Reklama

Niedziela Świdnicka

Miał umowę z Panem Bogiem

Odznaczał się głęboką wiarą, niezachwianą nadzieją i miłosierdziem. 7 marca zmarł ks. inf. Józef Strugarek, długoletni proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju.

Niedziela świdnicka 11/2024, str. I

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. inf. Józef Strugarek przed świdnicką katedrą w Wielki Czwartek 2023 r.

Ks. inf. Józef Strugarek przed świdnicką katedrą w Wielki Czwartek 2023 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odchodząc do wieczności, pozostawił niezatarte ślady w sercach tych, którzy mieli okazję go poznać. Ksiądz Józef Strugarek urodził się 3 stycznia 1937 r. w Brodnicy (diecezja toruńska). Tam ukończył szkołę średnią. Swoją życiową drogę początkowo skierował ku medycynie, by po trzech latach studiów na Akademii Medycznej wstąpić do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

W strukturach kościelnych

Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1964 r. z rąk ówczesnego metropolity wrocławskiego abp. Bolesława Kominka. Jako neoprezbiter został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii św. Jerzego w Ziębicach (1964-66). Następnie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie zdobył tytuł licencjata. W 1968 r. powrócił na Dolny Śląsk i przez kolejne 6 lat pełnił funkcję sekretarza u boku abp. Bolesława Kominka. W tym czasie był pracownikiem Wydziału Duszpasterskiego Metropolitalnej Kurii Wrocławskiej, a także jej notariuszem. W 1978 r. objął urząd proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, a dwa lata później został proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju. Począwszy od 1970 r. był kolejno sędzią Metropolitalnego Sądu Duchownego we Wrocławiu, Sądu Kościelnego Diecezji Legnickiej, a także, do 2023 r., Sądu Biskupiego w Świdnicy. Pełnił też funkcję dziekana dekanatu Wałbrzych Zachód (1998-2012).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W dowód oddanej służby w 1991 r. został odznaczony tytułem prałata. W 1994 r. został kanonikiem gremialnym Legnickiej Kapituły Katedralnej, a w 2005 r. kanonikiem gremialnym Świdnickiej Kapituły Katedralnej. W 2007 r. został wyniesiony do godności protonotariusza apostolskiego supra numerum (infułata). W 2010 r. został pierwszym Honorowym Obywatelem Szczawna-Zdroju. Cieszył się także z tytułu laureata plebiscytu „Ulubiony Duszpasterz”.

W 2014 r. przeszedł na emeryturę i pozostał w parafii jako rezydent. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia ostatnie tygodnie życia spędził w hospicjum w Świebodzicach, gdzie zmarł 7 marca w 88. roku życia i 60. roku kapłaństwa.

Kochał Kościół

W dniu swojego platynowego jubileuszu kapłaństwa żartował: „Mam z Panem Bogiem umowę. Ja granicy nie stawiam, ale chciałbym dożyć do setki, a wtedy zastanowię się, co dalej”.

Choć nie dane mu było dożyć stu lat, jego życie i posługa będą pamiętane i cenione przez wiele pokoleń. Jego homilie, zawsze nasycone dewizą św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, były źródłem inspiracji dla słuchaczy. Wzywał do miłości i zrozumienia, podkreślając świętość Kościoła, który broni prawdy o zbawieniu od dwóch tysięcy lat. Mówił: „Kochajmy Kościół, bo nie ma na świecie drugiej takiej instytucji”. Pogrzeb kapłana odbył się 11 marca br.

2024-03-13 08:28

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech spoczywa w pokoju

Niedziela podlaska 34/2023, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Przy trumnie śp. księdza prałata w kościele w Sadownem

Przy trumnie śp. księdza prałata w kościele w Sadownem

Kapłani, siostry zakonne, rodzina, przyjaciele i bliscy oraz parafianie 1 sierpnia licznie zgromadzili się w kościele parafialnym w Sadownem, aby pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. prał. Mariana Zbiecia, który odszedł do Domu Ojca 29 lipca.

Wspólną modlitwę rozpoczął Różaniec w intencji zmarłego kapłana oraz śpiew żałobnych nieszporów. Przybyłych powitał miejscowy proboszcz, ks. Antoni Kunicki. Homilię wygłosił bp Piotr Sawczuk. Przypomniał życiorys zmarłego oraz placówki duszpasterskie, w których pracował. – Żegnając dziś wieloletniego gorliwego duszpasterza, byłego proboszcza sadowieńskiego z nadzieją spoglądamy w stronę Chrystusowego ołtarza, miejsca, gdzie tyle razy sprawował Najświętszą Eucharystię, w kierunku ambony, przy której głosił Dobrą Nowinę o zmartwychwstałym Chrystusie. Modlimy się o miłosierdzie Boże nad nim i o wieczny odpoczynek – powiedział biskup.
CZYTAJ DALEJ

Powstaje pątniczy Szlak Papieża Leona XIV

2025-08-18 08:37

[ TEMATY ]

Peru

Vatican Media

Miłośnicy szlaków duchowych – takich jak Camino de Santiago w Hiszpanii, Marsz Franciszkański w środkowych Włoszech czy Via Francigena, prowadząca z Canterbury do Rzymu - będą mogli wyruszyć na Szlak Papieża Leona XIV. To trasa w Peru, która poprowadzi przez najważniejsze miejsca pracy misyjnej i duszpasterskiej Francisa Roberta Prevosta w kraju andyjskim.

Trasa nazwana „Caminos del Papa León XIV” (Szlaki Papieża Leona XIV), której otwarcie ogłosiły władze Peru, przebiegać będzie przez regiony Lambayeque, La Libertad, Piura i Callao, obejmując miejsca, w których Papież – jako misjonarz i biskup – służył Kościołowi w tym kraju. Inwestycje rządowe i lokalne w wysokości 130 mln euro zostaną przeznaczone na modernizację muzeów i renowację obiektów sakralnych. „Chcemy uhonorować pracę i pobyt Papieża przez Peru” – mówi prezydent Dina Boluarte.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do Kościoła w Amazonii o ewangelizacji, sprawiedliwości i środowisku

2025-08-18 18:47

[ TEMATY ]

ewangelizacja

środowisko

sprawiedliwość

Papież Leon XIV

Kościół w Amazonii

Vatican Media

Katolicy w Amazonii

Katolicy w Amazonii

Głoszenie Ewangelii wszystkim ludziom, sprawiedliwe traktowanie narodów zamieszkujących Amazonię oraz troskę o wspólny dom – to trzy priorytety, na które wskazał Papież Leon XIV w opublikowanym dziś telegramie do biskupów Amazonii. Dodał, ze te trzy wymiary są ze sobą powiązane.

W dniach 17-20 sierpnia trwa zebranie plenarne biskupów Amazonii. W liście skierowanym do nich, a podpisanym w imieniu Papieża przez kard. Pietro Parolina, zostało podkreślone, że „niezbędne jest, aby Jezus Chrystus, w którym wszystko zostaje zjednoczone (por. Ef 1,10), był głoszony z jasnością i wielką miłością wśród mieszkańców Amazonii, tak abyśmy starali się dawać im świeży i czysty chleb Dobrej Nowiny oraz niebiański pokarm Eucharystii – jedyny sposób, by naprawdę być ludem Bożym i Ciałem Chrystusa”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję