Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Strzelnica w centrum miasta

Niedziela Ogólnopolska 7/2024, str. 64

[ TEMATY ]

Prawnik wyjaśnia

Robert Przybysz/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środku osiedla mieszkaniowego jest otwarta strzelnica. Huk wystrzałów zakłóca spokój mieszkańców przez cały dzień. Ani władze spółdzielni, ani władze miasta nie reagują na skargi mieszkańców. Co można zrobić?

Odpowiedź eksperta
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami strzelnica nie może być zlokalizowana w parkach narodowych i rezerwatach ani tam, gdzie planowana jest zabudowa przeznaczona dla ludzi. Lokalizacja strzelnicy ma też gwarantować ochronę środowiska przed hałasem. Hałas spowodowany strzelaniem nie powinien przekraczać norm oraz limitów dopuszczalnego poziomu hałasu dla otaczających zabudowań oraz siedlisk ludzkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dopuszczalna norma dzienna dla tego typu obiektu to 55 dB. Radzę więc skontaktować się z organem właściwym do dokonania odpowiednich pomiarów i wyciągania ewentualnych konsekwencji za przekroczenie norm. Jest nim wojewódzka inspekcja ochrony środowiska. Należałoby więc znać datę kolejnych strzelań i zawiadomić o terminie inspekcję. Wizyta inspektorów, jeśli hałas rzeczywiście przekracza przyjęte normy, powinna doprowadzić do zamknięcia obiektu.

Kolejną możliwością jest zwrócenie się do organu ochrony środowiska. Na podstawie art. 237 Ustawy Prawo ochrony środowiska organ ochrony środowiska nakłada obowiązek sporządzenia przeglądu ekologicznego, tj. dokumentu, który kompleksowo określa oddziaływanie danego miejsca na środowisko, gdy pojawiają się okoliczności wskazujące na możliwość negatywnego na nie oddziaływania.

Celem przeglądu jest identyfikacja zagrożeń, które działalność gospodarcza może stwarzać dla środowiska. Jeżeli w toku przeglądu okaże się, że funkcjonowanie instalacji lub zakładu jest szkodliwe (np. przekraczane są normy emisji hałasu), może on doprowadzić do wydania decyzji zmierzającej do usunięcia zagrożenia.

2024-02-13 13:57

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwrot 500+

Samotnie wychowuję dwoje dzieci. Ostatnio otrzymałam pismo z urzędu, w którym żąda się ode mnie zwrotu 500+ za kilka miesięcy 2019 r. Czy to roszczenie nie powinno już ulec przedawnieniu?
CZYTAJ DALEJ

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża - "Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?"

2026-03-31 20:58

[ TEMATY ]

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża

Adobe Stock

Siedem słów Jezusa wypowiedzianych z krzyża Kościół od wieków rozważa w Wielkim Tygodniu. Są jak siedem kroków prowadzących nas w głąb tajemnicy miłości Boga, która objawia się nie w potędze, ale w ofierze.

Przechodząc dzień po dniu drogę Wielkiego Tygodnia, spróbujmy zatrzymać się przy każdym z tych słów i pozwolić, aby stały się one modlitwą naszego serca.
CZYTAJ DALEJ

Jacek Salwiński laureatem Nagrody im. Klemensa Bąkowskiego

2026-04-01 23:42

Biuro Prasowe AK

Podczas Walnego Zjazdu Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa w Pałacu Krzysztofory, kard. Grzegorz Ryś wskazywał, że Kościół w Polsce i w Krakowie został zainicjowany przez męczeństwo dwóch wielkich świętych: Wojciecha i Stanisława.

Na początku spotkania prezes ks. Dariusz Raś powitał zgromadzonych członków i gości, podkreślając znaczenie środowiska skupionego wokół Towarzystwa. Zwrócił uwagę, że refleksja nad historią Krakowa nie może ograniczać się jedynie do wspominania przeszłości. – Postrzegamy nasze miasto – zgodnie z doktryną UNESCO – jako rzeczywistość pozostającą w ciągłym rozwoju. Także to miejsce, Muzeum Krakowa, przypomina, że nie chodzi jedynie o wspominanie przeszłości, ale o aktywne kształtowanie jej przyszłości – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję