Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zabytek z wiekową spuścizną

Przekażcie to dziedzictwo duchowe w godne ręce, dobrze wychowanych dzieci, uformowanych do dojrzałego życia z Bogiem – mówił bp Roman Pindel w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach podczas świętowania 650-lecia tej wspólnoty.

2023-11-07 09:28

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Łodygowice Górne

Radek Jachym

Świętowanie w Łodygowicach

Świętowanie w Łodygowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się od zaprezentowania krótkiego rysu historycznego kościoła i parafii. – Dziś obchodzimy wspaniałą pamiątkę początku wiary chrześcijańskiej w Łodygowicach. Dziękujemy za tych, którzy chwalili Boga, wpatrzeni w to, co Pan Jezus dokonał dla nas i naszego zbawienia. Dziękujemy za ich wiarę, nadzieję i miłość, wspaniałe, fundamentalne cnoty wiary chrześcijańskiej, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie jako najdroższy skarb – stwierdził na początku Mszy św. ks. proboszcz Józef Zajda. I dodał, że troska o dobro materialne, jakim jest zabytkowy kościół, przejawia się trwającej od ponad 30 lat nocnej straży parafialnej, która czuwa nad jego bezpieczeństwem.

– Obecny kształt świątyni wynika z różnych przebudowań i powiększeń. Jej wyposażenie wskazuje, że pojawiające się w kościele nowe ruchy i formy pobożności mają swój ślad w postaci wielu ołtarzy. To przy nich gromadziły się liczne bractwa, czciciele Dzieciątka Jezus, MB Bolesnej, modlący się na różańcu czy noszący szkaplerz – mówił Ordynariusz, wskazując na powiązania pomiędzy pobożnością ludową a rozwijającymi się w kościele formami kultu. – Wszystko, co służy nawróceniu i pojednaniu z Bogiem, w tej świątyni ma swoje źródło, początek i kulminację – podkreślił hierarcha. W kazaniu bp R. Pindel wspomniał o słudze Bożym ks. Janie Marszałku, który przez niemal 35 lat związany był z łodygowicką wspólnotą. Jak podkreślił homileta, jego przykład promieniował na wiernych, czego przejawem były liczne powołania kapłańskie. – Gdy wstępowałem w 1977 r. do seminarium krakowskiego, na naszym roczniku znalazło się po trzech kleryków z trzech parafii: z Makowa Podhalańskiego, Łodygowic i ogromnej, bo liczącej ponad 100 tys. wiernych parafii w Bieńczycach – zauważył. Na koniec Ordynariusz przypomniał, że odziedziczyli piękne dziedzictwo, które zmaterializowało się m.in. w postaci wiodącego zabytku, będącego chlubą Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Z tego miejsca 650 lat temu zaczęło płynąć po Beskidach Boże uwielbienie i Boża nauka. To ta świątynia jest matką kilku córek, które wokół niej powstały – zauważył przedstawiciel parafii. Jubileuszowe obchody upamiętniono okolicznościowym medalem oraz folderem. O oprawę liturgiczną wydarzenia zatroszczył się zespół ludowy Magurzanie i chór Cantata.

Parafia w Łodygowicach po raz pierwszy wzmiankowana jest w spisie ofiar na rzecz Stolicy Apostolskiej z roku 1373 i 1374 nazywanej świętopietrzem. Wtedy też musiała już istnieć pierwsza, drewniana świątynia. Obecny kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza i św. Stanisława ze Szczepanowa, zbudowano w latach 1634-1635 staraniem ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Kaszkowica. Przedsięwzięcie wsparł finansowo kolator parafii Stanisław Warszycki, wojewoda mazowiecki i późniejszy kasztelan krakowski oraz parafianie. Świątynię poświęcił 8 maja 1636 r. biskup pomocniczy krakowski Tomasz Oborski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykła fotografia

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Łodygowice Górne

Marcin Janoszek

Ta fotografia nadal wzbudza zainteresowanie

Ta fotografia nadal wzbudza zainteresowanie

Co wydarzyło się w parafii św. Stanisława BM w Łodygowicach Górnych.

W sieci krąży ciekawe zdjęcie, jakie zostało wykonane podczas procesji rezurekcyjnej w parafii św. Stanisława BM w Łodygowicach Górnych. Lektor Marcin Janoszek dokumentuje fotografiami wydarzenia w swojej parafii. Uwiecznił także procesję rezurekcyjną, która w Łodygowicach Górnych odbywała się wczesnym rankiem. Szli w niej wierni i kapłani: proboszcz ks. Roman Dziadosz, wikary ks. Marcin Lisicki i rodak ks. Jacek Wróbel, który w momencie wykonywania zdjęcia niósł monstrancję. – Pamiętam, że słońce świeciło bardzo mocno. Tak bardzo mnie oślepiało, że nie widziałem, co konkretnie uchwycę i czy zdjęcia robione pod słońce będą nadawały się do publikacji. Gdy przeglądałem je w aparacie, chciałem je usunąć, ponieważ wydawało mi się, że widzę tylko mocne słońce i nic więcej. Jednak zapomniałem o tym i przekazałem aparat ks. proboszczowi – mówi 16-latek. Gdy ks. Roman Dziadosz zgrywał je na komputer, od razu zwrócił uwagę na niezwykłość jednego z ujęć. Zostało zrobione w momencie, kiedy słońce idealnie pokryło się z Hostią w monstrancji, dając w ten sposób efekt rozświetlenia promieniami całej monstrancji. Proboszcz przesłał fotografię swoim znajomym, oni przesyłali następnym znajomym przez media społecznościowe, dzięki czemu zdjęcie zaczęło trafiać do tysięcy osób, wzbudzając zainteresowanie.

CZYTAJ DALEJ

Dziś rozpoczyna się Adwent - czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Dziś, w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Jest to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czterotygodniowy czas Adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem.

Adwent jest wyjątkowym czasem dla chrześcijan. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego "adventus", które oznacza przyjście. Dla starożytnych rzymian słowo to, oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Dla chrześcijan to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Oczekiwanie na przyjście Chrystusa musi rodzić radość, gdyż jest oczekiwaniem na przyjście Jezusa. Dlatego też Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania. Opuszczenie hymnu Gloria nie jest wyrazem pokuty, jak w Wielkim Poście, lecz znakiem czekania na nowe zabrzmienie hymnu anielskiego śpiewanego w noc narodzenia Jezusa (Łk 2, 14).

CZYTAJ DALEJ

Psycholog: nastolatkom i osobom młodym brakuje kontaktów z innymi, ale nie potrafią ich nawiązać

2023-12-03 17:20

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe Stock

Samotność jest coraz większym wyzwaniem dla tzw. pokolenia Z, osób w wieku 13-28 lat. Brakuje im kontaktów z innymi ludźmi, ale nie potrafią ich nawiązać - alarmuje psycholog i psychoterapeutka Anna Di Giusto.

PAP: Dotychczas o samotności mówiło się niemal wyłącznie w odniesieniu do ludzi starszych, szczególnie wdów. Z najnowszego raportu „Nigdy więcej samotności” wynika, że regularnie zmaga się z nią aż 65 proc. osób z tzw. pokolenia Z, czyli w wieku od 13 do 28 lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję