Beata Pieczykura: Jest w Płocku miejsce, gdzie ludzie doświadczają szczególnej obecności i łaski Jezusa Miłosiernego. Co wydarzyło się w tutejszym klasztorze, że tak się dzieje?
Siostra Diana Kuczek: Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na płockiej Starówce stał się świadkiem wyjątkowego spotkania s. Marii Faustyny Kowalskiej z Jezusem, które zapoczątkowało jej wielką, proroczą misję głoszenia światu orędzia o miłosiernej miłości Boga do człowieka. 22 lutego 1931 r. w celi zakonnej zobaczyła Jezusa, który jej powiedział: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie!” (Dz. 47). Ten obraz, który stanowi wizualne streszczenie orędzia, bo przypomina o miłosierdziu Boga oraz o naszej odpowiedzi wyrażającej się w ufności wobec Niego i czynnej miłości bliźniego, dziś jest znany na całym świecie. Do płockiego sanktuarium, które od 24 lat istnieje na terenie klasztoru zgromadzenia, przybywają pielgrzymi z różnych zakątków świata, aby spotkać się z miłosiernym spojrzeniem Jezusa z tego obrazu, przyjąć Jego błogosławieństwo, ujrzeć światło, które z Niego promieniuje. To spotkanie, którego najbardziej wyczekuje ludzkie serce.
Reklama
Kiedy s. Faustyna przebywała w płockim klasztorze i jakie miała obowiązki?
Siostra Faustyna przebywała tu od maja lub czerwca 1930 r. do listopada 1932 r. Zasadniczo pracowała w sklepie z pieczywem, ale posługiwała też w kuchni i jeśli trzeba było, pomagała w piekarni.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czy zachowały się pamiątki lub sprzęty, z których korzystała Apostołka Bożego Miłosierdzia? Co można zobaczyć w Muzeum św. Siostry Faustyny?
Sercem sanktuarium jest miejsce objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego, gdzie aktualnie stoi nowo wybudowany kościół, a dokładnie kaplica adoracji wraz z wieżą Miłosierdzia. Tam, na pierwszym piętrze, była cela naszej świętej, w której zobaczyła ona Jezusa Miłosiernego. W muzeum, w dolnej części kościoła, jest piec do wypiekania chleba z lat 30. XX wieku. To naoczny „świadek” pracy Sekretarki Bożego Miłosierdzia. Muzeum jest w trakcie tworzenia. Zamierzamy w nim udostępnić pielgrzymom eksponaty z pracowni hafciarskiej, kuchni, magla, biblioteki oraz wystroju celi zakonnej z tamtych czasów.
Reklama
W jaki sposób siostry kontynuują misję św. Faustyny i szerzą kult Bożego Miłosierdzia?
Jako duchowe córki św. Siostry Faustyny chcemy uobecniać Boże Miłosierdzie we współczesnym świecie przez świadectwo życia, czyn, słowo i modlitwę. Tutaj, w Płocku, koncentrujemy się na głoszeniu orędzia Miłosierdzia pielgrzymom i wszystkim, którzy nas zapraszają do swoich środowisk. Prowadzimy formacyjną wspólnotę Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, do której mogą należeć wszyscy zafascynowani szkołą duchowości św. Faustyny, a więc podążaniem do zjednoczenia z Bogiem drogą ufności wobec Niego i miłosierdzia wobec braci i sióstr. Działamy też w przestrzeni medialnej, chcąc dotrzeć z przesłaniem miłości miłosiernej do każdego człowieka. W tym sanktuarium osoby indywidualne i grupy przeżywają swoje rekolekcje i dni skupienia, korzystając z zakwaterowania w Domu Siostry Faustyny. Czuwamy przy „oknie życia”, w którym do tej pory zostały uratowane dwie dziewczynki. Chętnie rozmawiamy z pielgrzymami o ich trudnościach i w przyszłości chcemy tu otworzyć poradnię duchową. Codziennie trwamy na modlitwie w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa Godziny Miłosierdzia o godz. 15 i Koronki do Bożego Miłosierdzia, polecając Bogu intencje małżeństw i rodzin w kryzysie, potrzeby osób, które proszą nas o modlitwę za Ojczyznę, Kościół i cały świat. Wszystkie sprawy zawierzamy Bogu za wstawiennictwem św. Faustyny, której relikwie są także w naszym sanktuarium.
Największe uroczystości w tym sanktuarium obchodzone są: 22 lutego każdego roku, kiedy wspominamy kolejną rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy oraz w uroczystość św. Faustyny – 5 października. W tych dniach sanktuarium nawiedzają rzesze ludzi.
Reklama
Dlaczego siostry rozpoczęły rozbudowę sanktuarium Bożego Miłosierdzia? Jakie prace już wykonano, a jakie są w planach? Co będzie najważniejszym elementem nowej świątyni?
Chcemy stworzyć pielgrzymom przestrzeń do doświadczenia Bożego Miłosierdzia w miejscu szczególnych spotkań Jezusa ze św. Faustyną. W tym miejscu kult Miłosierdzia Bożego w formach przez nią przekazanych zaczął się rozwijać już w 1939 r. W latach 50. ubiegłego stulecia siostry otrzymywały prośby o przesłanie obrazka z Jezusem Miłosiernym – nawet od osoby z Limy. Co roku gościmy tu pielgrzymów z siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Są świadectwa uzdrowień, nawróceń, których ludzie doświadczają w sanktuarium. Od 2015 r. budujemy nowy kościół wraz z zapleczem gospodarczym. Stoi już budynek wraz z elewacją. Teraz przed nami prace wykończeniowe, które są bardzo kosztowne: posadzka, ołtarze i muzeum. Najważniejszym elementem nowej świątyni jest i będzie zawsze miejsce pierwszego ukazania się Jezusa Miłosiernego s. Faustynie, czyli wieża Miłosierdzia. To miejsce jest od początku pełne sacrum – mimo niewykończonej posadzki ludzie klękają na betonie i z ufnością wpatrują się w oczy Miłosiernego.
Jakie wydarzenia odbywają się w Niedzielę Miłosierdzia?
W planie są trzy Eucharystie, w tym uroczysta o godz. 12 pod przewodnictwem biskupa diecezji płockiej Szymona Stułkowskiego, oraz uroczysta modlitwa w Godzinie Miłosierdzia (godz. 15) i Koronka do Bożego Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Praktycznie cały dzień wypełniają modlitwy uwielbienia, dziękczynienia i błagania o miłosierdzie dla nas i całego świata, bo jest to dzień, w którym można uprosić wszystko, jeśli to jest zgodne z wolą Bożą. Z tym dniem, a ściślej mówiąc: z Komunią św., Jezus związał wyjątkową obietnicę: zupełnego odpuszczenia win i kar, a więc jednej z łask chrztu. Oczywiście, pod pewnymi warunkami, którymi są: czyste serce, bez przywiązania nawet do lekkiego grzechu, spełnienie warunków nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, czyli troska o postawę ufności wobec Boga (pełnienie Jego woli) i pełnienie miłosierdzia względem bliźnich.
W niedziele i święta Msze św. są odprawiane o godz. 8 i 17, a w dni powszednie – o godz. 6.30 i 17. Każdego dnia odbywają się: adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy – w godz. 7-16.45, modlitwa w Godzinie Miłosierdzia (pogotowie duchowe dla małżeństw w kryzysie: modlitwa o zgodę, pojednanie i miłość między małżonkami, którzy doświadczają różnego rodzaju trudności we wzajemnych relacjach) i Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwo eucharystyczne – o godz. 16.45. W pierwszy czwartek miesiąca trwa adoracja Najświętszego Sakramentu – w godz. 18-21. W każdy 5. dzień miesiąca jest celebrowana Msza św. zbiorowa za wstawiennictwem św. Faustyny – o godz. 17. W każdy 22. dzień miesiąca sprawowana jest Msza św. ku czci Bożego Miłosierdzia o godz. 17. Spotkania wspólnoty „Faustinum” – w 1. niedzielę miesiąca od godz. 14.15 do 18 (od września do czerwca). Do sakramentu pokuty i pojednania można przystąpić od poniedziałku do piątku w godz. 9-12 i 15-17, w soboty – w godz. 9-10.15 i 16-17 oraz niedziele – w godz. 7.30-8 i 16-17.
Nocleg w Domu Siostry Faustyny można zamówić pod nr. tel.: 793 777 931 lub przez stronę: www.milosierdzieplock.pl/pl/kontakt.