Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Doceniono reżyserkę

Jolanta Zapała, reżyserka słynnych Jasełek Salezjańskich, została tegoroczną laureatką diecezjalnej Nagrody św. Maksymiliana Kolbego.

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2024, str. I

[ TEMATY ]

Oświęcim

Robert Karp

Gala wręczenia diecezjalnej nagrody, w tle fotografia śp. Piotra Jędrzejko

Gala wręczenia diecezjalnej nagrody, w tle fotografia śp. Piotra Jędrzejko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Oświęcimskim Centrum Kultury 7 stycznia zaprezentowano nominowanych, ogłoszono werdykt kapituły i wręczono zwycięzcy statuetkę Matki Bożej zza drutów. Po raz pierwszy w historii przyznano specjalną nagrodę: pośmiertnie otrzymał ją Piotr Jędrzejko, komandor Rycerzy św. Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej, zmarły 14 grudnia ub.r.

– Mamy do czynienia z ogromną ilością dobra, łaski Bożej i zaangażowania ludzkiego. Można by powiedzieć, że każda osoba, która tutaj została przedstawiona, zasługuje przynajmniej na uwagę – powiedział bp Roman Pindel, zaznaczając, że za każdym razem, gdy przybywa i wysłuchuje życiorysów lub relacji z działalności różnych osób lub podmiotów zbiorowych nominowanych do nagrody, towarzyszy mu pozytywne zaskoczenie ze względu na skalę ewangelizacyjnego zaangażowania prezentowanych postaci i ich dzieł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nazwisko laureatki ogłosił ks. Piotr Hoffmann, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego i przewodniczący kapituły. Zwyciężczynią została nominowana przez parafię Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu J. Zapała. Jest dyrektorką przedszkola w Zaborzu, od 18 lat pisze scenariusze i reżyseruje Jasełka Salezjańskie. Prowadzi scholę Boskie Nutki w salezjańskim sanktuarium. Otrzymała nagrodę za skomponowanie hymnu ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Organizuje od lat biegi sołeckie, ogniska bożonarodzeniowe, Msze św. patronalne przy przedszkolu w Zaborzu, pikniki dla seniorów oraz festyny dla dzieci i młodzieży.

Reklama

Nagrodzona otrzymała kopię figurki Matki Bożej zza drutów. W imieniu laureatki statuetkę odebrała siostrzenica Ewa Urbańczyk. Oryginał to niewielka, drewniana rzeźba powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Dziś figurka przechowywana jest w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Obok laureatki w gronie nominowanych znaleźli się także: prowadzące Zakład Opiekuńczo-Leczniczy siostry boromeuszki z Cieszyna, Stowarzyszenie Cudownego Medalika – Apostolat Maryjny, które reprezentowała diecezjalna moderator Urszula Raszka z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, propagator kultu św. Jakuba i św. Mikołaja Bogusław Żbel z parafii w Simoradzu oraz ks. Kamil Kuchejda, duszpasterz młodzieży, zgłoszony przez Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie.

Wręczenie nagrody i prezentację nominowanych poprzedził wykład Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwieńczeniem był spektakl teatralny „Przed sklepem jubilera” w wykonaniu aktorów amatorów z Cieszyna pod kierunkiem ks. Tomasza Sroki.

2024-01-16 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim: zmarł ks. Stanisław Urbańczyk SDB, wieloletni dyrektor Szkół Salezjańskich

[ TEMATY ]

zmarły

Oświęcim

salezjanie

Salezjanie Inspektoria Krakowska

Ks. Stanisław Urbańczyk SDB

Ks. Stanisław Urbańczyk SDB

W wieku 92 lat zmarł ks. Stanisław Urbańczyk SDB, salezjanin, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu, nauczyciel, spowiednik w oświęcimskim sanktuarium.

Stanisław Urbańczyk urodził się 3 lutego 1930 roku w Woli koło Pszczyny jako najmłodszy wśród sześciorga rodzeństwa. W czasie okupacji niemieckiej kształcił się pod okiem rodziców i dopiero w 1946 roku rozpoczął naukę w Gimnazjum Salezjańskim w Oświęcimiu. Podjął studia na Uniwersytecie Wrocławskim na wydziale matematyczno-fizyczno-chemicznym. Umożliwiło mu to w następnych latach nauczanie przedmiotów ścisłych.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Dobrego Pasterza

2024-04-19 13:26

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję