Reklama

Polska

Abp Nowak: „Niedziela” jest apostołem w dzisiejszych trudnych czasach

[ TEMATY ]

rocznica

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Tygodnik katolicki „Niedziela” jest apostolski. „Niedziela” jest apostołem w dzisiejszych trudnych czasach - mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 9 lipca przewodniczył Mszy św. w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Spotkanie i modlitwa w redakcji odbyła się z racji przypadającej 11 lipca 80. rocznicy urodzin abp. seniora Stanisława Nowaka.

„Życie jubilata i służba w Kościele realizują się w duchu słów „Reguły” św. Benedykta: „Ora et labora”. Abp Nowak jest tytanem modlitwy i pracy” - mówił na początku Mszy św. ks. dr Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Mszy św. obecni byli redkatorzy i pracownicy „Niedzieli” na czele z redaktor naczelną tygodnika Lidią Dudkiewicz. Mszę św. z byłym metropolitą częstochowskim koncelebrowali: ks. inf. Ireneusz Skubiś - honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. dr Jerzy Bielecki oraz księża redaktorzy: Jacek Molka i Mariusz Frukacz.

W homilii abp Nowak, przypominając źródła swojego pochodzenia i powołania, przypomnniał, że „wzrastał w blasku dwóch wielkich klasztorów Benedyktynów w Tyńcu i ojców Kamedułów”. - „Ora et labora”. W ten sposób trzeba żyć słowem Bożym. Ciagle mówić do Boga i wciąż mówić do ludzi - mówił abp Nowak.

Arcybiskup senior przyponiał słowa św. Benedykta: „Nic nie przedkładać nad Chrystusa”. - Nim trzeba żyć i Jego przepowiadać - podkreślił arcybiskup senior.

Abp Nowak, odnosząc się do liturgii słowa, wskazał na temat apostolstwa. - Bóg spojrzał z bliska na Apostołów, ich Bóg umiłował i posłał - przypomniał abp Nowak i dodał: „Jesteśmy apostołami na różnych odcinkach naszego życia. Apostołami dzisiaj są także redaktorzy «Niedzieli» i kierowcy, którzy «Niedzielę» dostarczają do parafii”.

Abp Nowak wskazał na skuteczność Słowa Bożego. - Wierzcie mocno w skuteczność Słowa Bożego, któremu służycie - zaapelował abp Nowak.

Reklama

„Apostoł musi wierzyć, że to, co robi ma sens. Apostoł wie, że Słowo Boże potrzebuje czasu, by przemienić serce człowieka” - kontynuował arcybiskup i wskazując na słowo „idźcie”, podkreslił, że „apostoł musi pamiętać, że jest posłany, aby iść”. - Apostoł jest w działaniu, jest człowiekiem ruchu Bożego - zaznaczył były metropolita częstochowski.

Arcybiskup podkreślił również, że „Jezus przestrzega przed zmaterializowaniem duchowym i interesownością”. - Potrzebny jest realizm apostolski. Apostoł jest robotnikiem Bożym, w winnicy Bożej - mówił arcybiskup.

„Praca apostolska niech będzie zanurzona w wierze i modlitwie" - zakończył abp Nowak.

Na zakończenie Mszy św. Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, podziękowała abp. Nowakowi „za stałą obecność przy „Niedzieli”, za przykład wielkiej modlitwy i madrość mędrca.

Swoim świadectwem podzielił się również ks. inf. Ireneusz Skubiś, który podkreślił, że „jubilat zawsze miał niezwykłą wizję Kościoła i był i wciąż jest biskupem zakorzenionym w Częstochowie”. - „Niedziela” wraz z abp. Nowakiem zrobiła bardzo wiele dla Kościoła, wsparła wiele potrzebnych dzieł - mówił ks. Skubiś.

Abp Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka.

Posługę duszpasterską rozpoczął w archidiecezji krakowskiej - jako wikariusz w Choczni k. Wadowic, w Ludźmierzu i Rogoźniku na Podhalu. W latach 1963-79 był ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym, z przerwą na studia specjalistyczne z teologii w latach 1967-71 w Instytucie Katolickim w Paryżu, uwieńczone doktoratem. Od 1971 r. kierował katedrą teologii życia wewnętrznego Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a od 1981 r. - Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Reklama

Jest autorem wielu publikacji z zakresu teologii życia wewnętrznego. W 1979 r. objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Papież Jan Paweł II mianował go biskupem częstochowskim 8 września 1984 r. Uroczystość święceń biskupich odbyła się 25 listopada 1984 r. w częstochowskiej bazylice katedralnej. Jako motto swojej posługi biskupiej obrał słowa: „Iuxta crucem Tecum stare” (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie).

Do godności arcybiskupa metropolity częstochowskiego został podniesiony 25 marca 1992 r., a paliusz metropolity przyjął 29 czerwca 1992 r. w Rzymie. 24 czerwca 2004 r. Jan Paweł II mianował abp. Nowaka drugim wiceprzewodniczącym Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej.

W okresie 27 lat posługi abp. Nowaka w Kościele częstochowskim miało miejsce bardzo wiele ważnych wydarzeń. Zakończone zostały prace II Synodu Diecezjalnego rozpoczęte jeszcze przez bp. Stefana Barełę 8 stycznia 1976 r.

Diecezja a potem archidiecezja częstochowska przeżywała pielgrzymki Jana Pawła II (1987 r., 1991 r. na VI Światowy Dzień Młodzieży, 1997 r., 1999 r.), a także pielgrzymkę Benedykta XVI (26 maja 2006 r.). 3 maja 1992 r. zainaugurowało swoją działalność Katolickie Radio „Fiat”. Początki tego Radia związane są z VI Światowym Dniem Młodzieży i osobą ks. Mariana Dudy. Powstało bowiem jako radio służące sprawom tego Dnia.

Na przestrzeni 27 lat prawdziwie multimedialną instytucją, z własnym studiem radiowym, telewizyjnym i internetowym, stał się również Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Za rządów abp. Nowaka odbywały się Kongresy Eucharystyczne regionalne, diecezjalne, a potem także archidiecezjalne. W 1987 r. zainaugurowana została Nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu w diecezji częstochowskiej (Doby Eucharystyczne) dla upamiętnienia II Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Przy kościołach otwarte zostały kaplice Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Reklama

Do Częstochowy przeniesione zostało z Krakowa Wyższe Seminarium Duchowne. Poświęcenia nowego budynku seminarium dokonał Jan Paweł II 15 sierpnia 1991 r.

Częstochowa były polską stacją światowej peregrynacji Figury Matki Bożej z Fatimy (15-28 października 1995 r.), a także Figury Dziewicy Maryi z Nazaretu (30 kwietnia-8 maja 1999 r.). Ważnym wydarzeniem religijnym była peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 13 listopada 2002 r., w obecności delegacji z archidiecezji częstochowskiej z arcybiskupem metropolitą Stanisławem Nowakiem na czele, poświęcił Obraz Nawiedzenia - Jezusa Miłosiernego.

W Częstochowie odbywały się m.in. XIX Międzynarodowy Kongres Maryjny i XII Międzynarodowy Kongres Mariologiczny w Częstochowie (1996 r.).

W kilku sanktuariach archidiecezji częstochowskiej odnowiony został kult maryjny. Bardzo ważnymi wydarzeniami historycznymi i religijnymi były koronacje obrazów Matki Bożej koronami papieskimi: 25 sierpnia 1996 r. Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 28 maja 2005 r. Matki Bożej Pajęczańskiej i 8 września 2007 r. Matki Bożej w Bęczkowicach, także koronacje diecezjalne.

Archidiecezja otrzymała dar w postaci pierwszych błogosławionych Kościoła częstochowskiego. 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II beatyfikował ks. Ludwika Roch Gietyngiera i ks. Maksymiliana Binkiewicza a 5 marca 2000 r. s. Kanutę Chrobot - nazaretankę.

Abp Stanisław Nowak przewodniczył archidiecezjalnym pielgrzymkom do Ziemi Świętej, Rzymu, Loreto, Syrakuz, Lourdes, Santiago de Compostela, Fatimy oraz pielgrzymce Śladami św. Pawła.

Reklama

W okresie już blisko 30 lat posługi abp Stanisław Nowak bardzo wiele uczynił w zakresie nauczania pasterskiego. Od połowy la 90. abp Nowak komentuje czytania mszalne na antenie Radia Fiat i Radia Jasna Góra. Owocem tego jest piętnaście tomów rozważań radiowych, które ukazały się w pięciu seriach. Pierwsza ukazała się w 1996 r. i zawierała rozważania tekstów Ewangelii niedzielnych w cyklu A, B, i C oraz najważniejszych uroczystości i świąt kościelnych. Kolejna seria rozważań była poświęcona drugim czytaniom mszalnym, trzecia - pierwszym czytaniom, a czwarta - psalmom mszalnym oraz piąta seria oparta została na doksologii „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu”.

Abp Stanisław Nowak ponadto opublikował swoje rozważania nt. Eucharystii i opracował modlitewniki: „Chcę pod Krzyżem stać przy Tobie”. Modlitewnik Kalwaryjski (2002 r.); „Będą patrzeć na Tego, Którego przebodli”. Modlitewnik Kalwarii Wąsowskiej (2006 r.); „Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II” (2009); „Głos Męki Pańskiej z wałów Jasnej Góry” (2010); „Z młodym Jezusem w Nazarecie. Życie ukryte Pana Jezusa na tle różańca świętego” (2011), „Krzyż zwycięstwem. Crux victoria. Modlitewnik Kalwarii Praszkowskiej” (2011), „Krzyż stał się nam bramą. Myśli na Drogę Krzyżową na Przeprośnej Górce pod Częstochową” (2011), „Przez Maryję do Jezusa. Modlitewnik sanktuarium w Borownie” (2015) oraz „„Obok krzyża Jezusowego stała Matka Jego”(2015).

W lipcu 2010 r., po ukończeniu 75 lat abp Nowak złożył rezygnację z urzędu. Papież rozpatrzył ją formułą „nunc pro tunc”, prosząc metropolitę o kontynuowanie posługi do końca 2011 r. 29 grudnia 2011 r. Benedykt XVI zwolnił go z funkcji arcybiskupa metropolity częstochowskiego i mianował na ten urząd bp. Wacława Depo.

2015-07-09 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser świętował 7. rocznicę ingresu do katedry warszawsko-praskiej

[ TEMATY ]

rocznica

Artur Stelmasiak

Poprzez wierność Bogu jesteśmy wierni drugiemu człowiekowi - powiedział abp Henryk Hoser. Z okazji 7 rocznicy ingresu do katedry warszawsko-praskiej przewodniczył on uroczystej Mszy św. w bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana.

W homilii abp Hoser przypomniał, że Kościół zbudowany jest na skale wiary w Jezusa Chrystusa oraz tej jedności którą uosabia Ojciec Święty, dlatego jak stwierdził - jest On odporny na potoki i wichry które w niego uderzają. – Nie możemy dyspensować się od wierności Ewangelii i jej wymogom. Nie możemy dyspensować się od tego, który nas powołał. Jeśli więc chcemy być wiarygodnym znakiem Kościoła musimy być wierni Chrystusowi, a poprzez wierność Bogu będziemy także wierni drugiemu człowiekowi, który staje na naszej drodze – tłumaczył.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży: potrzebne jest duszpasterstwo ewangelizacyjno-formacyjne

2024-05-02 07:11

[ TEMATY ]

ewangelizacja

młodzież

Magdalena Pijewska/Niedziela

Kościół katolicki w Polsce przechodzi od duszpasterstwa sakramentalnego do ewangelizacyjno-formacyjnego, aby młodzi weszli na drogę wiary i jej rozwoju - napisała Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży w wydanym w środę dokumencie.

Dokument "Nowe drogi i kierunki formacji młodzieży realizowane w Polsce w odniesieniu do duszpasterstwa tradycyjnego" został opracowany na prośbę Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję