Reklama

Kultura

Namalować katolicyzm od nowa

Opowiedzieć dwadzieścia jeden wielkich tematów chrześcijaństwa za pomocą współczesnego malarstwa – to poważne wyzwanie.

Niedziela Ogólnopolska 42/2023, str. 48-49

[ TEMATY ]

katolicyzm

Stefan Dal Pozzolo, Fundacja Świętego Mikołaja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakim językiem posługuje się sztuka sakralna? By się przekonać, nie trzeba daleko szukać – wystarczy wizyta w kilku kościołach w najbliższej okolicy, a okaże się, że temu językowi daleko dziś do współczesności. Jak wskazuje Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, „Dobra Nowina nieprzetłumaczona na język kultury XXI wieku coraz częściej staje się niema lub niezrozumiała”. Dlatego właśnie trzeba namalować katolicyzm od nowa.

Dziesięć interpretacji

By sprostać temu wyzwaniu – by prawdy wiary opowiadać również współczesnym językiem malarskim – powołano do życia projekt „Namalować katolicyzm od nowa”, który jest wspólną inicjatywą Fundacji Świętego Mikołaja, Teologii Politycznej oraz Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Pomysłodawca projektu Dariusz Karłowicz wyjaśnia, że jego podstawowym celem jest to, aby w świątyniach zaczęły się pojawiać zamawiane przez parafie współczesne obrazy prezentujące wysoki poziom artystyczny, a to naturalnie wiąże się z ożywieniem nieco zapomnianej instytucji mecenatu sztuki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W założeniu w ramach inicjatywy ma zostać podjętych dwadzieścia jeden tematów malarstwa chrześcijańskiego. Pierwszy z nich dotyczył wizerunku Jezusa Miłosiernego na podstawie wizji św. Siostry Faustyny; do jego realizacji zaproszono dziesięcioro artystów, co zaowocowało dziesięcioma różnymi interpretacjami tematu. Swoje prace stworzyli: Jarosław Modzelewski, Ignacy Czwartos, Wincenty Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos, dominikanin, Beata Stankiewicz, Krzysztof Klimek, Bogna Podbielska i Artur Wąsowski. Trzy wystawy, na których pokazano obrazy, miały miejsce w Krakowie, Warszawie i Rzymie w 2022 i 2023 r. Kolejne tematy obejmują dwadzieścia tajemnic Różańca.

Madonna z Dzieciątkiem

11 października w kościele św. Wawrzyńca w Parlinie został poświęcony obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus autorstwa krakowskiej malarki Beaty Stankiewicz. Ten wizerunek Matki Bożej stanowi drugi temat w cyklu „Namalować katolicyzm od nowa”.

Obraz Madonny z Dzieciątkiem zawisł w głównym ołtarzu kościoła, który jest perłą XVII-wiecznej architektury drewnianej. Zabytkowa świątynia, jeden z najstarszych przykładów drewnianego budownictwa sakralnego w Wielkopolsce, powstała z fundacji kapituły gnieźnieńskiej. Charakteryzuje się późnobarokowym wystrojem, na który składają się ołtarze: główny i dwa boczne.

Reklama

Ksiądz Mirosław Kaczmarek, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Parlinie, podkreśla, że serce zabiło mu mocniej na widok wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego. Zafascynowany projektem postanowił skontaktować się z Dariuszem Karłowiczem, by podjąć współpracę, ponieważ od dłuższego czasu, pod wpływem zachęt ze strony diecezjalnego konserwatora zabytków, nosił się z zamiarem zmiany obrazów w ołtarzu głównym kościoła. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który pierwotnie znajdował się w świątyni, został skradziony w latach 90. XX wieku, a wizerunek Jezusa Miłosiernego jest nie namalowany, a... wydrukowany. Ksiądz proboszcz zwraca uwagę, że wystrój kościoła nie jest obojętny wiernym: „Zawsze czułem, że to ma wielkie znaczenie, w jakich warunkach odprawiamy Liturgię. Warto, aby właśnie w takim starym kościele, gdzie całe wieki ludzie przychodzili na modlitwę, odnawiali i odbudowywali ten kościół ze zgliszczy, ponownie wybrzmiał głos współczesności. Jak za sto lat ktoś odwiedzi nasz kościół, zobaczy ten dialog epok”. Takie podejście do tematu jest zbieżne z celem projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. W wywiadzie udzielonym Teologii Politycznej Dariusz Karłowicz podkreśla: „Wyrażanie nauki Chrystusa językiem kolejnego pokolenia jest wszak obowiązkiem tych, którzy mają przekazać światu Prawdę – to rodzaj naszej współpracy w dziele Wcielenia. Dla chrześcijaństwa kultura nie jest luksusem, ale powietrzem, którym oddycha”.

Autorka wizerunku Madonny, który zawiśnie w parlińskim kościele – Beata Stankiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku malarstwo i malarstwo ścienne, członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia. Jej obrazy znajdują się m.in. w depozycie Galerii Zderzak w Krakowie i Art Station w Zurychu oraz w licznych kolekcjach prywatnych – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jej zdaniem, tworzenie sztuki sakralnej wiąże się z pewną trudnością, „ponieważ musi się połączyć coś, co można by nazwać połączeniem ducha z materią”. W kontekście pracy nad wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus przyznaje: – Zastanawiałam się, jak namalować kobietę, która właściwie jest bliższa aniołom niż ludziom. Jak namalować twarz mądrą, zatroskaną, (...) jak kierować to spojrzenie, jak doprowadzić do takiej sytuacji, w której ta twarz jak najwięcej powie. Malarka zaznacza, że duże znaczenie mają dla niej oczy Dzieciątka, które niejako korespondują z oczami Jezusa Miłosiernego z wizerunku jej autorstwa: – Mam takie poczucie, i bardzo się z tego cieszę, że to są właściwie oczy tej samej osoby.

Poświęcenia obrazu przed Mszą św. o godz. 12 dokonał prymas Polski abp Wojciech Polak.

Mecenat

Istotną cechą projektu „Namalować katolicyzm od nowa” jest fakt, że to przedsięwzięcie jest w pełni finansowane przez prywatnych sponsorów z Polski. Jak wskazał we wspomnianym wywiadzie Dariusz Karłowicz, mecenat sztuki jest sprawą najwyższej wagi: „sztuka potrzebuje talentu i inteligencji – ale potrzebuje też sponsora. Nie ma zamówień, nie ma sztuki”. Brutalne, ale prawdziwe.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronach: teologiapolityczna.pl/namalowac-katolicyzm-od-nowa .

2023-10-10 14:04

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Namalować katolicyzm od nowa

Niedziela Ogólnopolska 31/2024, str. 40-41

[ TEMATY ]

katolicyzm

Zdjęcia pochodzą z albumu "Zwiastowanie. 20 obrazów"

Czy współczesna sztuka sakralna daje do myślenia i krzepi? Czy jest piękna? A może zanika, a my jesteśmy jednym z ostatnich pokoleń, które mogą ją zrozumieć?

Sztuka pełni bardzo istotne funkcje w życiu człowieka, a już szczególnie sztuka sakralna – to ona towarzyszy praktycznie każdej formie żywej kultury i, oczywiście, odgrywa doniosłą rolę w chrześcijaństwie. – Z ważnych, żeby nie powiedzieć: fundamentalnych przyczyn sztuka sakralna w tradycji judeochrześcijańskiej mogła się pojawić w ścisłym sensie dopiero wówczas, gdy doszło do wielkiego przełomu w historii relacji Boga z ludźmi, czyli w momencie Wcielenia. Wcześniej nie można było opowiadać o Bogu w ścisłym sensie za pomocą sztuki, ponieważ Bóg jest niewidzialny. Stąd, na co zwracał uwagę Joseph Ratzinger, w Arce Noego dwóch aniołów adorowało coś, czego nie było widać. Fakt, że słowo stało się ciałem, umożliwiło malowanie Boga. I tak zresztą, kiedy doszło do wielkiego kryzysu ikonoklastycznego, zwolennicy istnienia sztuki sakralnej uzasadniali jej rację bytu, mówiąc, że to Chrystus umożliwił sztukę sakralną – zauważa dr Dariusz Karłowicz, inicjator projektu „Namalować katolicyzm od nowa” i kurator wystawy „Zwiastowanie”, którą można oglądać w krużgankach kościoła św. Zygmunta w Częstochowie do 8 września br. Dodajmy, że nie brakuje osób, które uważają, iż Wcielenie nie tylko umożliwiło tworzenie sztuki sakralnej, ale wręcz domaga się sztuki. A jeśli tak, to nie tyle możemy tworzyć sztukę sakralną, ile po prostu powinniśmy ją tworzyć. Jak to się udaje obecnie?
CZYTAJ DALEJ

Raport: ideologia gender narusza prawo międzynarodowe i szkodzi kobietom

2025-07-05 09:38

[ TEMATY ]

ideologia gender

szkodzi kobietom

Reem Alsalem

specjalna sprawozdawczyni ONZ

Adobe Stock

Ideologia gender szkodzi kobietom - podkreśla specjalna sprawozdawczyni ONZ

Ideologia gender szkodzi kobietom - podkreśla specjalna sprawozdawczyni ONZ

Reem Alsalem, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt, stanowczo sprzeciwiła się ideologii gender. W nowym raporcie wzywa rządy do ochrony kobiet na podstawie ich płci biologicznej i ostrzega przed zgubnymi skutkami wymazywania języka odnoszącego się do kobiet.

Podczas trwającej 59. sesji Rady Praw Człowieka ONZ Reem Alsalem przedstawiła raport, który określono jako „największy cios w ideologię gender” od czasu jej wprowadzenia do polityki ONZ.
CZYTAJ DALEJ

Chrześcijanka w rządzie Syrii: różnorodność jako szansa

2025-07-05 17:23

[ TEMATY ]

szansa

chrześcijanka

różnorodność

rząd Syrii

PAP/EPA

Flaga syryjska

Flaga syryjska

Jedyna kobieta i jedyna chrześcijanka w syryjskim rządzie tymczasowym podkreśla różnicę między religijnością a radykalizmem. W rozmowie z niemieckim magazynem „Der Spiegel” Hind Kabawat powiedziała, że ufa rządowi kierowanemu przez islamistów, że kraj po wojnie poprowadzi on w dobrą przyszłość. 51-letnia polityk przyznała, że kocha swoją religię i chodzi do kościoła, „ale to nie znaczy, że nienawidzę wszystkich niechrześcijan”. Przeciwnie, chrześcijaństwo pomogło jej rozumieć i kochać inne religie.

Dotyczy to również innych religii. Prawdziwy muzułmanin musi kochać innych - ponieważ taka jest po prostu religia” - , powiedziała Kabawat. Jej zdaniem, aby odbudować kraj, ważne jest zachowanie umiarkowania. „Mamy wspólną wizję lepszej przyszłości, więc odłóżmy ideologię na bok. Przy stole negocjacyjnym bierzmy pod uwagę pozytywne strony naszych różnych przekonań i dajmy priorytet Syrii”, wyjaśniła Kabawat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję