Mszy św. w rektoralnym kościele akademickim Jana Pawła II przewodniczył bp Jan Piotrowski. W Eucharystii sprawowanej w intencji profesorów, wykładowców, studentów, pracowników, absolwentów, a także zmarłych rektorów i pracowników akademickich wzięły udział delegacje wyższych kieleckich uczelni w strojach reprezentacyjnych, poczty sztandarowe uczelni, studenci, wykładowcy i środowisko ludzi nauki.
– Stało się w Kielcach dobrą tradycją, że na Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki spotykamy się 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II i odpustu w naszym kościele akademickim – mówił duszpasterz akademicki odpowiedzialny za Duszpasterstwo Akademickie Wesoła 54 i jego twórca ks. hab. prof. UJK Rafał Dudała. Przypomniał, że w bieżącym roku DA świętuje 10-lecie poświęcenia kościoła św. Jana Pawła II i powstania Centrum DA Wesoła 54. W tej intencji odbyła się pielgrzymka do Rzymu, gdzie przy grobie św. Jana Pawła II uczestnicy polecali środowisko akademickie Kielc. Zachęcając wszystkich do wspólnej modlitwy, ks. Dudała powiedział: – Prośmy za siebie, abyśmy, wstępując w ślady naszego patrona, chcieli budować cywilizację miłości, której imionami będą takie wartości, jak: dialog, poszukiwanie, krytycyzm, pokora.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii bp Piotrowski poddał refleksji potrzebę prawdziwej mądrości w życiu człowieka, która jest darem Boga, wskazując na jej źródła – wiarę i rozum. Odwołując się do encykliki „Fides et ratio” Jana Pawła II, powiedział, że „wiara i rozum to dwie władze poznawcze, właściwe tylko człowiekowi, prowadzące do źródła prawdy i kształtujące ludzką mądrość”. Zauważył, że ludzka mądrość – jak wskazywał Jan Paweł II – ma się wiązać ściśle z ludzką prawdą i miłością. – Mędrzec to człowiek, który miłuje prawdę i szuka jej. Jednak mądrość nie może być utożsamiana z samym pragnieniem poznania – podkreślał, dodając że zadaniem mądrości jest pomoc w poznawaniu woli Bożej. – Mądrość przybierająca cechy osoby jest duchem, który wszystko wie i objawia ludziom Boże zamysły. Duchem, który nie toleruje zła. Duchem, który chce doprowadzić wszystkich do zbawienia. Jest duchem miłości, który pragnie życia. Duchem, którego zbawienna obecność wypełnia świat – powiedział.
Mówił również o misji środowiska akademickiego w Kielcach. – Niezależnie od tego, ile w trosce o wyższe uczelnie naszego miasta jest wiary, a ile racjonalnego życzenia – dobrego życzenia, to jest ona naszym wspólnym pragnieniem, aby świat akademicki Kielc cieszył się dojrzałymi owocami swojej wymagającej pracy, nauki i badań oraz wszelkich osiągnięć, które dla wszystkich będą pełne satysfakcji w kolejnym już roku akademickim – mówił Biskup.
Oprawę muzyczną liturgii zapewniła schola kościoła rektoralnego. Mszę św. zakończyła litania za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.