizyt dotarły do Korei chrześcijańskie księgi. Po powrocie do ojczyzny Piotr, bo takie imię otrzymał na chrzcie wysłaniec, udzielił tego sakramentu pozostałym uczonym, dając początek Kościołowi koreańskiemu. Był to bodajże jedyny przypadek w historii Kościoła, kiedy jakiś naród przyjął Ewangelię nie od zagranicznych misjonarzy, ale od własnych braci i to świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Bp Małyga: Piękno Boga jest na to, żeby nas zachwycało do pracy nad sobą

2025-09-20 00:55

screen YT

Wierni i Duchowieństwo archidiecezji wrocławskiej pielgrzymowali na Jasna Górę. Na zakończenie pielgrzymki odprawiona została Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Maciej Małyga.

We wstępie do Mszy świętej, w kaplicy Cudownego Obrazu bp Maciej Małyga mówił: - Gromadzimy się w środku nocy, aby wspólnie z Matką Bożą czuwać. Przychodzimy ze wszystkimi naszymi intencjami. Chcemy modlić się za naszą archidiecezję, nasze parafie, synod i wszystkie ważne nasze sprawy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję