Reklama

Zdrowie

Szlachetne zdrowie

Męski problem

Na dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym może cierpieć każdy mężczyzna. Nie są one powodem do wstydu, ale powinny skłonić do poszukiwania rozwiązań.

Niedziela Ogólnopolska 23/2024, str. 72-73

[ TEMATY ]

zdrowie

mężczyzna

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najczęstszym problemem jest łagodny rozrost prostaty, czyli jej niezłośliwe powiększenie, które występuje u ok. połowy mężczyzn po 50. roku życia. Zwykle początkowo nie daje ono żadnych objawów, dlatego tym bardziej warto się badać, gdyż wcześnie wykryte problemy da się szybciej wyleczyć lub zmniejszyć ich nasilenie. Jeśli to zaniedbamy, może się pojawić stan zapalny, a nawet nowotwór.

Do objawów, które mogą świadczyć o problemach z prostatą, należą m.in.: uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, słaby, przerywany strumień moczu, oddawanie moczu kroplami, trudności z rozpoczęciem mikcji, ból i parcie na mocz, konieczność oddawania moczu w nocy, nietrzymanie moczu, częstomocz, zatrzymanie moczu czy zmiany zewnętrzne w obrębie gruczołu krokowego, ból podczas stosunku płciowego czy ból samoistny w okolicy podbrzusza, a także wydzielina ropna czy krew.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Problemy z prostatą przeważnie skorelowane są z wiekiem i wraz z wiekiem nasilają się. Częściej mają je mężczyźni, którzy mieszkają w dużych miastach i w okolicy terenów zanieczyszczonych oraz ci, którzy zmagają się z otyłością. Przyczyny chorej prostaty mogą być bakteryjne, wirusowe, związane z kamicą lub mieć niezidentyfikowaną etiologię (niewiadomego pochodzenia).

Reklama

Najczęstszymi badaniami tego gruczołu są: badanie urologa per rectum, czyli palcem, oznaczenie poziomu specyficznego antygenu sterczowego PSA, badania laboratoryjne, a wśród nich analiza i posiew moczu, CRP, stężenie mocznika i kreatyniny w surowicy krwi, oraz badanie ultrasonograficzne USG. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak urografia, cystoskopia. Jeśli mężczyzna ma skłonność do infekcji lub ich podejrzenie, warto wykonać badania wykluczające chlamydię, mykoplazmę, ureaplazmę, wirusa brodawczaka. Ważne, aby siebie obserwować.

Najlepiej na badania profilaktyczne udać się po 40. roku życia, a koniecznie po pięćdziesiątce. Jeśli występują problemy, to oczywiście wcześniej.

Zakażenia zazwyczaj leczy się antybiotykiem. Przy stanach przewlekłych szuka się przyczyny i zaleca produkty wspomagające, w zależności od przyczyny – choćby wyciąg z żurawiny. Leczenie farmakologiczne w przeroście prostaty skupia się głównie na lekach obniżających napięcie mięśni gładkich cewki i pęcherza moczowego. Dla naturoterapeuty największe znaczenie mają preparaty ziołowo-witaminowe. Warto wiedzieć, że fitoterapie stosowane są z powodzeniem choćby w Niemczech, we Włoszech czy w Austrii i faktycznie mają udokumentowane działanie, jednak pod warunkiem dłuższego ich stosowania. Do wartych zastosowania i udokumentowanych klinicznie działań należą:

– olej z pestek dyni lub jej pestki w ilości co najmniej 10 g nasion dyni stosowanych co najmniej 3 miesiące;

– korzeń pokrzywy zwyczajnej; możliwe jest zastosowanie wyciągów suchych czy alkoholowych, a także naparu w dawce 4-6 g na dobę;

– ziele wierzbownicy drobnokwiatowej; korzystnie działają wyciągi i napary;

– owoc palmy sabałowej – zalecana dawka to 12 g suszonych owoców lub wyciągi;

– kora śliwy afrykańskiej, w ilości minimum 75-200 g wyciągów lipidowo-sterolowych przez minimum 6 tygodni;

Reklama

– likopen w postaci 15 mlg dziennie przez minimum 6 miesięcy.

Terapię warto wesprzeć preparatami witaminowymi zawierającymi witaminy D i E oraz cynkiem i omega-3. Są też zioła na prostatę proponowane przez o. Klimuszkę – jedną łyżkę stołową należy zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na minimum 30 minut; pić 3 razy dziennie po szklance naparu. Istotne są także niewstrzymywanie moczu oraz aktywność ruchowa.

Czy istnieje dieta wspomagająca gruczoł krokowy?

Zmiany w diecie mogą chronić przed zapaleniem, rozrostem, a nawet rakiem prostaty. Najkorzystniej na stałe, nawet bez wyraźnych problemów, pilnować w diecie witaminy D, E oraz cynku. Zawierają je orzechy, pestki, oleje zimnotłoczone, jaja. Należy pić dużo wody – co najmniej 1,5 l – oraz jeść duże ilości warzyw. Warto spożywać także produkty bogate w witaminę C, takie jak żurawina, czy wspomagające oczyszczanie organizmu – jak pokrzywa. Istotne jest, aby nie spożywać posiłków zbyt późno wieczorem. Korzystnie działają także: picie zielonej herbaty, wyciągi z pomidora, zwłaszcza sok pomidorowy, doprawianie pożywienia ziołami, czosnek i cebula oraz ograniczenie cukru i innych produktów prozapalnych, np. smażonych fastfoodów czy produktów zawierających margaryny.

2024-06-04 12:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy boli ostroga

Niedziela Ogólnopolska 38/2025, str. 62

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa jest często występującą dolegliwością. To narośl w rejonie kości piętowej, powszechnie kojarząca się z dokuczliwym bólem i trudnościami w chodzeniu.

Ostroga piętowa jest jednak skutkiem szerszego problemu ortopedycznego, którym jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. W wyniku długotrwałego stanu zapalnego powstaje w tym miejscu zmiana zwyrodnieniowa, która na zdjęciu RTG widoczna jest jako narośl kostna o haczykowatym zakończeniu, które kształtem przypomina ostrogę. Stąd nazwa.
CZYTAJ DALEJ

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej w Grodowcu

2026-06-21 18:36

[ TEMATY ]

Grodowiec

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej

Karolina Krasowska

W ramach festiwalu w sanktuarium wystąpiło 6 zespołów i blisko 150 muzyków. Wśród nich Urwisy Maryi z Gorzowa Wlkp.

W ramach festiwalu w sanktuarium wystąpiło 6 zespołów i blisko 150 muzyków. Wśród nich Urwisy Maryi z Gorzowa Wlkp.

W Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu po raz pierwszy odbył się dziś Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej.

Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wyraził wdzięczność organizatorom za dzieło warsztatów muzycznych oraz dzisiejszy festiwal. Zwrócił uwagę na jego ewangeliczny wymiar. - To, co czyniliście przez ten rok, to jest ta wielka formuła przyznania się do Chrystusa, dla którego czci i chwały również podejmowaliście ten trud, dla którego czci i chwały przychodzimy dzisiaj tutaj, aby razem z Jego Matką uwielbić też Ojca, Syna i Ducha Świętego – mówił bp Lityński. Modlitwa pieśnią jest taką formą uwielbienia Boga. Ale jest też formą bardzo szeroko pojętej integracji, budowania więzi, wspólnoty ponad granicami parafii czy diecezji – zauważył. 
CZYTAJ DALEJ

Niech ta świątynia będzie miejscem, gdzie można rozpalić swoją wiarę

2026-06-22 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

90. rocznica konsekracji kościoła sanktuarium maryjnego w Skoszewach Starych

90. rocznica konsekracji kościoła sanktuarium maryjnego w Skoszewach Starych

Niech Pan Bóg Was prowadzi przez następne lata tej parafii. Niech ta świątynia będzie tym miejscem, gdzie można uwielbiać Pana, spotykać Go i rozpalać swoją wiarę po to, by potem iść i głosić ją całemu światu - mówił bp Wołkowicz podczas liturgii w Skoszewskim Sanktuarium.

Jak możemy przeczytać w podaniach historycznych - Ordynariusz łódzki biskup Wincenty Tymieniecki ufundował skoszewskiej parafii nowy obraz, który był wierną kopią spalonego obrazu Matki Bożej Skoszewskiej z Dzieciątkiem. Kopia cudownego obrazu została wykonana w Rzymie, a jej autorką jest Maria Mrozińska. Obraz ozdobiony był srebrnymi sukniami i pozłacanymi koronami. Poświęcił go w pałacu watykańskim Ojciec Święty Pius XI w dniu 8 października 1934 roku. Wprowadzenie obrazu do nowej świątyni nastąpiło podczas uroczystości jej konsekracji dnia 20 czerwca 1936 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję