Reklama

Niedziela Lubelska

Królewski orszak

To nasze zadanie: napełnić się światłością, jaka promieniuje od nowonarodzonego Jezusa, chronić tę światłość jak bezcenny skarb i dzielić się nią z innymi – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 3/2025, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Uliczne jasełka zgromadziły kilka tysięcy uczestników

Uliczne jasełka zgromadziły kilka tysięcy uczestników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Lublina oraz wielu miejscowości naszej diecezji przeszły barwne Orszaki Trzech Króli. Tysiące rodzin spędziło świąteczny dzień na wspólnym kolędowaniu i radosnej manifestacji wiary. Przez ulice wielkich i małych miejscowości na spotkanie z Jezusem poprowadziła je betlejemska gwiazda i hasło „Kłaniajcie się królowie”.

Lubelski orszak, organizowany od 2012 r., po raz kolejny przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w archikatedrze pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. – Trzej Królowie z trzech kontynentów: Afryki, Azji i Europy przypominają, że Chrystus został posłany do wszystkich narodów, że wszystkim narodom należy głosić Ewangelię – powiedział metropolita, przywołując lubelskich misjonarzy, którzy z Dobrą Nowiną są obecni na całym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak w homilii nauczał, Mędrców, prawdziwych poszukiwaczy prawdy, badających ziemię i niebo, ku Jezusowi poprowadziła gwiazda betlejemska. – Jako mędrcy zdawali sobie sprawę, że człowiek ma do dyspozycji wspaniały teleskop; jest nim rozum poszukujący najgłębszego sensu rzeczy, wzbogacony przez wiarę, poszukujący razem z wiarą pozwalającą odkryć Boga, spotkać się z Nim i zrozumieć, jak bardzo Bóg w Chrystusie przybliżył się do człowieka – powiedział abp Stanisław Budzik. Nawiązując do biblijnej wędrówki, zwrócił uwagę, że odkrywając ślady Boga w stworzeniu, człowiek może przebyć jedynie jakiś odcinek drogi, ale ostateczne światło płynie z Bożego słowa. – Słowo Boże jest prawdziwą gwiazdą, która w obliczu niepewności i zamieszania ukazuje niezmierzony blask Bożej prawdy – podkreślił. W tej perspektywie Jezus jest „zarówno naszym bratem, jak i naszym panem”. – Chrystus jest naszym bratem, bo dzieli z nami doświadczenie bycia człowiekiem ze wszystkimi radościami i problemami, z wielkością i słabością człowieka, we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu. Chrystus jest równocześnie naszym panem, jednorodzonym Synem Bożym, który zstąpił z nieba; równy przedwiecznemu Ojcu przyszedł na ziemię, aby nas odkupić, aby temu, co ludzkie, nadać boski kształt i boski blask – powiedział metropolita.

Podczas orszaku abp Stanisław Budzik wezwał wiernych do dzielenia się betlejemską światłością z bliźnimi. – Podziel się tym światłem, które w ciemnościach świeci, ze wszystkimi ludźmi, bądź dla nich gwiazdą wskazującą drogę. To nasze zadanie: napełnić się światłością, jaka promieniuje od nowonarodzonego Jezusa, chronić tę światłość jak bezcenny skarb i dzielić się nią z innymi – podkreślił pasterz. /buk

2025-01-14 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od Unii Lubelskiej do Europejskiej

Niedziela lubelska 18/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Dzięki środkom z UE została przeprowadzona renowacja archikatedry lubelskiej

Dzięki środkom z UE została przeprowadzona renowacja archikatedry lubelskiej

Święty Jan Paweł II otworzył Polaków na Europę, a Europie przybliżył chrześcijańskie dziedzictwo naszego narodu.

Polska podjęła starania o przystąpienie do wspólnoty europejskiej w latach 90. XX wieku. W czasie ogólnonarodowego referendum prawie 80% głosujących Polaków opowiedziało się za wejściem naszego kraju do struktur europejskich. Dwadzieścia lat temu, 1 maja 2004 r., staliśmy się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Ten fakt przyniósł wiele zmian w kraju, także w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Kolejny unijny absurd. Będzie zakaz plastikowych doniczek na kwiaty

2026-01-26 18:47

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Adobe Stock

Unia Europejska planuje stopniowe wycofanie plastikowych doniczek na kwiaty i rośliny, które dotychczas powszechnie stosowano w sprzedaży detalicznej - w marketach budowlanych, sklepach ogrodniczych i supermarketach. To część szerszych działań w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, mających na celu ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i promowanie opakowań wielokrotnego użytku lub ekologicznych alternatyw - czytamy w portalu radia RMF FM.

Wyzwaniem dla branży będzie znalezienie praktycznych i trwałych alternatyw — rozważa się m.in. doniczki z "materiałów kompostowalnych, bioplastiku czy - kartonu, choć każdy z tych materiałów ma swoje ograniczenia.
CZYTAJ DALEJ

PREMIERA! „Polski my naród” prof. Wojciecha Polaka – manifest polskości zakorzenionej w wierze

2026-01-27 14:45

[ TEMATY ]

książka

Materiał prasowy

„Musimy pamiętać, że prawdziwe elity to ci, którzy walczyli i walczą o Polskę, dla których wolność jest czymś wielkim, czymś ważnym. Wiemy, jakie są dzisiaj zagrożenia dla wolności Polski, dla polskiej kultury, ale także dla chrześcijaństwa i wartości chrześcijańskich w społeczeństwie, zresztą nie tylko w naszym. Powiem krótko i zdecydowanie – to my, przeciwstawiając się tym wszystkim próbom niszczenia polskości, niszczenia naszej suwerenności, naszej wolności i wartości chrześcijańskich, jesteśmy elitą” – pisze prof. Wojciech Polak, jeden z najwybitniejszych polskich historyków, w trzecim rozdziale swojej najnowszej książki pt. „Polski my naród” (wyd. Biały Kruk).

To fascynująca opowieść o tym, co w nas najcenniejsze – historii, wierze i miłości do kraju. Wszystkie te wątki splatają się w dziele, które zachwyca zarówno słowem, jak i obrazem. Historia splata się z tradycją, a patriotyzm staje się żywą siłą, która buduje tożsamość narodu. To właśnie pośród nich uwił wszak sobie gniazdo przed wieloma wiekami dumny polski Orzeł.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję