Reklama

Kościół

Włocławek

Niezwykłe życie cudotwórcy

Czy arcybiskup, który zrezygnował z urzędu i został pustelnikiem, inspiruje współczesnego człowieka? Można się o tym przekonać w Uniejowie, gdzie znajdują się ślady obecności św. Bogumiła i gdzie jest on czczony.

Niedziela Plus 22/2024, str. II

[ TEMATY ]

pustelnik

inspiracja

św. Bogumił

Urszula Urbaniak, archiwum Stowarzyszenia Przyjaciół Uniejowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mrok historii przykrył fakty z życia i działalności arcybiskupa Bogumiła głównie z tego powodu, że niewiele informacji źródłowych zachowało się do naszych czasów. Dla historyków pozostaje on postacią zagadkową, nie ma też jednomyślności, jeżeli chodzi o biografię Bogumiła. Jego dobrowolna rezygnacja z urzędu arcybiskupa gnieźnieńskiego po to, by wieść spokojne, oddane Bogu życie na pustelni w Dobrowie, czyni tę postać fascynującą. Od ponad ośmiu stuleci wierni z pokolenia na pokolenie przekazują wydarzenia z życia tego świętego w formie podań ludowych czy legend oraz pielgrzymują do grobu św. Bogumiła. Święty pozostał inspirującą postacią także współcześnie.

Obecnie centrum kultu św. Bogumiła stały się Uniejów i Dobrów. W parafii św. Floriana (kolegiacie) w Uniejowie są przechowywane jego relikwie: malutka cząstka kości znajduje się w monstrancji, kości czaszki spoczywają w hermie relikwiarzowej oraz w sarkofagu w formie konfesji ufundowanym przez abp. Wacława Leszczyńskiego. Na tumbie wykonanej z czarnego marmuru umieszcona jest rzeźba z brązu św. Bogumiła w postawie półleżącej, wyciągającej prawicę w geście błogosławieństwa. Jest to drugi co do wieku zabytek tego typu w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święty Bogumił w Uniejowie

– Święty Bogumił pokazuje nam, jak we współczesnym świecie można się odnaleźć – niekoniecznie w luksusach, w które opływamy, bo najczęściej mamy pod dostatkiem jedzenia czy ubrania. Pokazuje, że trzeba się na chwilę zatrzymać, zobaczyć, jaki ślad po nas pozostanie – mówi ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz, proboszcz parafii św. Floriana w Uniejowie. – On porzucił dobrobyt, bo jako biskup żył w dobrych warunkach, pozostawił wszystko, ponieważ chciał być bliżej ludzi. Uważam, że jest to święty na współczesne czasy szczególnie dla tych, którzy się zapędzili. Swoją postawą apeluje: zatrzymajmy się na chwilę, nawet gdy jesteśmy bardzo wysoko, na wysokich stanowiskach, by zobaczyć, czy jesteśmy blisko ludzi – podkreśla ksiądz proboszcz. W swoim życiu św. Bogumił doświadczył zarówno bogactwa, jak i ubóstwa. Dlaczego? Był bardzo konsekwentny. Podjął taką decyzję, czyli zrezygnował z urzędu, i do końca był jej wierny. Jako pustelnik pozostał wierny Bogu do końca w modlitwie, żył zgodnie z surową regułą św. Romualda, jako człowiek głębokiej wiary i pokory opiekował się ludźmi, karmił ich w czasie głodu (według legendy, łapał ryby rękami), leczył, uczył, wypraszał łaski i cuda.

Reklama

Kult św. Bogumiła w parafii rozwija się oddolnie. Podtrzymują go wierni, którzy przez wiele pokoleń przekazują tradycję oddania czci świętemu, wśród nich są cechy rzemieślnicze uświetniające np. odpusty. W każdą środę jest odmawiana nowenna z Litanią do św. Bogumiła. Kult św. Bogumiła szerzą i pielęgnują nie tylko parafianie, lecz także kanonicy uniejowskiej kapituły kolegiackiej, duszpasterze, przy znacznym wsparciu włodarzy miasta i Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa, które istnieje od 1991 r. W tym okresie zgromadziło ono obszerny materiał źródłowy, m.in. ikonograficzny i fotograficzny, który jest wykorzystywany w czasie wystaw towarzyszących rocznicom potwierdzenia kultu i podczas sympozjów poświęconych św. Bogumiłowi. Święty arcybiskup i pustelnik uchwałą Rady Miejskiej w Uniejowie został ustanowiony patronem miasta w maju 2006 r. W wielu punktach miasta znajdują się miejsca jego kultu, np. jedna z ulic nosi imię św. Bogumiła, a na pl. Chrystusa Króla znajduje się jego pomnik, który powstał z inicjatywy władz samorządowych w 2006 r. Od kilku lat każdy odpust kończy procesja z relikwiami wokół kolegiaty.

Uroczystość ku czci św. Bogumiła odbywa się 10 czerwca, w dzień śmierci tego świętego. W tegoroczny odpust Mszy św. o godz. 11.30 będzie przewodniczył biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Mering, a na wieczór zaplanowano VI Festiwal Piosenki Religijnej z udziałem dzieci z gminy. Uroczystość poprzedza od trzech lat piesza pielgrzymka z relikwiami św. Bogumiła, która wyrusza z parafii św. Floriana i zmierza do parafii św. Kazimierza w Świnicach Warckich – sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny; w drodze powrotnej pątnicy niosą także relikwie Apostołki Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Przeszłość i przyszłość

Według najpopularniejszej tradycji, Bogumił urodził się w 1116 r. we wsi Koźmin. W 1140 r. został wyświęcony na kapłana. W 1166 r. był prekonizowany biskupem, a w kolejnym roku otrzymał paliusz arcybiskupi. W 1170 r. zrezygnował z arcybiskupstwa gnieźnieńskiego i osiadł w Dobrowie, gdzie wiódł żywot pustelnika. Zmarł w opinii świętości 10 czerwca 1182 r. Został pochowany w stroju arcybiskupim w Dobrowie. Do jego grobu ciągnęły tłumy wiernych nie tylko z okolicy, lecz także z całej Polski, a nawet z zagranicy. Wśród ludu zasłynął bowiem wieloma łaskami i cudami zarówno za życia, jak i po śmierci, przede wszystkim uzdrowieniami, a nawet wskrzeszeniami ludzi i zwierząt, także ocaleniem miasta Koła od pożaru, uratowaniem wielu tonących i in. Jest on uważany za jednego z najbardziej prawdopodobnych fundatorów Drzwi Gnieźnieńskich.

Kult Bogumiła rozwijał się lokalnie i oddolnie od chwili jego śmierci. Oficjalnie orzeczenie świętości Bogumiła podjęto dopiero w pierwszej połowie XVII wieku. Wtedy zdecydowano o przeniesieniu szczątków z Dobrowa do kościoła św. Wojciecha w Uniejowie. Ostatecznie relikwie zostały uroczyście przeniesione do parafii św. Floriana 29 stycznia 1664 r. (tę scenę przypomina malowidło umieszczone na łuku tęczowym kolegiaty w Uniejowie). Sarkofag ufundował wówczas abp Wacław Leszczyński. Proces kanonizacyjny po raz kolejny rozpoczął się w 1908 r. i zakończył ogłoszeniem: Bogumiłowi przysługuje tytuł: beatus vel sanctus (błogosławiony bądź święty). Ogólnopolskie obchody potwierdzające kult odbyły się w Uniejowie w dniach 22-24 maja 1926 r.

Reklama

Przygotowania do jubileuszu

Wspólnota parafialna duchowo i materialnie przygotowuje się do 100. rocznicy ogłoszenia Bogumiła świętym. Trwają więc prace nad renowacją wnętrza i wyposażenia kościoła, prowadzone staraniem obecnego gospodarza parafii – ks. inf. Ziemieśkiewicza, przy współpracy z samorządem gminnym Uniejowa. Został zakończony remont prezbiterium, przywrócono blask ołtarzowi głównemu. Na łuku tęczowym odtworzono polichromię Leona Zdziarskiego z 1904 r., przedstawiającą procesyjne wprowadzenie doczesnych szczątków św. Bogumiła w 1664 r.

Obecnie kościół św. Floriana – kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to kościół murowany, gotycki, jednonawowy. Otoczony od wschodu i północy murem z dwiema barokowymi bramami, a od zachodu i południa – współczesnym murem, nawiązującym stylem do starszej części ogrodzenia. Od wschodu między skarpami znajduje się kaplica barokowa (Ogrójec), a w niej krucyfiks z tęczy z XV wieku. Gotycki portal z kruchty kościoła pochodzi z poł. XIV wieku.

O tym, że kult św. Bogumiła wciąż się rozwija, świadczy fakt, że jego relikwie zostały wprowadzone m.in. – do parafii w Kole, Poznaniu, Studzionce i Bydgoszczy, a w tym roku do parafii w Warszawie, Zwoleniu na Słowacji i w Turku oraz do kaplicy szpitalnej św. Bogumiła w Kole, a także to, że z inicjatywy parafii i gminy w przyszłości powstanie centrum szerzenia kultu z salą multimedialną „Bogumileum”.

2024-05-28 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu

2024-06-27 21:39

Renata Czerwińska

W Toruniu odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, głównej Patronki Diecezji Toruńskiej.

Wierni zgromadzili się na dziedzińcu przed Centrum Dialogu im. Jana Pawła II, gdzie odmówili nowennę do Matki Bożej. Następnie spod Wyższego Seminarium Duchownego ulicą św. Józefa wyruszyła procesja do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Apokaliptyczny czas Powstania Warszawskiego i wielkie miłości

2024-06-27 20:52

[ TEMATY ]

książka

Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach

Wydawnictwo Fronda

Agata Kowalska

Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Podczas Powstania Warszawskiego zawarto 256 związków małżeńskich. Statystycznie na każdy dzień Powstania Warszawskiego przypadały cztery śluby. Na zawarcie związku małżeńskiego decydowali się głównie powstańcy.

"Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach" nie jest zwykłym albumem ze zdjęciami. To nowy sposób opowiedzenia dziejów społecznych, politycznych, wojskowych, technicznych i kulturalnych Powstania.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Bydgoskiej

„Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”, czyli pielgrzymka z diecezji bydgoskiej, dotarła do celu. Uczestnicy przywożą swoje prośby i dziękczynienie za 20. lat istnienia diecezji bydgoskiej. – Trud jest, ale intencje sprawiają, że staje się on lżejszy - mówili cykliści.

S. Lidia Waligórska i s. Barbara Żłobińska, Urszulanki Serca Jezusa Konającego, w tym roku kolejny raz drogę do Matki Bożej pokonały na rowerach. Choć habit nie jest wcale ułatwieniem podczas pedałowania na dwukołowcu, obie swój trud postanowiły ofiarować w konkretnych intencjach. - W tym roku jechałam w intencjach dzieci, które katechizuję, szczególnie prosząc o wiarę dla nich i o wytrwanie w niej – wyznała s. Lidia.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję