Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Konsekracja świątyni

Bp Roman Pindel 15 października poświęcił kościół św. Jana Kantego w Malcu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wasza parafia należy do 150 parafii erygowanych przez kard. Macharskiego, który bardzo się starał, by tam, gdzie jest potrzeba, powstawały parafia i kościół – stwierdził w kazaniu bp Roman Pindel. Przypomniał, że stało się to w roku 1991, gdy Malec administracyjnie przynależał do archidiecezji krakowskiej. Podkreślił jednocześnie, że istnienie parafii należy utożsamiać z łącznością z diecezją i biskupem oraz z Kościołem powszechnym i Ojcem Świętym. – Pokropienie wodą, namaszczenie ma oznaczać, że Bóg jest Panem i bierze w swoją opiekę, we władanie tę wybudowaną i konsekrowaną świątynię – tłumaczył hierarcha. Jednocześnie podkreślił, że wiara to naturalna symbioza parafian z murami wzniesionego przez nich kościoła. – Kościół powstaje z wiary, z pragnienia jej wyrażenia na zewnątrz, posiadania godnych warunków do słuchania słowa Bożego i do udzielania sakramentów – dodał Ordynariusz. Po kazaniu bp R. Pindel umieścił w stole eucharystycznym relikwie bł. o. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. W dalszej kolejności okadził go i namaścił olejem. Dokument stwierdzający uroczyste poświęcenie kościoła odczytał dziekan dekanatu kęckiego, ks. Jerzy Musiałek. Znalazły się w nim wskazania dotyczące odpustu parafialnego, który przewidywany jest na 20 października lub na sąsiadującą z tą datą niedzielę. Na uroczystości obecni był artysta Wacław Sobieraj, którego dziełem są obrazy zdobiące wnętrze świątyni: św. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Michała Sopoćki i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Wierzymy, że ten wyjątkowy moment zapisze się w historii naszej społeczności jako wyraz naszej wiary i jedności oraz rozpocznie nowy rozdział w naszym chrześcijańskim życiu – mówiła w imieniu parafian Julia Baścik. – Jeżeli człowiek swoje pragnienia i dążenia ulokuje w zgodności z wolą Bożą, to Pan Bóg je zaspokoi. Trzeba tylko cierpliwości. Przedstawiciel parafii wspomniał, że ta cierpliwość w oczekiwaniu na własny kościół to ponad sto lat. I jest skutek – mówił proboszcz ks. Marian Mazurek.

Pierwszym miejscem modlitwy dla społeczności w Malcu była mała kapliczka wzniesiona w latach 1848-49. Za sprawą ks. F. Zadęckiego, proboszcza z Osieka, w 1892 r. zainaugurowano w niej sprawowanie Mszy św., co uświetniono wystrzałem z moździerza. Impuls do wybudowania kościoła wyszedł po wizytacji duszpasterskiej z 1956 r. biskupa krakowskiego Franciszka Jopa. Poczynione przez ks. Władysława Groksa starania rozbiły się wtedy o mur komunistycznej biurokracji. Jedyne, co osiągnięto, to rozbudowa kapliczki. Temat wrócił, i to z sukcesem, w latach 80. Prace przy wzniesieniu świątyni rozpoczęto w 1983 r., a rok później kard. Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II podczas jego drugiej pielgrzymki do Ojczyzny. Budowę pilotował ks. Zdzisław Budek, który w roku 1991 został pierwszym proboszczem parafii w Malcu. Po nim urząd ten pełnili: ks. Jacek Jaskiernia, ks. Jan Gawlas, ks. Waldemar Niemiec, a od 2015 r. ks. Marian Mazurek. Przed Wielkim Jubileuszem Roku 2000 dzięki życzliwości ks. Władysława Gasidły, kustosza Grobu św. Jana Kantego w Krakowie, do kościoła w Malcu trafiły relikwie patrona parafii. Historię wznoszenia świątyni i sąsiadującej z nią kapliczki przedstawił podczas uroczystej konsekracji Bolesław Paw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-10-24 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywiec: przez dwa dni otwarta była krypta grobowa rodziny Habsburgów

[ TEMATY ]

krypta

żywienie

Habsburg

diecezja bielsko‑żywiecka

parafiazywiecka.net/Parafia Narodzenia NMP

Konkatedra Narodzenia NMP w Żywcu

Konkatedra Narodzenia NMP w Żywcu

Msza św. w intencji zmarłych z rodziny Habsburgów pochowanych w żywieckiej farze zakończyła dwudniowe wydarzenie, jakim było udostępnienie do zwiedzania krypty grobowej w konkatedrze 16 i 17 listopada br. Miejsce, w którym spoczywają Karol Stefan z żoną Marią Teresą oraz ich wnuczęta – Olbracht Maksymilian i Maria Krystyna mogło odwiedzić przez te dni około 2 tys. osób, głównie uczniów szkół średnich z Żywiecczyzny oraz starszych klas szkół podstawowych z Żywca. Okazją do otwarcia krypty w katedralnej kaplicy była 10. rocznica śmierci i pogrzebu Marii Krystyny Habsburg.

Zdaniem proboszcza konkatedralnej parafii ks. Grzegorza Gruszeckiego, wydarzenie zorganizowane przy współpracy z władzami powiatu żywieckiego, samego miasta oraz miejscowego Muzeum Miejskiego ma przypomnieć żywą historię rodziny, która trwale wpisała się w dzieje miasta nad Sołą i Koszarawą.

CZYTAJ DALEJ

Czy na co dzień potrafimy się zachwycić, ucieszyć sobą nawzajem?

2023-12-02 21:25

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Adobe Stock

„Maryja pozostała u niej około trzech miesięcy i wróciła do domu.”
(Łk 1,56)

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dominikanie stworzyli piosenki adwentowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

2023-12-03 14:09

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Dominikanie

O nadziei, oczekiwaniu, radości spotkania i obecności Boga w dziejach świata i życiu człowieka mówią cztery adwentowe piosenki, które co tydzień będą ukazywały się w serwisie dominikanie.pl. Teledyski do utworów zostały wygenerowane przez AI - sztuczną inteligencję. - Sztuczna inteligencja czasem budzi lęk, więc postanowiliśmy ją ochrzcić - wyjaśnia dominikanin, o. Radosław Więcławek.

Piosenki na Adwent będą się ukazywać w każdą kolejną sobotę oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Utwory powstały dzięki współpracy Jana Smoczyńskiego, Mateusza Mate.O Otremby i Agnieszki Musiał z dominikanie.pl.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję