Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ćwierćwiecze posługi chorym

Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie w tym roku świętuje 25-lecie działalności.

2023-11-07 09:28

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2023, str. I

[ TEMATY ]

Cieszyn

Monika Jaworska

Uczestnicy obchodów jubileuszowych

Uczestnicy obchodów jubileuszowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną we franciszkańskim kościele Świętego Krzyża w Cieszynie. Celebrowali ją: kapelan cieszyńskiego hospicjum o. Anioł Zieliński OFM, o. Ireneusz Toczydłowski, duszpasterz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu ks. Marek Kujawski oraz kapelan Hospicjum Żywieckiego ks. Marcin Suchanek. – Podstawą działalności hospicjum są dwa słowa – miłość bliźniego – nie tylko w sensie uczucia, ale i poświęcenia swojego życia dla drugiego. Widzimy te słowa w ofierze krzyżowej. Dziękujemy za ludzi, że przez ćwierćwiecze wprowadzali w życie niełatwe słowa Chrystusa: „Nikt nie ma większej miłości nad tę, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – mówił w kazaniu o. A. Zieliński OFM.

Dalsza część odbyła się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta. Odczytano listy gratulacyjne i wręczono podziękowania osobom i instytucjom wspierającym hospicjum. Wśród wyróżnionych znalazła się „Niedziela”. Prezes Joanna Sobieska-Skoneczny jest związana z hospicjum od początku. – Pierwsza myśl o pracy w hospicjum pojawiła się u mnie, gdy chodziłam do liceum medycznego. Gdy się dowiedziałam, że w Cieszynie powstaje hospicjum, od razu dołączyłam do zespołu. Mottem mojej posługi są słowa usłyszane od pewnego księdza, że wszystko, co robię, to robię dla Chrystusa – powiedziała „Niedzieli” J. Sobieska-Skoneczny, która prowadziła spotkanie z Iwoną Sroczyńską. – Jak mówił św. Paweł, są ci, którzy sieją, pomagają podlewać i ci, którzy dalej prowadzą dzieło, a i tak Pan daje wzrost. Bardzo się cieszę, że to dzieło tak cudownie się rozwija. Kiedyś wydawało mi się to niemożliwe – zauważył ks. Mirosław Szewieczek, który wraz z dr. Tadeuszem Niwińskim oraz teolog ewangelicką Janiną Bruellową zainicjował powstanie hospicjum. – Pamiętajcie o jednym: dobro wraca i to w dwójnasób – zapewniła wolontariuszów wicestarosta powiatu cieszyńskiego Janina Żagan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obchody uświetnił występ pedagogów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Cieszynie. Uczestnicy otrzymali publikację przygotowaną przez wolontariuszki Dorotę Kanię i Małgorzatę Szklorz. Wolontariusze również na mieście opowiadali przechodniom o hospicjum.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty zarejestrowano w 1998 r. w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej. Działa jako hospicjum domowe, niosąc pomoc medyczną, psychologiczną i duchową chorym nowotworowo na terenie powiatu cieszyńskiego oraz dzieciom osieroconym. Realizuje też akcje i kampanie hospicyjne. Przy stowarzyszeniu działa magazyn sprzętu medycznego. Kontakt: 797 353 207, cieszynhospicjum@vp.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Poczuć radość oczekiwania

2023-11-28 12:21

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

B.M. Sztajner

Starsze pokolenie wspomina czasy komuny, kiedy trzeba było odstać „swoje” w kolejce, bo do sklepu „wrzucono” jakieś produkty. Dziś czekanie nie należy do pożądanych, widzę to także po sobie. Chcielibyśmy mieć wszystko natychmiast. Współczesny człowiek pragnie robić i mieć wszystko od razu, a dodatkowe czekanie powoduje złość, frustrację i wiele nieporozumień.

CZYTAJ DALEJ

Organiści po godzinach: “Roraty”

2023-12-03 10:01

Archiwum organistów

Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński

Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński

Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński wrocławscy organiści zapraszają do obejrzenia pierwszego odcinka ich serii youtubowej pt. Organiści po godzinach. Rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny, a w parafiach odbywają się Msze święte roratnie i to właśnie roratom poświęcony jest pierwszy odcinek

Organiści opowiadając, czym są roraty, dyskutują czy lepiej je odprawiać rano czy wieczorem. Podjęta została także kwestia postanowienia adwentowego i ciągłej dyskusji, kiedy zapalamy światła na roratach oraz czy śpiewa się wtedy “Chwała na wysokości Bogu”. Nie zabraknie także słowa na temat śpiewu liturgicznego w czasie rorat oraz związanych z nimi tradycjami lokalnymi:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję