Dzień po kanonicznym objęciu archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przez abp. Wiesława Śmigla miał miejsce ingres nowego metropolity – uroczyste wejście nowego biskupa do katedry. Uroczystość rozpoczęło powitanie nuncjusza apostolskiego abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolity abp. Wiesława Śmigla w głównych drzwiach bazyliki archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie, którego dokonał biskup pomocniczy Henryk Wejman dziekan kapituły katedralnej wraz z proboszczem katedry ks. prał. Dariuszem Knapikiem.
Powitanie
Po przybyciu orszaku liturgicznego do prezbiterium kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. kan. dr Sławomir Zyga odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka, po czym nastąpiło przekazanie pastorału przez administratora apostolskiego bp. Zbigniewa Zielińskiego nuncjuszowi apostolskiemu, który z kolei wręczył go nowemu metropolicie. Po jego przyjęciu abp. Śmigiel przeszedł do katedry biskupiej. Wszystko odbyło się wobec 28 arcybiskupów i biskupów, licznie zgromadzonych kapłanów, rzeszy wiernych oraz przybyłych gości do szczecińskiej bazyliki archikatedralnej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po symbolicznym objęciu władzy arcybiskupiej słowa powitania do nowego metropolity skierował przedstawiciel duchowieństwa bp Henryk Wejman, który podkreślił znaczenie jedności w życiu Kościoła: – Nasz Pasterzu, bądź animatorem jedności naszego prezbiterium i jego z wiernymi świeckimi, abyśmy skupiając się według Twojej czcigodnej osoby byli w stanie dystansować się od nierozsądku udającego mądrość, od kłamstwa udającego prawdę, od pychy udającej pokorę a trwać przy wartościach moralnych i duchowych i dawać świadectwo wiary umożliwiając tym samym światu poznanie jedynego i prawdziwego Boga, Którego objawił Chrystus.
Eucharystia
Następnie miało miejsce homagium, w którym uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, życia konsekrowanego i rodzin. Od tego momentu nowy arcybiskup przewodniczył liturgii, podczas której wygłosił pierwszą homilię.
– Towarzyszą mi dziś radość, respekt wobec zadań, które podejmuję oraz pokora w stosunku do historii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – mówił metropolita. – Przyjmuję tę posługę jako skarb i zadanie. Od dzisiaj archidiecezja szczecińsko-kamieńska to mój dom, moja mała ojczyzna, której z dnia na dzień będę się uczył, której będę służył tak, jak potrafię, bez reszty. [...] Będę zabiegał w miarę ludzkich możliwości i z pełną otwartością na dary Ducha Świętego, aby archidiecezja szczecińsko-kamieńska była gościnnym domem dla każdego, kto chce być bliżej Boga. [...] Wszystkich zapraszam do współpracy w głoszeniu Dobrej Nowiny i budowaniu zgody społecznej.
Słowa pozdrowienia na ręce nowego metropolity skierował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda, które odczytał jego kapelan ks. kan. Zbigniew Kras oraz obecni na Eucharystii – abp. Antonio Guido Filipazzi nuncjusz apostolski w Polsce i abp Tadeusz Wojda przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Diecezja – daty i liczby
Reklama
Diecezja szczecińsko-kamieńska została erygowana 28 czerwca 1972 r. bullą Episcoporum Poloniae coetus papieża Pawła VI. Jest kontynuatorką biskupstwa pomorskiego z siedzibą w Wolinie (1140-1188) i kamieńskiego z siedzibą w Kamieniu Pomorskim (1188-1545) oraz ordynariatu gorzowskiego z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim (1945-72). Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus z 25 marca 1992 r. kreował m.in. metropolię szczecińsko-kamieńską. Główną patronką archidiecezji jest NMP Matka Kościoła, a drugim – św. Otton z Bambergu. W minionymm 50-leciu w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posługiwali: bp Jerzy Stroba, bp Kazimierz Majdański, abp Marian Przykucki, abp Zygmunt Kamiński, abp Andrzej Dzięga, bp Zbigniew Zieliński, jako administrator apostolski. Papież Franciszek 13 września 2024 r. na czwartego metropolitę szczecińsko-kamieńskiego mianował bp. Wiesława Śmigla, który kanonicznie objął diecezję 25 października, a jego ingres do katedry szczecińskiej odbył się 26 października 2024 r.
Ordynariuszy szczecińsko-kamieńskich wspomagało i wspomaga czterech biskupów pomocniczych: Jan Gałecki, Stanisław Stefanek, Marian Błażej Kruszyłowicz (w 2013 r. przeszedł na emeryturę) i Henryk Wejman (od 2014 r.).
Dziś diecezja liczy ponad milion mieszkańców. Tworzy ją 276 parafii, zorganizowanych w 36 dekanatach. Czynne są 273 kościoły parafialne, 469 filialnych, 49 kaplic i 5 kościołów pomocniczych, a duszpasterską służbę pełni 674 kapłanów.
Dewizą abp. Wiesława Śmigla są słowa: Omnibus omnia factus – „Stałem się wszystkim dla wszystkich”. Dla Kościoła nad Odrą i Bałtykiem staną się wyznacznikiem nowej rzeczywistości, realizowanej odpowiedzialną i odważną posługą, czego z serca życzymy!