Z okazji Dnia Dziecka Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowała szereg atrakcji dla małych i trochę większych dzieci. Wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas mieli swój piknik z mnóstwem zabaw na świeżym powietrzu, koncertem i rozstrzygnięciem konkursów; fani dobrej muzyki i bajek wzięli udział w koncercie charytatywnym przygotowanym przez Lubelską Orkiestrę Muzyki Rozrywkowej FeelHarmonia, a chorzy i podopieczni ośrodków wsparcia otrzymali mnóstwo prezentów w „pudełkach szczęścia”.
Reklama
Wiosenny piknik Caritas, zorganizowany już po raz 10., zgromadził ok. 500 osób. – To zaledwie jedna czwarta wszystkich wolontariuszy ze 113 kół działających w szkołach na terenie naszej archidiecezji – mówi Paulina Stepnowska. Koordynator Szkolnych Kół Caritas zwraca uwagę, że przy tak dużej grupie z rozległego terenu nigdy nie udało się zgromadzić w jednym czasie i miejscu wszystkich osób zaangażowanych w wolontariat. – Na piknik zazwyczaj przyjeżdżają uczniowie z kół, które biorą udział w organizowanych przez nas konkursach. Tym razem było to zbieranie korków, wykonywanie kartek świątecznych dla beneficjentów i darczyńców, sprzedaż baranków wielkanocnych oraz przeprowadzenie różnych akcji w ramach Dnia Dobra – wylicza pani Paulina. Podkreśla, że uczniowie z różnego typu szkół i w różnym wieku wciąż zaskakują nieprzemijającą energią i oryginalnością pomysłów na promowanie dobra oraz niesienie konkretnej pomocy w swoich lokalnych środowiskach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W konkursie „Mam tę moc” zwyciężyło koło Caritas z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych „Arka” w Chełmie; na podium znalazły się także szkoły podstawowe w Skokowie i Poniatowej. Wyróżnienia trafiły do wolontariuszy ze szkół podstawowych w Wierzbicy i Dorohusku oraz z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie. – Wolontariat daje dużo radości i pomnaża energię; jak się widzi szczęśliwe, uśmiechnięte twarze młodych ludzi, niosących pomoc bliźnim, samemu chce się żyć i działać – mówi Paulina Stepnowska. – Poczucie wspólnoty i zwielokrotniona moc czynienia dobra z innymi jest bezcenna – podkreśla.
Radość jest tym większa, im więcej osób jej doświadcza, dlatego wolontariusze zaprosili do wspólnego świętowania przyjaciół ze świetlicy środowiskowej oraz z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Tym, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniach, a szczególnie chorym rówieśnikom ze szpitali, przekazali upominki. Dzięki lubelskiej Caritas ponad 750 „pudełek szczęścia” trafiło m.in. do pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego i Szpitala Neuropsychiatrycznego, ale też do podopiecznych ośrodków w Księżomierzy i Puławach.