Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wzór pokory, gorliwości i miłosierdzia

Rozpoczynamy Rok św. Jana Kantego dla diecezji bielsko-żywieckiej w miejscu jego narodzin ufając, że za 12 miesięcy będziemy mogli ogłosić to miejsce sanktuarium św. Jana z Kęt – powiedział bp Roman Pindel.

Niedziela bielsko-żywiecka 45/2023, str. I

[ TEMATY ]

św. Jan Kanty

Kęty

Robert Karp

Procesja z relikwiami św. Jana Kantego

Procesja z relikwiami św. Jana Kantego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Eucharystii inaugurującej szereg wydarzeń dla uczczenia 550. rocznicy śmierci świętego kęczanina apelował: – Zapraszam wszystkich do udziału w wydarzeniach tego roku, i to nie tylko w Kętach. Ufamy, że Bóg miłosierny przygotował dla nas wiele. My bądźmy otwarci i miłosierni.

Mszę św. odpustową celebrowało razem z biskupem wielu kapłanów z całej diecezji. Razem z wiernymi modliły się siostry zmartwychwstanki wraz z matką generalną, siostry klaryski od Wieczystej Adoracji. Na uroczystościach zjawiły się także delegacje parafii, którym patronuje Jan Kanty: z Rumi i Lublina. Obecni byli przedstawiciele władz miejskich oraz goście z zaprzyjaźnionych miast z Kętami: Kety (Węgry), Keť (Słowacja), Courcelles (Belgia) i Turzovka (Słowacja).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kazaniu bp Pindel nakreślił obraz św. Jana jako gorliwego profesora przepisującego tysiące stron różnych dzieł, kapłana zatroskanego o powierzonych mu wiernych, człowieka miłosierdzia wspierającego biednych, a przede wszystkim wierzącego, który wszystko, co czyni, odnosi do Boga. – Prośmy więc o to, abyśmy w naszym życiu wciąż wpatrywali się w przykład św. Jana z Kęt, jego pracy przy różnych obowiązkach, w relacjach z ludźmi trudnymi i będącymi w potrzebie – mówił biskup.

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy przeszli w procesji z relikwiami świętego na kęcki rynek. Pod pomnikiem św. Jana patronującego miastu odmówiono modlitwę. Procesja zakończyła się błogosławieństwem relikwiami udzielonym w odrestaurowanym barokowym kościele wybudowanym, jak głosi tradycja w miejscu narodzin przyszłego profesora.

Inauguracyjnej uroczystości towarzyszyły okolicznościowe wydarzenia. W pobliskim Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego otwarto ekspozycję „Kęty – między sacrum a profanum”. Najcenniejszym eksponatem wystawy jest uszyta z aksamitnej tkaniny kapa, którą przekazał król Jan III Sobieski w dowód wdzięczności za wstawiennictwo błogosławionego wówczas Jana Kantego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Ponadto na terenie parafii Bractwo św. Jana Kantego zorganizowało rodzinny piknik.

Proboszcz kęckiej wspólnoty ks. Zbigniew Jurasz porównał obchody jubileuszowego roku do cyklu wykładów z pokory, szczerości i miłosierdzia. – Intensywny kurs tych cnót będzie trwał przez cały najbliższy rok. Salą wykładową będzie pobliski kościół św. Jana Kantego, metodami dydaktycznymi rozważania modlitwy i nabożeństwa, a nauczycielem on sam przez słowa pism, które przetrwały 550 lat – zapowiedział duszpasterz.

2023-10-30 18:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok św. Jana Kantego

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2023, str. I

[ TEMATY ]

Kęty

PB

Ks. Zbigniew Jurasz witający pielgrzymów przed odnowioną świątynią dedykowaną św. Janowi Kantemu

Ks. Zbigniew Jurasz witający pielgrzymów przed odnowioną świątynią dedykowaną św. Janowi Kantemu

Uroczystością odpustową w kęckiej parafii ruszają obchody Roku św. Jana Kantego. W 550-lecie śmierci świętego profesora jesteśmy zaproszeni do nawiedzenia miejsc jednego z patronów naszej diecezji.

Eucharystia celebrowana 22 października przez biskupa Romana Pindla w parafialnym kościele św. Małgorzaty i Katarzyny, procesja pod pomnik św. Jana na miejskim rynku, modlitwa w świątyni dedykowanej świętemu oraz pełen atrakcji rodzinny piknik parafialny, składają się na program parafialnego odpustu otwierającego jubileuszowe obchody.

CZYTAJ DALEJ

Czy Pismo Święte to dla mnie „maszynka z wróżbami”?

2023-12-01 21:25

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Adobe Stock

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

Wtedy rzekła Maryja:

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Usłyszmy głos Boga. Rozpoczęcie Adwentu

2023-12-03 12:00

[ TEMATY ]

Świdnica

adwent

bp Marek Mendyk

Hubert Gościmski

Symbolicznym znakiem rozpoczęcia Adwentu było błogosławieństwo wieńca i zapalenie pierwszej świecy przez bp. Marka Mendyka

Symbolicznym znakiem rozpoczęcia Adwentu było błogosławieństwo wieńca i zapalenie pierwszej świecy przez bp. Marka Mendyka

Jeżeli chcemy podążać drogą wyznaczoną nam przez Boga, jest to możliwe tylko wtedy, gdy będziemy się wpatrywać w Najświętszy Sakrament – mówił na progu Adwentu bp Marek Mendyk.

Diecezjalne rozpoczęcie nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego nastąpiło w sobotę 2 grudnia w katedrze podczas Nieszporów I Niedzieli Adwentu. Na początku wieczornego liturgii biskup świdnicki pobłogosławił adwentowy wieniec i zapalił na nim pierwszą świecę, zaś w okolicznościowym słowie zaznaczył, że Adwent to czas szczególnego otwarcia się na Boga, który przychodzi do człowieka w pustce i ciszy, dlatego tak wielkim zagrożeniem dla ludzkości jest hałas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję