Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rycerka Górna

Męka zamknięta w kamieniu

Plenerowe stacje Drogi Krzyżowej przy kościele MB Nieustającej Pomocy poświęcił bp Piotr Greger.

2024-03-26 12:47

Niedziela bielsko-żywiecka 13/2024, str. III

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Anna Czaniecka

Plenerowe stacje Drogi Krzyżowej przy kościele MB Nieustającej Pomocy poświęcił bp Piotr Greger

Plenerowe stacje Drogi Krzyżowej przy kościele MB Nieustającej Pomocy poświęcił bp Piotr Greger

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tych 14 kapliczek to nie żaden dodatek czy element dekoracyjny wpisujący się w piękno górskiego krajobrazu. To droga na wzgórze kalwaryjskie, gdzie Jezus dokonał dzieła odkupienia. Przychodźmy tu jak najczęściej, podejmujmy trud wędrowania po śladach męki Jezusa aż po moment skonania na krzyżu i złożenia umęczonego ciała do grobu, a następnie w nadziei oczekujmy radości paschalnego zwycięstwa – mówił bp. P. Greger.

Proboszcz ks. Krzysztof Sordyl przypomina, że inicjatorem powstania plenerowej Drogi Krzyżowej był jego poprzednik ks. Zdzisław Grochal. Impulsem do ich wzniesienia było nabożeństwo pasyjne odprawione w czasie obchodów stulecia budowy i poświęcenia kościoła MB Nieustającej Pomocy. Wówczas w miejscu kamiennych płaskorzeźb stały brzozowe krzyże wykonane przez ówczesnego sołtysa Tadeusza Banasia. Za ostateczny kształt stacji Drogi Krzyżowej odpowiada miejscowy rzeźbiarz Władysław Zoń. Każda ze stacji nawiązuje do architektury beskidzkiej i charakterystycznych dla niej kapliczek krytych gontem. W ich bryle znajdują się kapsuły zawierające 14 kamieni sprowadzonych z Kustodii Ziemi Świętej dzięki pomocy Ewy Jurasz. Finalny efekt to owoc zaangażowania się materialnego i fizycznego wielu parafian, których wysiłki koordynował Józef Biernat. Prace nad stacjami ukończono wiosną 2020 r., jeszcze za posługi ks. proboszcza Jana Gawlasa. Ich erygowanie potwierdził dekretem z 8 stycznia br. bp R. Pindel i poświęcił je 12 marca. /MR

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogi z Panem Jezusem

Z Ewą Klimczyk, autorką tekstów rozważań Drogi Krzyżowej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

ZT: Jednym z nabożeństw czasu Wielkiego Postu jest Droga Krzyżowa. Co daje odprawienie tego wyjątkowego nabożeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: kanadyjska Polonia to licząca się społeczność

2024-04-20 07:53

[ TEMATY ]

prezydent

Polonia

Kanada

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Polonia w Kanadzie to licząca się społeczność; jesteśmy dziś w NATO także dzięki jej wsparciu - mówił w piątek w Vancouver prezydent Andrzej Duda. Prezydent składa wizytę w Kanadzie, w piątek w Vancouver spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Prezydent zwracał uwagę, że według szacunków, około 20 mln Polaków żyje dziś poza granicami Polski, z czego w Kanadzie mieszka ponad milion z nich. Jak mówił, ci, którzy czują się częścią polskiej wspólnoty mają często różne poglądy, są różnej wiary. "Jednak łączy nas to, że Polska jest jedna, że nasze korzenie są jedne i nasza pamięć historyczna jest jedna" - mówił Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję