Reklama

Wiara

Kim byli krewni Jezusa?

Jezus jako człowiek żył w rodzinie, bliższej i dalszej. Żył też w konkretnym kraju i narodzie. Ile wiemy o Jego ziemskiej rodzinie?

Niedziela Ogólnopolska 52/2023, str. 10-11

[ TEMATY ]

Jezus

Jezus w domu rodziców. Mal. John Everett Millais/pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O Maryi i św. Józefie wszyscy pamiętamy, ale w Ewangeliach znajdziemy też kilka wzmianek o braciach, a nawet siostrach Jezusa. Potem w młodym Kościele pojawiają się oni jako „bracia Pańscy”. Na czym polegało ich pokrewieństwo? Pismo Święte wprost tego nie wyjaśnia, choć dostarcza pewnych wskazówek.

W jakiej rodzinie urodził się Jezus?

Propaganda antykatolicka twierdzi nieraz, że obok Jezusa były inne dzieci Maryi i Józefa. Jest to zmyślenie jaskrawo sprzeczne z danymi z Nowego Testamentu. Agitatorom chodzi o zaprzeczenie wierze chrześcijańskiej, do której należą cudowne poczęcie Jezusa mocą Ducha Świętego i dziewictwo Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Takie tezy spotykamy od starożytności w kręgach heretyckich i żydowskich, a w nowszych czasach także u protestantów i u ateistów. Ludzie dają się na to nabierać, bo na ogół nie wiedzą, że słowa „brat” i „siostra” oznaczały w językach semickich każdego krewnego, nawet dalszego kuzyna, a przenośnie – rodaka i współwyznawcę. Analogicznie: „syn” i „ojciec” to często potomek i przodek.

Życie „braci Pańskich”

Ewangelia informuje o tych braciach najpierw tak: „Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także jego siostry?” (Mk 6, 3; por. też Mt 13, 55-56). Są to słowa sąsiadów z Nazaretu. Wynika z nich, że Jezus miał krewnych w rodzinnym miasteczku i że byli to w sumie ludzie zwyczajni, ze środowiska, po którym niczego wielkiego się nie spodziewano.

Reklama

Oni sami chyba myśleli podobnie, skoro dowiadujemy się, że za życia Jezusa ci bracia w Niego nie wierzyli i nie należeli do grona Jego uczniów (por. J 7, 5; Mk 3, 31; Mt 12, 46; Łk 8, 19; J 7, 1-5). Trudno im było chyba dostrzec niezwykłość Tego, kogo znali od dziecka ze swojego miasteczka. W pewnym momencie rodzina chciała zabrać Jezusa, a to w związku z pogłoskami, że oszalał – Jezus wskazał wtedy, że za krewnych uważa ludzi wiernych Bogu (Mk 3, 31-35): „Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką”. W tym sensie i my możemy być krewnymi Jezusa. Wierzący w Jezusa tworzą nową rodzinę (por. Mk 10, 28-30 i in.).

Z nieufnej na początku postawy krewniaków wynika, że nie należy utożsamiać braci Jezusowych z niektórymi apostołami z grona Dwunastu. Jakub „Mniejszy”, brat Pański, różny jest od Jakuba, syna Alfeusza, a Juda, brat Pański – od apostoła Judy. Dopiero po zmartwychwstaniu ci bracia uwierzyli w Chrystusa, należeli do wspólnoty jerozolimskiej i odgrywali w młodym Kościele pewną rolę, obok grupy Dwunastu na czele z Piotrem. Wtedy też zostali nazwani braćmi Pana (por. Dz 1, 14; 1 Kor 9, 5; Ga 1, 19).

Najważniejszy z tej grupy jest Jakub. Zmartwychwstały Chrystus ukazał mu się osobno (por. 1 Kor 15, 7). Jakub uważany był za jeden z filarów wspólnoty jerozolimskiej (por. Dz 12, 17; 15, 13; 21, 18; Ga 1, 19; 2, 9). Był przywódcą chrześcijan pochodzenia żydowskiego wiernych Prawu Mojżeszowemu, choć zaaprobował misję wśród pogan (por. Dz 15). Po wyjeździe św. Piotra przewodził Kościołowi w Jerozolimie aż do 62 r., kiedy to poniósł śmierć męczeńską z rąk pachołków arcykapłana.

Rodzaj pokrewieństwa

Reklama

Jak powiedzieliśmy, nie ma powodu, by uważać tych krewnych Jezusa za Jego rodzonych braci. Gdyby nimi byli, nie mogłaby się pojawić zawarta w Ewangeliach wiara w dziewictwo Maryi i poczęcie Jezusa z Ducha Świętego (por. Mt 1, 19-23; Łk 1, 26-38). Gdyby istnieli, Jezus na krzyżu nie powierzałby Matki umiłowanemu uczniowi, czyniąc go Jej adoptowanym synem, na co wskazują formuły: „oto syn Twój” i „oto Matka twoja” (por. J 19, 26-27).

Kim więc mogli być owi krewni? Od starożytności przewijają się dwa przypuszczenia na ten temat. Według pierwszego z nich, byli dla Jezusa braćmi ciotecznymi bądź stryjecznymi; takich i dziś w sporej części Polski nazywa się braćmi. O dwóch z nich dowiadujemy się, że ich matką była obecna pod krzyżem Jezusa „Maria, matka Jakuba i Józefa” (Mt 27, 56). Gdzie indziej przedstawiana jest ona jako „siostra Matki Jego, Maria Kleofasowa” (por. J 19, 25), „Maria Jakuba Małego i Józefa” (por. Mk 15, 40), „Maria Józefa” (por. Mk 15, 47) i „Maria Jakuba” (por. Mk 16, 1) – tak to brzmi dosłownie po grecku, choć tłumacze Ewangelii dodają słowa „matka” lub „żona”. Zauważmy, że „siostra Matki Jego – Maria Kleofasowa” też była jakąś Jej kuzynką, gdyż rodzone siostry nie nosiłyby tego samego imienia.

Reklama

Według Hegezypa, biskupa Jerozolimy z drugiej połowy II wieku, którego zacytował w IV wieku historyk Euzebiusz z Cezarei (Historia kościelna 3, 11 i 32; 4, 22), bracia Pańscy to krewni św. Józefa. Według tego źródła, Szymon, brat Jakuba i jego następca jako biskup Jerozolimy, był synem Kleofasa, brata św. Józefa. Ponadto u Euzebiusza mowa jest o Judzie jako o jednym „z tak zwanych braci Zbawiciela” i o jego wnukach. W środowisku chrześcijan w kraju Izraela bracia Pańscy uchodzili więc za braci stryjecznych Jezusa (Józef nie był wprawdzie fizycznym ojcem Jezusa, ale przecież odgrywał rolę jego ojca wobec prawa). Taki sam był potem pogląd św. Hieronima.

Stryjeczni czy przyrodni?

Istnieją jednak także inne możliwości. Po grecku szersze rozumienie słów „brat” i „siostra” było rzadkie, przez co Ojcowie Kościoła czasem widzieli w braciach Pańskich synów św. Józefa z pierwszego małżeństwa, czyli braci przyrodnich Jezusa (tak to w II wieku przedstawił apokryf Protoewangelia Jakuba, a później Epifaniusz z Salaminy). Wiąże się to z charakteryzowaniem Józefa jako dużo starszego od Maryi.

W starożytności małżeństwo młodej dziewczyny z wdowcem w średnim wieku nie byłoby specjalnie dziwne. Starszemu wiekowi św. Józefa odpowiada też okoliczność, że nie wspominają go już opisy działalności publicznej Jezusa, która przypadła prawdopodobnie na lata 28-30. Widocznie już wtedy nie żył.

Można jeszcze wskazać możliwość pośrednią. W starożytności dość częste było adoptowanie dzieci, w tym dzieci krewnych. Dziś nazywa się to przysposobieniem. Gdyby św. Józef wychowywał dzieci zmarłego brata, mówiono by o nich jako o dzieciach Józefa.

Temu przypuszczeniu może sprzyjać nazwanie Jezusa „synem Maryi” (por. Mk 6, 3) – jak gdyby w ten sposób ktoś odróżnił Jezusa od pozostałych dzieci czy wychowanków Józefa. W dodatku Ewangelia zaraz potem mówi o innych braciach przyrodnich z różnych matek, a mianowicie o synach króla Heroda (por. Mk 6, 17-18).

Inny argument to ciekawe, choć niepewnej wartości znalezisko archeologiczne sprzed 20 lat. Jest to kamienna trumienka na kości – „ossuarium” – na której znajduje się napis po aramejsku w stylu z I wieku: Jaakow bar Josef ahui di Jeszua – „Jakub, syn Józefa, brat Jezusa”. Dość często uchodzi on za fałszerstwo. Jeśli jednak faktycznie pochodzi z tamtej epoki, może dotyczyć innych osób, gdyż te trzy imiona były wówczas bardzo popularne. Gdyby jednak uznać autentyczność napisu, choć to mniej prawdopodobne, sugeruje on, że bracia Pańscy byli raczej dziećmi Józefa z pierwszego małżeństwa.

*

Niezależnie od wszystkiego warto pamiętać, że Jezus jako człowiek żył w rodzinie, bliższej i dalszej. Żył też w konkretnym kraju i narodzie. Zarazem jednak na pierwszym miejscu stawiał swoją misję i swojej wspólnocie nadał rysy braterskie.

2023-12-18 10:58

Oceń: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serialowy hit w TV Trwam

W najbliższą niedzielę, 31 stycznia w Telewizji Trwam premierowy odcinek serialu “Jezus” - brazylijskiej superprodukcji. Emisja o godz. 10:40 oraz 21:45. Serial będzie emitowany w każdą niedzielę.

W pierwszym odcinku poznamy społeczne nastroje w Judei z czasów panowania Heroda. Mieszkańcy tego terenu nie godzą się na rzymski dyktat. Herod chce stłumić bunt i wykorzystuje do tego podległych mu żydowskich kapłanów. Maria pomaga rannemu rzymskiemu żołnierzowi. Zostaje pomówiona przez Asisę, która zarzuca jej zdradę ludu i cudzołóstwo.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz w Wieliczce o św. Kindze: Nie przespała życia. Wypełniła je dobrem, bezinteresowną i mądrą służbą

2025-07-24 16:00

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

św. Kinga

Wieliczka

Rafał Stachurski / Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Jej przykład może nas inspirować do miłości i służby, choć żyjemy w innych czasach, choć stają przed nami inne wyzwania – o św. Kindze w dniu jej liturgicznego wspomnienia mówił kard. Stanisław Dziwisz. Arcybiskup krakowski senior przewodniczył porannej Mszy św. w kaplicy poświęconej patronce górników w Kopalni Soli „Wieliczka”.

24 lipca w liturgii przypada wspomnienie św. Kingi. To właśnie dlatego tego dnia porannej Mszy św. w kaplicy poświęconej patronce górników w Kopalni Soli „Wieliczka” przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. – Gromadzimy się w tym niezwykłym miejscu, 100 metrów pod ziemią. (…) Kaplica jest miejscem modlitwy i kultu Bożego, słusznie więc ogarnia nas podziw dla zmysłu wiary tych, którzy w ten sposób chcieli podkreślić, że Bóg jest i powinien być wszędzie tam, gdzie człowiek żyje i pracuje, trudzi się i czyni sobie ziemię poddaną, podejmując w ten sposób zadanie przekazane mu przez Stwórcę i Pana nieba i ziemi – mówił na początku homilii arcybiskup krakowski senior. Zauważył przy tym, że położenie kaplicy św. Kingi „przemawia do naszej wyobraźni”, gdyż przypomina, że człowiek żyje w świecie stworzonym przez Boga i oddanym mu do dyspozycji, ale nie na zawsze. – Ziemia bowiem dla każdego człowieka jest wstępnym etapem wędrówki i przygotowania się do nieskończenie większej rzeczywistości, którą nazywamy niebem i która będzie życiem bez końca z Bogiem w Jego królestwie, przygotowanym nam od założenia świata – wyjaśnił kard. Stanisław Dziwisz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję