Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 43/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiele zawdzięczam św. Janowi Pawłowi II

Z zawierzeniem nowej posługi pielgrzymował na Jasną Górę nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Zaznaczył, że bardzo duży wpływ na jego życie i powołanie miał św. Jan Paweł II, dlatego cieszy się, że będzie mógł pełnić posługę w jego ojczyźnie. – Papież Polak bardzo szybko zdobył serca ludzi. Całe moje kapłańskie powołanie, praca i wstąpienie do dyplomacji watykańskiej działy się podczas jego pontyfikatu, dlatego bardzo wiele mu zawdzięczam – wyjaśnił włoski hierarcha. Wyznał, że w czasie spotkania papież Franciszek polecił mu szczególną troskę o pielgrzymów. W rozmowie z Niedzielą wskazał na swoją misję: – W nuncjaturze apostolskiej w Warszawie widnieje herb mojego poprzednika. Jako zawołanie biskupie wybrał słowa „Nolite timere”, czyli: Nie lękajcie się. Myślę, że moją misją jest mówić Kościołowi w Polsce i społeczeństwu w Polsce: Nie lękajcie się oraz starajcie się budować lepszą przyszłość.

Oblicza wdzięczności

Reklama

23. Dzień Papieski i 45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża były na Jasnej Górze szczególnym czasem wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II. – Naszą wdzięczność wyrażamy modlitwą, ale i zaangażowaniem w pomoc dla młodych zdolnych ludzi, podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Entuzjaści driftingu wsparli Dzieło Nowego Tysiąclecia w ramach zorganizowanej po raz pierwszy pielgrzymki. Mszą św. na Jasnej Górze zainaugurowane zostały w Dzień Papieski XI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie. Potrwają do 2 listopada pod hasłem: „Blask Prawdy – św. Jan Paweł II”. Organizatorzy przypominają za papieżem z Polski, że kultura jest właściwym sposobem istnienia i bytowania człowieka. Dni Kultury Chrześcijańskiej to m.in. koncerty, recitale, wieczory słowno-muzyczne oraz spotkania autorskie. Ich organizatorem jest częstochowski Klub Inteligencji Katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jasna Góra odznaczona

Wraz z podziękowaniem powinniśmy prosić, by polska szkoła nie rezygnowała łatwo z wartości, w których kształceni i wychowywani byli nasi narodowi bohaterowie – powiedział o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Odbyły się obchody 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem przedstawicieli szkół należących do Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatury w Częstochowie. Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania wyróżniono także Jasną Górę. – To szczególne miejsce związane nie tylko z kultem religijnym, ale także z historią naszego narodu. To miejsce pamięci, odkrywania narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, poczucia wspólnotowości, a także szeroko rozumianej działalności edukacyjnej, dydaktycznej, wychowawczej dzieci i młodzieży, kształcenia i doskonalenia nauczycieli – uzasadniono.

Jak Samarytanin i Maryja w Kanie

Modlitwa jest fundamentem życia chrześcijańskiego, zakonnego i owocnego apostolstwa – przypomniał na Jasnej Górze bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Życia Konsekrowanego. Temat 40. Pielgrzymki Braci Zakonnych brzmiał: „Misja brata zakonnego w Kościele”.

Reklama

Biskup Kiciński, mówiąc o najważniejszych wyzwaniach dla braci zakonnych, wskazał na towarzyszenie. Porównał ich misję w Kościele do obecności Maryi w Kanie Galilejskiej – Tej, która była wśród ludzi, widziała i słyszała, czym żyją, czego potrzebują, i w tym dyskretnym towarzyszeniu wskazywała na Jezusa. Wyróżnił aspekty życia brata zakonnego, które są też cechami miłosiernego Samarytanina: zobaczyć, zatrzymać się, zaopatrzyć, zawieźć i zatroszczyć się. – Z tymi cechami, z wrażliwością miłosiernego Samarytanina brat zakonny ma iść do świata i pomagać współczesnemu człowiekowi przebić się przez skorupę zewnętrznego patrzenia na Kościół po to, żeby wejść do środka i odkryć piękno Chrystusa – wskazał bp Kiciński.

Jasnogórski flesz

• 27 października – pielgrzymka maturzystów diec. łomżyńskiej (II grupa);

• 27/28 października – czuwanie „Z bł. Prymasem w Domu Matki”;

• 27-29 października – Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne;

• 28 października – Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterzy i Referentów Powołań; Forum Charyzmatyczne arch. częstochowskiej; pielgrzymka maturzystów diec. zamojsko-lubaczowskiej;

• 29 października – pielgrzymka Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych arch. łódzkiej.

2023-10-17 13:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O kobietach „niepodległych duchem” podczas Święta u Najpiękniejszej z Niewiast na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Dzisiejsze Święto u Najpiękniejszej z Niewiast na Jasnej Górze jest hołdem dla kobiet „niepodległych duchem”, tych, które 160 lat temu w Powstaniu Styczniowym walczyły o wolność i tych, które teraz stawiają czoła okrutnej wojnie na Ukrainie. Na modlitwie spotkają się Polki i Ukrainki.

Mszy św. przewodniczyć ma o godz. 17. 00 w Kaplicy Matki Bożej bp Andrzej Przybylski. Eucharystia celebrowana będzie w kielichu „Życia i Przemiany”, który kobiety polskie złożyły w 1982 r. z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia. Ten kielich wyjmowany jest z jasnogórskiego skarbca tylko na tę okoliczność.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Haiti: wspólnota katolicka zapewnia rodzinom dostęp do wody

2026-07-25 19:21

[ TEMATY ]

Haiti

Vatican Media

Niedawno rozpoczęliśmy prace nad przedłużeniem wodociągu o około jeden kilometr – opowiada agencji Fides ks. Massimo Miraglio MI, proboszcz parafii w małej wspólnocie katolickiej w Pourcine Pic Makaya na Haiti. To ważny projekt, który ma znacząco wpłynąć na codzienne życie lokalnej ludności.

Jak podkreśla misjonarz kamiliański, „woda płynąca ze źródła położonego wyżej wystarczy do zasilania dwóch nowych punktów dystrybucji, co pozwoli na zaopatrzenie również trzech przysiółków położonych w pobliżu płaskowyżu, na którym leży Pourcine”. Dodaje, że „dla wielu rodzin będzie to oznaczało konkretną zmianę: dzieci i młodzież, które codziennie zajmują się transportowaniem wody potrzebnej w gospodarstwie domowym, będą musiały pokonywać krótsze odległości i zmagać się z mniejszym wysiłkiem”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję