Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spojrzenie ku przyszłości

To my nadajemy blask i pełne znaczenie świątyni. Każdy kościół świeci pełnią swojego blasku, gdy gromadzi się w nim żywy Kościół ludzkich serc wielbiących Boga – powiedział bp Piotr Greger podczas konsekracji świątyni św. Pawła Apostoła.

2023-11-14 13:55

Niedziela bielsko-żywiecka 47/2023, str. I

[ TEMATY ]

Zakon Rycerzy Jana Pawła II

Marian Szpak

Rycerze św. Jana Pawła II przynoszą kadzielnice do ołtarza

Rycerze św. Jana Pawła II przynoszą kadzielnice do ołtarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konsekracja zbiegła się z jubileuszem powstania bielskiej wspólnoty. Warto też przypomnieć, że z parafią św. Pawła bp Piotr Greger był związany przez kilkanaście lat poprzedzających biskupią nominację. Jako pracownik Instytutu Teologicznego pomagał ówczesnym duszpasterzom w posłudze. Tam zastała go nominacja ogłoszona 22 października 2011 r.

W kazaniu bp Greger przypomniał historię parafii i budowy świątyni. Wspomniał konkretnych ludzi i środowiska zaangażowane przez lata w to dzieło. – Dzień poświęcenia kościoła każe nam oczyma wiary spojrzeć ku przyszłości. Nie chodzi tylko o samo programowanie kolejnych zadań. Niech to będzie spojrzenie pełne odpowiedzialności za życie tej parafii, której serce bije w tym miejscu. Ta świątynia jest centrum parafii i wszystkich jej mieszkańców. Patrząc na życie w duchu wiary, tutaj się wszystko rozpoczyna i w tym miejscu się kończy – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Mszy św. przy ołtarzu stanęło kilkunastu kapłanów, wśród nich obecni i byli duszpasterze parafii. Zacheuszki, czyli krzyże umieszczone na filarach świątyni, poświęconym olejem namaścił biskup, budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz wspólnoty ks. prał. Stanisław Wawrzyńczyk, jego następca ks. prał. Marcin Aleksy oraz obecny proboszcz ks. Piotr Leśniak. Mensę ołtarza, na której postawiono kadzielnice przyniesione przez Rycerzy św. Jana Pawła II, namaścił konsekrator świątyni.

Reklama

Pierwotnie na osiedlu Polskich Skrzydeł miał powstać punkt katechetyczny dla parafii św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach. W 1990 r. podjęto decyzję utworzenia tymczasowej parafii i budowy kościoła. Na patrona wspólnoty wybrano św. Pawła, ze względu na fakt, że w Bielsku-Białej rozwinięty był przemysł włókienniczy (z lektury Dziejów Apostolskich wynika, że Apostoł Narodów parał się szyciem namiotów). W 1999 r. uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę, poświęcony 2 lata wcześniej przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski.

Do konsekracji świątyni parafianie przygotowywali się od dłuższego czasu, zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i gospodarczo-administracyjnej, podejmując dzieło renowacji kościoła. W roku jubileuszu wystarano się również o dokument Penitencjarii Apostolskiej udzielający odpustu zupełnego nawiedzającym świątynię. Odpust ten można zyskać do 29 czerwca 2024 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie relikwie u O. Pijarów

Habemus Papam! Mamy Papieża! A dokładniej - Jego relikwie. Takim zawołaniem mogą posługiwać się mieszkańcy parafii O. Pijarów pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, od Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

Potrójna uroczystość

CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo: Pan Bóg nie pozwoli z siebie bezkarnie kpić i naigrawać się

2023-12-02 18:21

[ TEMATY ]

abp Depo

abp Wacłaaw Depo

PAP

W hali sportowo-widowiskowej Arena w Toruniu w sobotę odbyły się obchody rocznicy powstania Radia Maryja, których główną częścią była Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo.

Obecni byli m.in.: minister sprawiedliwości Marcin Warchoł, szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, byli ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także wiceprezydent Torunia Adrian Mól.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: w Adwencie spotykajmy Jezusa w osobach potrzebujących

2023-12-03 13:45

[ TEMATY ]

Franciszek

©Grzegorz Gałązka

Do spotkania z Chrystusem "który przychodzi w każdym bracie i siostrze, którzy nas potrzebują" zachęcił papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański. Podczas transmisji z kaplicy Domu św. Marty tekst rozważania odczytał towarzyszący mu ks. Paolo Braida z Sekretariatu Stanu, koordynujący przygotowanie i tłumaczenie papieskich przemówień i dokumentów.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję