Reklama

Niedziela Rzeszowska

Spotkanie Rodzin Misjonarzy

W ciągu całego roku jest wiele momentów, w których modlimy się i wspieramy misjonarzy. Wyjątkową okazją jest organizowane co roku Spotkanie Rodzin Misjonarzy.

Niedziela rzeszowska 10/2024, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Daniel Nowak

Rodziny rzeszowskich misjonarzy z bp. Janem Wątrobą

Rodziny rzeszowskich misjonarzy z bp. Janem Wątrobą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ideą tych spotkań jest zapoznanie się z rodzinami tych, którzy pochodzą z naszej diecezji i postanowili część swojego życia poświęcić pracy misyjnej. Na takie spotkanie mogą przyjechać rodzice, rodzeństwo czy dalsi krewni naszych misjonarzy. Czasem nawet pojawiają się „krewni duchowi” – bowiem okazuje się, że dla jakiegoś misjonarza – szczególnie, kiedy nie ma już najbliższej rodziny – bliscy są inni ludzie, których bez żadnej przesady można nazwać rodziną. Spotkania rozpoczynają się Mszą św., której – jak do tej pory – zawsze przewodniczy bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Po Eucharystii wszyscy są zapraszani na „spotkanie przy stole”, które nie ogranicza się do posiłku, ale jest wymianą doświadczeń, zapoznaniem nowych rodzin, wysłuchaniem przygotowanego programu itp.

Początkowo spotkania te odbywały się w okresie Bożego Narodzenia, ale ze względu na to, iż w tym czasie często zdarzają się trudności z dojazdem, zostały one przełożone na sobotę poprzedzającą niedzielę Ad Gentes czyli drugą niedzielę Wielkiego Postu. Jest to niedziela, którą co roku przeżywamy jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym dniu także zbierane są w całej Polsce ofiary do puszek przeznaczone na Dzieło Pomocy Ad Gentes.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tym roku Spotkanie Rodzin Misjonarzy odbyło się w Krasnem k. Rzeszowa 24 lutego br. Na Mszy św. biskup przypomniał o tym, że bez wymiaru misyjnego Kościół nie byłby Kościołem. Ukazał także wszechstronność posługi misjonarza, który czasem angażuje się w dzieła charytatywne, czasem pełni bądź wspiera różne inicjatywy społeczne, ale nade wszystko jest świadkiem i głosicielem miłości Boga.

Po Mszy św. wszyscy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Krasnem, gdzie podczas obiadu miał miejsce przegląd pieśni wielkopostnych w wykonaniu scholi „Jutrzenka”. Po mini koncercie biskup osobiście rozdał wszystkim uczestnikom spotkania pamiątkowe obrazki.

Spotkanie się z rodzinami misjonarzy wyraża wdzięczność Kościoła lokalnego wobec tych, którzy ich wychowali, wspomagali i wspomagają. Mamy nadzieję, że na kolejne spotkania przyjedzie jeszcze więcej rodzin księży, sióstr zakonnych czy świeckich, którzy pochodzą z diecezji rzeszowskiej i pracują na misjach.

2024-03-06 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o uświęcenie kapłanów

Niedziela rzeszowska 26/2026, str. I

[ TEMATY ]

Rzeszów

Ks. Jakub Oczkowicz

Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów zgromadził duchownych z całej diecezji

Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów zgromadził duchownych z całej diecezji

– Prosimy Boga: „Uczyń z mojego umysłu i z mojego serca godne mieszkanie dla Ducha Świętego” – powiedział w homilii do kapłanów ks. prof. Adam Rybicki.

We wspomnienie liturgiczne Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, 13 czerwca br., w rzeszowskiej katedrze duchowni diecezji rzeszowskiej przeżywali swój Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Tegoroczne spotkanie było naznaczone oczekiwaniem na nawiedzenie diecezji przez Matkę Bożą w kopii Obrazu Jasnogórskiego. Dni Świętości Kapłańskiej obchodzone są w poszczególnych diecezjach w różnych terminach, choć mają ścisły związek z ustanowionym przez Jana Pawła II w 1995 r. Światowym Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów wyznaczonym na uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego.
CZYTAJ DALEJ

Biskup skazany za nadużycia. Pomogło kościelne dochodzenie. Diecezja: chcemy nieść uzdrowienie

2026-08-13 18:51

Bożena Sztajner/Niedziela

Jak informuje Vatican News emerytowany biskup Broome w Australii Christopher Alan Saunders został uznany za winnego 13 przestępstw o charakterze seksualnym wobec dwóch młodych Aborygenów. Obecny ordynariusz diecezji, bp Tim Norton, zapewnił o bliskości z ofiarami i podziękował im za odwagę. „Zrobimy wszystko, co możliwe, aby nieść im nadzieję i uzdrowienie” – podkreślił.

Rana pozostawała otwarta od 2020 roku, kiedy pierwsze informacje w tej sprawie zostały upublicznione. Następnie, w 2023 roku, liczące 200 stron dossier przekazane przez australijskie władze kościelne Dykasterii Nauki Wiary pomogło rzucić światło na sprawę.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Spod gruzów bloku wydobyto żywego kota po 49 dniach od trzęsienia ziemi

2026-08-14 08:21

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

PAP/EPA/Ernesto Guzman

Ekipy strażaków i pracowników budowlanych usuwających gruz w miejscu zawalonego budynku mieszkalnego w Caraballeda, na północy Wenezueli, wydobyły żywego kota. Zwierzę przetrwało pod gruzami zawalonego przez trzęsienie ziemi bloku 49 dni.

Jak przekazał w czwartek portal El Nacional, akcja wydobycia zwierzęcia przy użyciu ciężkiego sprzętu ruszyła po tym, jak pracownicy budowlani usłyszeli „oznaki życia” pod jedną ze struktur zawalonego budynku mieszkalnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję