Reklama

Niedziela w Warszawie

Pomoc w nawracaniu

Propozycji duszpasterskich na Wielki Post w parafiach jest sporo. Ale na pewno nie obędzie się bez rekolekcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncerty Pasyjne, ćwiczenia duchowne, piątkowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy adoracji krzyża, a w niedziele „Gorzkie żale” – to tylko część wielkopostnych propozycji w warszawskich i podwarszawskich parafiach i duszpasterstwach. Wielki Post oferuje sporo praktyk, które pomagają – zaświadczają duszpasterze – w osobistym nawracaniu się.

W niektórych miejscach rekolekcje już się odbyły, jednak najczęściej, tradycyjnie, zaczynają się w trzecim tygodniu Postu. Właśnie wtedy rozpoczną się rekolekcje w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Pod hasłem: „Zburzcie tę świątynię…” (uzupełnienie tych słów Jezusa brzmi: „… a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo”) – od niedzieli 3 marca do środy 6 marca poprowadzi je ks. Michał Lubowicki lubiany i wzięty rekolekcjonista z parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prowadź nas

W tym samym czasie w parafii Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście nauki pt. „Prowadź mnie, Światło!” wygłosi ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej, natomiast w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Domaniewskiej ks. dr Andrzej Kuciński, pracownik Kurii Rzymskiej, podejmie temat przebaczenia. Pod hasłem: „Czy wolno mi wybaczyć?”. Odpowiedź na to pytanie – dodajmy – nie musi być prosta.

O psalmach jako szkole modlitwy i dojrzałości, które przecież mogą mieć też moc terapeutyczną opowie o. Piotr Kwiatek, kapucyn z Krakowa, w czasie rekolekcji w prowadzonej przez księży saletynów w warszawskich Włoch parafii Matki Bożej Saletyńskiej.

W centrum uwagi znajdą się psalmy – 63 (psalm tęsknoty), 23 (psalm ufności – „Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego”) i pewnie 133 (o zgodzie). – Wierni na ogół słyszeli Psalmy, ale wciąż pozostają nieznane – mówi o. Piotr Kwiatek. – Katolicy na ogół nie modlą się psalmami. Warto byłoby to zmienić.

Najpierw do Boga

Wielu rekolekcjonistów zwróci uwagę na słowa papieża Franciszka. Tuż przed tegorocznymi rekolekcjami wielkopostnymi opublikowano przedmowę, jaką Franciszek napisał do książki Austena Ivereigh „Najpierw należeć do Boga”. Papież zaznaczył w niej, że chrześcijanin potrzebuje czasem wycofać się z codziennego życia, by skupić się na refleksji i modlitwie.

Reklama

„Rekolekcje mające na celu naładowanie naszych baterii stały się bardzo popularne w obliczu nieustannej presji i napięć w obsesyjnie konkurencyjnym społeczeństwie” – powiedział. „Ale rekolekcje chrześcijańskie bardzo różnią od wakacji w stylu «wellness». W centrum uwagi nie jesteśmy my, ale Bóg, Dobry Pasterz, który nie traktuje nas jakbyśmy byli maszynami, lecz odpowiada na najgłębsze potrzeby swoich umiłowanych dzieci” – wyjaśnił papież. Sam też skupił się na refleksji i modlitwie. Przez pierwszy tydzień Wielkiego Postu zawieszone były wszystkie obowiązki papieża…

Rekolekcje z relikwiarzem

10 marca, w IV niedzielę Wielkiego Postu, ruszą rekolekcje w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny na Kole. – Temat rekolekcji to rodzina. Wpisze się w kontekst bł. rodziny męczenników Ulmów: Józefa, Wiktorii i 7 dzieci – zachęca do uczestnictwa proboszcz ks. kan. Zbigniew Godlewski. Wygłosi je o. Sylwester Pactwa CSsR, doktor teologii, przełożony klasztoru w Tłuchowie. Potrwają tradycyjnie 4 dni.

Temat nie został dobrany przypadkowo. – Wiemy, co się dzieje, panuje zamęt, kwestionuje się fundamenty rodziny, promuje aborcję – mówi ks. Godlewski. W trakcie rekolekcji we wtorek 12 marca wprowadzony zostanie do świątyni relikwiarz Józefa, Wiktorii i ich dzieci.

Także od 10 marca – w parafii św. Dominika na Służewie ruszą rekolekcje dla wszystkich poprowadzi ks. Michał Lubowicki. Tydzień wcześniej – od niedzieli 3 marca do środy 6 marca odbędą się tam rekolekcje akademickie. Będzie je głosił o. Tomasz Maniura OMI z ośrodka NINIWA.

Reklama

W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej prowadzonym przez jezuitów na Starym Mieście nauki od niedzieli 10 marca do środy 13 marca będzie głosił o. Wojciech Mikulski SJ, jeszcze niedawno szef redakcji katolickiej Polskiego Radia. Temat – to cytat z Ewangelii św. Jana: „Światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła” (J 1, 5).

Zagłębieni w Słowie

Nieco później odbędą się rekolekcje akademickie w kościele Ojców Dominikanów przy ul. Freta (od poniedziałku 11 marca do środy 13 marca), a poprowadzi ją znana i ceniona biblistka s. Judyta Pudełko PDDM, i rekolekcje muzyczno-kontemplacyjne w duszpasterstwie akademickim „Dąb”, prowadzone przez Ojców Jezuitów przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli; odbędą się w dniach 15-16 marca.

„Zagłębimy się – piszą organizatorzy rekolekcji – w Słowo Boże i spróbujemy wejść w skórę uczniów, aby zobaczyć i poczuć to, czego oni mogli doświadczyć w czasie Ostatniej Wieczerzy i modlitwy Jezusa w Getsemani oraz będziemy kontemplować tajemnicę skazania Jezusa, Jego śmierci na krzyżu i złożenia do grobu”.

W sobotę 16 marca rekolekcje wielkopostne w parafii bł. Władysława z Gielniowa poprowadzi jezuita ks. Krzysztof Gajos, duszpasterz Centrum Animacji Misyjnej Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Konstancinie-Jeziornej. Dzień później, 17 marca, ks. prałat dr Jarosław Mrówczyński, znany kaznodzieja, rozpocznie ćwiczenia wielkopostne w parafii św. Maksymiliana.

Ostatnia szansa

Od 17 do 20 marca potrwają rekolekcje w prowadzonej przez Marianów parafii Matki Bożej Królowej Polski. Poprowadzi je o. Grzegorz Kuraś OP, który pisze o sobie, że jest zakochany w Apokalipsie, a punktem wyjścia będzie Księga Tobiasza, której tłem są wydarzenia związane z deportacją Izraelitów (plemienia Neftalego) do stolicy Asyrii, Niniwy. Celem opowieści jest „pokrzepienie serc”.

– Przed rokiem rekolekcje poświęcone były Księdze Jonasza i był duży odzew, stąd pomysł na temat tegorocznych i być może przyszłych rekolekcji – mówi ks. Marcin Jurak MIC. – To także forma zachęty dla ludzi, by czytali Pismo Święte. I nawiązanie do roku modlitwy ogłoszonego przez Franciszka. Bóg chce wejść w rozmowę, dialog z człowiekiem. Lektura Pisma jest taką rozmową.

Reklama

W parafii odbędą się też w dniach 24-26 marca rekolekcje ostatniej szansy. – Tematem będzie ewangelizacja, doświadczenia spotkania z Chrystusem. Poprosimy o świadectwa na ten temat – mówi ks. Marcin Jurak.

Rekolekcje ostatniej szansy w Warszawie odbędą się też u Dominikanów na Służewie. Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy, w dniach 25-27 marca, nauki wygłosi ks. Andrzej Persidok, wykładowca Akademii Katolickiej, autor Stacji7. W tym samym czasie, w dominikańskim kościele św. Jacka w Warszawie, ćwiczenie duchowe poprowadzi o. Grzegorz Chrzanowski OP, znany rekolekcjonista i wykładowca akademicki.

2024-02-27 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na Wielki Post: całe stworzenie potrzebuje naszego nawrócenia

[ TEMATY ]

Wielki Post

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Przyjmując w konkretach naszego życia zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią, ukierunkujemy Jego przemieniającą moc także na całe stworzenie” – stwierdził Ojciec Święty w swoim orędziu na rozpoczynający się w tym roku 6 marca Wielki Post. Opatrzył je cytatem z Listu św. Pawła do Rzymian: „Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych” (Rz 8, 19).

Na wstępie Franciszek zaznaczył, że tajemnica zbawienia obejmuje także historię i całe stworzenie. Przypomniał, że stanowiąca szczyt roku liturgicznego celebracja Triduum Paschalnego męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa zaprasza nas do stawania się na wzór obrazu Chrystusa (por. Rz 8, 29), co jest bezcennym darem miłosierdzia Bożego. Bowiem jeśli człowiek żyje jak dziecko Boga, czyni dobro także stworzeniu, współpracując w jego odkupieniu. Jednak w tym świecie harmonia płynąca z Odkupienia jest wciąż zagrożona przez negatywną moc grzechu i śmierci. Wówczas często zachowujemy się destrukcyjnie nie tylko wobec nas samych, ale także w stosunku do bliźnich i do innych stworzeń i zwycięża logika wszystkiego i natychmiast, oraz mieć coraz więcej.

CZYTAJ DALEJ

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Rozważanie 2

CZYTAJ DALEJ

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Ogrody Watykańskie

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

„Maj z Maryją - mówi s. Emanuela - to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar ogrodów. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję