Reklama

Niedziela Przemyska

Brońmy życia!

Jesteśmy przekonani, że są ludzie, dla których piękno życia i nierozłączna z nim rodzina są istotą i sensem wszystkich codziennych działań. Pokazujemy to każdego dnia swoim życiem, a gdy trzeba, wychodzimy na ulice.

Niedziela przemyska 39/2024, str. I

[ TEMATY ]

Sanok

Wojciech Winnik

Takie inicjatywy są niezwykle ważne dla budowania silnej i zjednoczonej społeczności

Takie inicjatywy są niezwykle ważne dla budowania silnej i zjednoczonej społeczności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny, który 15 września zgromadził setki mieszkańców Sanoka i okolic, wspólnie wyrazili przekonanie, że rodzina jest receptą na kryzys, a każde dziecko, jak świat światem, chce mieć mamę oraz tatę. Pod hasłem: „Zjednoczenia dla Życia, Rodziny, Ojczyzny” przemaszerowali ulicami, manifestując swoje wsparcie dla życia i wartości rodzinnych.

Za życiem i rodziną

Marsz rozpoczął się o godz. 15 Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Eucharystii wierni przeszli w kierunku rynku. Wśród maszerujących można było dostrzec rodziny z dziećmi, młodzież, seniorów oraz przedstawicieli różnych organizacji społecznych i religijnych. Wszyscy zjednoczeni w jednym celu – promowaniu wartości życia i rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzenie zakończyło się na sanockim rynku, przed kościołem, gdzie miały miejsce krótkie przemówienia i podziękowania. – Wszystkim, którzy w dniu dzisiejszym poświęcili niedzielę na wspólną modlitwę o szacunek dla życia oraz miłość i szczęście w polskich rodzinach, a następnie we wspólnym Marszu dla Życia i Rodziny ulicami Sanoka zamanifestowali publicznie swoją afirmację życia i rodziny, potwierdzając, że są to wartości bezcenne, które trzeba chronić, a gdy potrzeba także bronić – dziękujemy – wyrażali swoją wdzięczność organizatorzy.

Dziękujemy za dobroć

Jak zauważono podczas przemówień na zakończenie marszu, taka inicjatywa przyczynia się do promowania wartości niezwykle ważnych, a coraz częściej deprecjonowanych i spychanych na dalszy plan: – Z głębi serca dziękujemy za dobroć, która zaowocowała radosnym świętowaniem rodzin, nie tylko z naszego miasta. Dzięki wam mogliśmy publicznie i głośno potwierdzić nasze przywiązanie oraz troskę o sprawy życia i rodziny, dla których dzisiejszy świat, mimo wielu słów i deklaracji, ma coraz mniej szacunku i zrozumienia – mówili organizatorzy.

Dla przybyłych przygotowano poczęstunek. Organizatorzy Marszu dla Życia i Rodziny wyrazili swoją wdzięczność wszystkim uczestnikom za ich obecność i zaangażowanie. Podkreślili, że takie inicjatywy są niezwykle ważne dla budowania silnej i zjednoczonej społeczności, która wspiera życie i najważniejsze wartości.

2024-09-24 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trochę lepszy świat

Niedziela przemyska 7/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Sanok

Joanna Kowalska

Scenografia i kostiumy zachwyciły publiczność

Scenografia i kostiumy zachwyciły publiczność

To było nie tylko piękne. To było wybitne – podsumowała podczas podziękowań jedna z zaproszonych osób.

Stowarzyszenie „Rozpaleni Duchem”, pod wodzą ks. Dominika Długosza, zaprezentowało w Sanockim Domu Kultury musical Piękna i Bestia. Przedstawienie można zrecenzować dwoma słowami: piękne i perfekcyjne. Publiczność najbardziej zauroczył poziom i rozmach widowiska, przypominającego broadwayowskie produkcje: 85 artystów w finałowej scenie, niezwykłej urody kostiumy i rekwizyty, dynamiczna przestrzeń tworzona przez multimedia, światło i dźwięk, a przede wszystkim znakomicie przygotowani wokaliści, aktorzy, tancerze.
CZYTAJ DALEJ

Reguły języka katolika. Ortografia słownictwa religijnego

[ TEMATY ]

język polski

Andrzej Sosnowski

Adobe Stock

Język religijny to ważna część polskiego dziedzictwa kulturowego. Choć jest obecny w codziennym życiu wierzących, wielu z nas ma trudności z poprawnym zapisem terminów związanych z chrześcijaństwem. Pisownia słownictwa religijnego opiera się na kilku prostych zasadach, które warto znać, by unikać błędów. Jednym z kluczowych elementów jest stosowanie wielkich i małych liter. Norma jest stosunkowo prosta: co do zasady wielką literą piszemy to, co odnosi się bezpośrednio do Boga, osoby Jezusa Chrystusa lub innych świętych postaci. O szczegółach i wyjątkach chrześcijańskiej lingwistyki poniżej.

Słownictwo religijne obejmuje sferę sacrum. Nic więc dziwnego, że wielokrotnie użytkownicy języka, by wyrazić szacunek dla wartości duchowych, które stoją za religijnymi terminami czy nazwami, stosują wielkie litery. Często są to jednak nieuzasadnione zachowania. Normy stosowania określonych form reguluje bowiem państwowa instytucja – Rada Języka Polskiego. To kolegialne ciało złożone z wybitnych polskich językoznawców, którzy ujednolicili pisownię słownictwa religijnego. Za pożądane uznali ograniczenie użycia wielkiej litery, jednak z zachowaniem możliwości jej zastosowania ze względów grzecznościowych, emocjonalnych lub dla podkreślenia szczególnej ważności. Eksperci w dziedzinie normy ortograficznej konsultowali swoje propozycje rozstrzygnięć z Radą Naukową Konferencji Episkopatu Polski oraz z Komisją ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Przekaż makulaturę na misje!

2026-05-22 16:42

Karol Porwich/Niedziela

SRK przy parafii św. Pawła Apostoła w Bochni pomaga w budowie Centrum Zdrowia dla dzieci w Yaounde stolicy Kamerunu

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii św. Pawła Ap. dziękując wszystkim za udział w marcowej zbiórce makulatury, informuje, że druga w tym roku edycja akcji „Makulatura na misje”, odbędzie się w sobotę 30 maja przy kościele św. Jana Nepomucena w Bochni. Kontener na makulaturę będzie ustawiony od 7.00 do 16.00.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję